SBH Kreds 3 starter to hvalpehold op i januar 2018

SBH Kreds 3 starter to hvalpehold op i januar 2018. Hvalpe 1 for hvalpe fra 8 uger til ca. 4. måneder og Hvalpe 2 for hvalpe/unghunde fra ca. 6 måneder til ca. 12 måneder.

Se nedenstående dokumenter for oplysninger om indhold, tilmelding, datoer osv.

Kreds 3 glæder sig til at se jer 🙂

Download (PDF, 286KB)

Download (PDF, 304KB)

0

Tilføjelse til Udtagelsesregler til FMBB Agility VM 2018

Agilityudvalget har besluttet at tilføje følgende til reglerne for kvalifikation til VM 2018, for at sikre at der ikke opstår tvivl om udtagelseskriterierne.

9c Såfremt der ikke er nok ekvipager med point til holdet, vælges den højst placerede ekvipage på den individuelle liste, som ikke allerede er placeret, til at deltage på holdet. 

Se reglerne her

Agilityudvalget, 12.11.2017

0

Dommerændring til Juleudstillingen

Vi har været nødt til at ændre dommer til Juleudstillingen. Ny dommer bliver Marie Petersen fra Danmark. 

Husk at tilmelde inden den 12. november – klik her: Tilmelding til udstilling og husk at melde til vores traditionelle julefrost – klik her: Tilmelding til julefrokost

 

 

0

SBH IPO DM 2017 er afholdt og FMBB VM holdet 2018 fundet

I weekenden 20.-22. oktober afholdt SBH Kreds 14 SBH’s IPO DM og årets sidste FMBB VM 2018 udtagelse.

Resultater:

Karina Annesen med Independent Spirit I’Ro vinder med 286 (98-95-92) og bedste lydighed

Henrik Annesen med Daneskjold Lucca nr. 2 med 282 (98-89-96) og bedste spor

Brian Pedersen med Daneskjold Xivan nr. 3 med 273 (93-90-90)

Jens Carlseng vandt bedste C-arbejde med Jenos’ Nathan – de blev  nr. 4 med 272 (86-90-96)

Samtidig blev det afgjort, hvem der repræsenterer Danmark ved FMBB VM 2018 i Slovenien:

1. Karina Annesen med Independent Spirit I’Ro

2. Henrik Annesen med Daneskjold Lucca

3. Jens Carlseng med Jenos’ Nathan

4. Søren Jensen med Safft-Security Cooper

5. Brian Pedersen med Daneskjold Xivan

6. Jørgen Larsen med Vandalen’s Olga

1. reserve Brian Honoré med Independent Spirit Moon

2. reserve Mikkel Carlseng med Nisha van het Dreiland

Stort tillykke til alle, vi glæder os til at følge jer til VM

Se alle dagens resultater herunder:

0

Information om kursus i agility og lydighed 7.-8. oktober 2017

Se tids- og holdplan herunder:

Download (PDF, 16KB)

SBH’s Agilityudvalg inviterer til kursus i Agility og lydighed med svenske Mia Nilsson. Læs mere herunder.

Download (PDF, 483KB)

0

FCI IPO VM 2017

FCI IPO 3 VM, for alle racer, er netop overstået.

SBH var repræsenteret med 4 ekvipager, som alle kan være deres indsats bekendt, og mere til.

Mads Orbe med Zerberuzdk Devil sluttede som nr. 79, med 263 point (92-78-93).

Brian Pedersen med Daneskjold Xivan sluttede som nr. 62 med 268 point (90-88-90).

Karina Annesen med Independent Spirit’s I’Ro sluttede som nr. 8 med 286 point (97-95-94).

Jens Carlseng med Jenos’ Nathan sluttede som nr. 5 med 290 (97-97-96).

Efter sådan et verdensmesterskab, er det umuligt ikke at være både glad og stolt over hvad SBH-ekvipager har leveret. At ”sætte” alle 3 discipliner i prædikatet ”fortrinlig” ved en konkurrence, som det lykkedes Jens Carlseng at gøre, er en præstation ud over det sædvanlige – ikke mindst når det sker til et VM. Ligeledes er det høj klasse at komme hjem fra et VM med en prøve som samlet set ligger i ”fortrinlig”, hvilket både Jens Carlseng og Karina Annesen formåede – Karina efter 2 discipliner i prædikatet ”særdeles god” og 1 i ”fortrinlig”. Mads Orbe og Brian Pedersen formåede at levere ”særdeles god” i 2 discipliner, men manglede desværre det sidste i at holde niveau, og deres 3. disciplin endte hhv. i prædikatet ”tilstrækkelig” og ”god”. Trods dette, kom de begge fra VM med prøver i den pæne ende af ”god”.

