Årets Rallyhund 2018

  Reg. nr. Hundens navn Ejer Point
1 DK10379/2011 Boholdt Zsa Zsa Gabor Pia van Acker og Lars Hindsgaul 425
2 DK21262/2008 Casa Lilja Andy Gitte Eilstrup 364
3 DK17634/2014 Spicy-Vega von der Simmeringer Haide Ulla Høm 281
4 DK21264/2008  Casa Lilja Audi  Pia van Acker 262
5 DK19848/2017 Jina Langu Ni Jooki  Janne Kjærgaard 199
6 DK13959/2017  Newstory Trond Nanna Kretzschmar 195
7 04179/2005 Eternity´s Saga Susse Strandby 185
7 DK10038/2014 Mocca  Amalie Redke 185
9 DK17488/2017 Charona vom Kiebitzbusch Pia van Acker 171
10 DK06415/2013  Heierås Nala Mai-Britt Lindevang 98
11 DK20223/2016 Izzy vom Lausitzeck  Gitte Hansen 97
12 DK17703/2013 Eternity´s Halo Karsten Bruun og Charlotte Nørregaard 93
13 DK15431/2013 Agnes  Jeanette Harmsen 92
14 DK19213/2016 Spinoy’s Pippi Anne Mickelborg 87
14 DK11347/2013 Indiana Black Z Kovarney Stine Bukhave 87
16 DK00733/2010 Cheri Birgit Kristensen 86
17 DK16204/2009 Jatoba Red Fabulous Evita Mona Mortensen 85
18 DK16357/2014 Finn Noir Noctuelle Charlotte Mølgaard Hansen 80
19 DK09275/2013 Mrs. Tuci Mona Mortensen 74

Se udregning

Se regler

0

Hvalpeliste, omplaceringer og opdrætterlandkort bliver gratis

Bestyrelsen har besluttet, at opdrætterlandkort, hvalpeliste og omplaceringer fra 1. januar 2019 bliver gratis for SBH’s medlemmer. Ikke-medlemmer kan sætte hunde til omplacering mod et gebyr på 200 kr.

Der er reviderede regler om hvalpeliste på vej.

0

Hundetyverier

Vigtigt: Vi henstiller til at være ekstra opmærksom som hundeejer – men bestemt også som specialklub i forhold til promovering af vores race.

Danmark har nu været ramt af flere tyverier, hvor sager omhandlende varianten Malinois har været fremhævet. Hændelser der har været genstand for stor interesse i pressen, – senest i forbindelse med VM for Schæferhunde, der afholdes i Randers her i uge 40.

HVAD er det, der gør, at blandt andet malinois er en attraktiv hund at stjæle?

Er det konsekvensen af en ”skæv” markedsføring, hvor malinois fremhæves som en intelligent hund, der både anvendes af politiet og betragtes som værende unik til arbejdet som narko- og pengehund – men også som sports- og konkurrencehund på højt plan?

Hvorfra kommer de tårnhøje værdier, der også nævnes i pressen?

Upåagtet hvordan og hvorfor, så må vi alle reagere – og tilsikre, at der ikke spredes oplysninger, der  opfordrer til disse hændelser. Det gælder både branding af hundene, ”falske” værdier i forhold til dette – men også måden vi har hundene på.

Når vi via de sociale medier promoverer os selv og vores hundehold, så er vi nogle gange vel meget åbne omkring detaljer, der kan gøre det let for svage sjæle, der desværre ikke ved bedre. Dette kommer vi kun til livs ved at tænke os godt om. Heldigvis er det ofte med hjælp netop fra de sociale medier, at tyverier og bedragerier opdages hurtigt – og retfærdigheden kan ske fyldest.

Kære alle – PAS PÅ –  det er ikke sikkert, at det altid ender godt!!

0

Årets Agility hund 2018

ÅRETS  AGILITYHUND  2018     Slutstilling eft. 17. sept.
Placering Fører(e) Hund DKK  NR. AG SP SUM
1 Flemming Hansen Daniella DK02194/2014 54 111 165
2 Amalie Redke Mocca DK10038/2014 35 108 143
3 Gitte Hansen Izzy vom Lausitzeck DK20223/2016 60 60 120
3 Annett Jørgensen Finn Noir Miracle DK10894/2014 40 80 120
5 Gitte Eilstrup Beat by Sweety World of Matrix DK12856/2017 66 48 114
6 Flemming Hansen Clarissa DK00734/2010 18 29 47
7 Nanna Kretzschmar Newstory Trond DK13959/2017 28   28
7 Kjeld Schrøder Casfan Latoyah DK23370/2009 10 18 28
9 Johanna Andersen Eternity’s Halo DK17703/2013 7 20 27
10 Anne Rath Petersen Vom Hunderath Viola DK09136/2012 16 6 22
11 Charlotte Mølgaard Hansen Finn Noir Noctuelle DK16357/2014 20   20
11 Jørgen Schou Ollegården’s Qti of O’Shaya DK15276/2011 10 10 20
11 Linda Mortensen Daneskjold Ruska DK09216/2017   20 20
11 Jeanette Harmsen Agnes DK15431/2013   20 20
11 Birgit Kristensen Cheri DK00733/2010   20 20
16 Gitte Hansen Belgerac Gandhi DK23237/2007 10 9 19
16 Anne Rath Petersen Vom Hunderath Inga DK18187/2013 10 9 19
18 Allan Carlsen Eternity’s Herah DK11605/2012   18 18
19 Pia van Acker/Nanna Kretzsmar Boholdt Zsa Zsa Gabor DK10379/2011   14 14
20 Mette Lorentzen Belsigue’s Zaga-Nevada of Aura DK05055/2010 9   9

Se udregningen her

0

Vigtig nyt fra DKK vedr. IPO flugtspring

Kære alle
 
Vigtig vigtig
 
Henrik Hjort er vendt hjem fra det nyligt afholdte FCI møde.
 
På mødet blev det besluttet, at det nye flugtspring er kasseret, og det blev vedtaget, at vi fremover skal bruge det flugtspring vi har nu.
 
med venlig hilsen
Ella Laursen
BHU
0

Tilmeldte til kvalifikation FMBB Obedience 2019

Race DKK reg. nr. Hundens navn Kaldenavn Ejer/Fører Klasse
Groenendael DK17634/2014 Spicy-Vega von der Simmeringer Haide Vega Ulla Høm FCI OBE2
Malinois DK00550/2013 Daneskjold Echo Echo Michael Eifer FCI OBE1
0

Tilmeldte til kvalifikation FMBB Agility 2019

Annett Jørgensen Finn Noir Miracle
Nanna Kretzschmar Newstory Trond
Flemming Hansen Daniella
Allan Carlsen Eternity’s Herah
Anne Rath Vom Hunderath Inga
Gitte Hansen Izzy vom Lausitzeck
Anne Rath Vom Hunderath Viola
Jørgen Rasmussen Spinoy’s Pinto
Johanna Andersen Eternity’s Halo
Gitte Eilstrup Beat by Sweety World of Matrix
Allan Carlsen Theia vom Hause Gürtler
Nanna Kretzschmar Boholdt Zsa Zsa Gabor
0

Invitation til kvalifikationsstævne til FMBB Agility VM 2019

Stævnet afholdes hos Sorø Hundevenner, Kongevejen 11, 4180 Sorø den 22. september 2018.

Vi kører med 4 starter: spring – agility – agility – spring. Dommer er Regin Reinhard.

Tidsplan:
9.00 morgenmad og banebygning
10.00 Banegennemgang (7 min)
10.15 Spring
11.30 Agility
12.00 Frokost (sørg selv for frokost)
12.30 Agility
13.30 Spring
14.00 Kaffe og kage
Alle tider er cirka tider.

Pris for 4 løb kr. 250,- inkl. morgenmad, kaffe og kage.

Tilmelding og betaling via hundeweb.dk, klik på Kurser, find SBH under Klub og klik Læs mere – eller brug dette link: Tilmelding til VM-udtagelse. Tilmeldingsfristen er den 14. september 2018.

Alle Belgiske hyrdehunde er velkomne, selvom man ikke ønsker at stille op til VM.

Vi skal bruge hjælpere på dagen: dommersekretær, tidsstager, banefixere.

Alle skal hjælpe til med at bygge baner og rydde op.

Vi glæder os til at se jer

Bedste hilsner
SBH’s Agilityudvalg

0

Agility resultater Træf 2018

Danmarksmester Sandkasse: Ulla Schrøder med Blackshadow

Danmarksmester Klasse 1: Charlotte Mølgaard Hansen med Finn Noir Noctuelle

Danmarksmester Klasse 2: Flemming Hansen med Daniella

Træffets Bedste Agilityhund: Gitte Eilstrup med Beat by Sweety World of Matrix

Spring Sandkasse                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
1 123 Ulla Schrøder Groenendael Dixie 5 29,69 5
2 102 Ann-Cathrine Nesager Malinois Enya 50   50
3 108 Birgitte Eriksen Malinois Queen 50   50
4 122 Pia van Acker Tervueren Mallie 50   50
                 
Spring Klasse 1                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
1 116 Jeanette Harmsen Groenendael Agnes   43,88 0
2 109 Charlotte Mølgaard Hansen Groenendael Nellie 5 30,47 5
3 114 Gitte Eilstrup Malinois Beat 5 37,78 5
4 103 Anne Mickelborg Tervueren Pippi 5 46,93 6,93
5 100 Allan Carlsen Tervueren Theia 50   50
6 104 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50   50
7 107 Bente Sønderskov Tervueren Enzo 50   50
8 115 Jacob Højsgård Malinois Coda 50   50
9 117 Jørgen Rasmussen Tervueren Pinto 50   50
                 
Spring Klasse 2                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
1 110 Flemming Hansen Groenendael Daniella   33,69 0
2 101 Amalie Redke Groenendael Mocca   38,82 0
3 118 Kjeld Schrøder Tervueren Toyah 5 34,31 5
4 105 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 5 44,59 9,59
5 111 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 50   50
6 112 Gitte Hansen Malinois Izzy 50   50
7 121 Pia van Acker Malinois Zazia 50   50
8 125 Rune  Monsen Groenendael Gucci 50   50
9 106 Annett Jørgensen Groenendael Mira 100   100
10 119 Mette (Michael) Romer Tervueren Diva 100   100
11 120 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 100   100
12 124 Yanne Enevoldsen Malinois Sazu 100   100
                 
Spring Åben                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
11 112 Gitte Hansen Malinois Izzy   27,53 0
12 114 Gitte Eilstrup Malinois Beat   30,47 0
9 110 Flemming Hansen Groenendael Daniella   32,66 0
18 121 Pia van Acker Malinois Zazia   33,19 0
2 101 Amalie Redke Groenendael Mocca   34 0
17 120 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 5 31,1 5
10 111 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 5 31,12 5
21 127 Allan Carlsen Groenendael Hera 5 36,38 5
5 105 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 5 40,41 5
4 104 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 10 36,47 10
14 117 Jørgen Rasmussen Tervueren Pinto 10 41,25 10
1 100 Allan Carlsen Tervueren Theia 15 31,75 15
3 103 Anne Mickelborg Tervueren Pippi 50   50
7 107 Bente Sønderskov Tervueren Enzo 50   50
8 109 Charlotte Mølgaard Hansen Groenendael Nellie 50   50
15 118 Kjeld Schrøder Tervueren Toyah 50   50
20 125 Rune  Monsen Groenendael Gucci 50   50
6 106 Annett Jørgensen Groenendael Mira 100   100
13 115 Jacob Højsgård Malinois coda 100   100
16 119 Mette (Michael) Romer Tervueren Diva 100   100
19 124 Yanne Enevoldsen Malinois Sazu 100   100
                 
Agility Sandkasse                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
1 123 Ulla Schrøder Groenendael Dixie 10 44,87 10
2   Liselotte     Miley 20 72,59 42,59
3 102 Ann-Cathrine Nesager Malinois Enya 50   50
4 108 Birgitte Eriksen Malinois Queen 50   50
  122 Pia van Acker Tervueren Mallie 50   50
                 
Agility Klasse 1                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
1 109 Charlotte Mølgaard Hansen Groenendael Nellie   36,03 0
2 114 Gitte Eilstrup Malinois Beat   36,62 0
3 107 Bente Sønderskov Tervueren Enzo 10 60,75 15,75
4 103 Anne Mickelborg Tervueren Pippi 50   50
5 104 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50   50
6 116 Jeanette Harmsen Groenendael Agnes 50   50
7 117 Jørgen Rasmussen Tervueren Pinto 50   50
8 100 Allan Carlsen Tervueren Theia 100   100
9 115 Jacob Højsgård Malinois coda 100   100
                 
Agility Klasse 2                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
1 112 Gitte Hansen Malinois Izzy   34,66 0
2 111 Flemming Hansen Groenendael Clarissa   44,53 0
3 110 Flemming Hansen Groenendael Daniella   45,13 0
4 105 Anne Rath Petersen Tervueren Viola   52,03 2,03
5 121 Pia van Acker Malinois Zazia 10 44,78 10
6 118 Kjeld Schrøder Tervueren Toyah 15 43,38 15
7 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 50   50
8 125 Rune  Monsen Groenendael Gucci 50   50
9 106 Annett Jørgensen Groenendael Mira 100   100
10 119 Mette (Michael) Romer Tervueren Diva 100   100
11 120 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 100   100
12 124 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 100   100
                 
Agility Åben                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
1 114 Gitte Eilstrup Malinois Beat   38,53 0
2 110 Flemming Hansen Groenendael Daniella   43,69 0
3 101 Amalie Redke Groenendael Mocca   44,06 0
4 112 Gitte Hansen Malinois Izzy 5 34,91 5
5 121 Pia van Acker Malinois Zazia 5 39,68 5
6 105 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 5 47,06 5
7 127 Allan Carlsen Groenendael Hera 10 44,91 10
8 107 Bente Sønderskov Tervueren Enzo 5 61,69 11,69
9 104 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 20 48,16 20
10 103 Anne Mickelborg Tervueren Pippi 50   50
11 109 Charlotte Mølgaard Hansen Groenendael Nellie 50   50
12 111 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 50   50
13 117 Jørgen Rasmussen Tervueren Pinto 50   50
14 118 Kjeld Schrøder Tervueren Toyah 50   50
15 100 Allan Carlsen Tervueren Theia 100   100
16 106 Annett Jørgensen Groenendael Mira 100   100
17 115 Jacob Højsgård Malinois coda 100   100
18 119 Mette (Michael) Romer Tervueren Diva 100   100
19 120 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 100   100
20 124 Yanne Enevoldsen Malinois Sazu 100   100
21 125 Rune  Monsen Groenendael Gucci 100   100
22 126 Rune  Monsen Groenendael  Black Pearl 100   100
0
Page 1 of 56 12345...»