Brian Honore

Formand for Brugshundeudvalget

0

Årets Agilityhund 2017

Placering Navn Stambogsnavn AG-nr. Slutstilling
1 Flemming Hansen Daniella 02194/14 138
2 Gitte Hansen Belgerac Gandhi 23237/07 135
3 Flemming Hansen Clarissa 00734/10 108
4 Annett Jørgensen Finn Noir Miracle 10894/14 90
5 Jette Blixt/Allan Carlsen Eternity’s Herah 11605/12 74
6 Kjeld Schrøder Casfan Latoyah 23370/09 20
6 Charlotte Mølgaard Finn Noir Noctuelle 16357/14 20
6 Frank Rosengaard Coer-Ami Pepsi Blue 15378/09 20
6 Amalie Redke Mocca 10038/14 20
10 Birgit Kristensen Cheri 00733/10 18
11 Johanna Andersen Eternity’s Halo 17703/13 10
11 Jørgen Schou Ollegården’s Qti of O’shaya 15276/11 10
11 Jørgen Rasmussen Casa Lilja Amanda 21259/08 10
11 Margot Pedersen Vom Hunderath Ici Ipo 18184/13 10
15 Jacob Højsgaard Isells Xtreme-Coda 14923/14 9
16 Anne Rath Petersen Vom Hunderath Viola 09136/12 8
17 Lars Hindsgaul Hope van het Groot Wezenland 16114/08 6
  Gitte Eilstrup Casa Lilja Andy 21262/08 0
  Mona Mortensen Mrs. Tuci   0
  Mette Lorentzen Belsique’s Zaga-Nevada of Aura 05055/10 0
  Pia van Acker Boholdt Zsa Zsa Gabor 10379/11 0
  Anne Rath Petersen Vom Hunderath Inga 18187/13 0

Se udregningen her

0

Årets Rallyhund 2017

Opdateret 20.11.2017

Plac. Reg.nr. Hund Fører Variant Point
1 04179/2005 Eternity’s Saga Susse Strandby Groenendael 297
2 DK07642/2012 Danrac’s Allan Doris Bønnerup Laekenois 288
3 DK17634/2014 Spicy-Vega von der Simmeringer Haide Ulla Høm Groenendael 283
4 DK19832/2015 O’Mallie v.d. Vaardekenshoeve Pia van Acker Tervueren 273
5 DK10379/2011 Boholdt Zsa Zsa Gabor Lars Hindsgaul Malinois 272
6 DK21264/2008 Casa Lilja Audi Pia van Acker Tervueren 268
7 DK16204/2009 Jatoba Red Fabulous Evita Mona Mortensen Tervueren 195
8 DK16357/2014 Finn Noir Noctuelle Charlotte Mølgaard Hansen Groenendael 190
9 DK09275/2013 Mrs. Tuci Mona Mortensen Tervueren 177
10 DK21262/2008 Casa Lilja Andy Gitte Eilstrup Tervueren 97
11 DK13959/2017 Newstory Trond Nanna Kretzschmar Rambøl Tervueren 93
12 DK17061/2012 Chantal Javi-Ami Amy Tommy Rolighed Tervueren 90
13 DK06415/2013 Heierås Nala Mai-Britt Lindevang Tervueren 77

Se udregningen her

Se regler her

0

Årets Udstillingshunde 2017

 

  22.04.2017 01.07.2017 02.07.2017 09.12.2017 i alt
GROENENDAEL          
Cichlas Nike 22 11 11 24 68
Iikka-Likka Oasis Pearl 24 7 6 22 59
Coeur-Ami Ulysses Blue 12 6 6 12 36
Mucius Fazana 13 13 7   33
Agnes 11 8 7   26
Traxa’s Gloriana 10 2 8   20
Aica   7 8   15
Blackshadow     11   11
Misty   7     7
Spicy-Vega von der Simmeringer Haide   2   2 4
           
LAEKENOIS          
Akai-San No Ko Alfred ll 24   22 24 70
           
MALINOIS          
Boholdt Zsa Zsa Gabor       24 24
Boholdt Enya 13     8 21
Boholdt Deep Purple 2       2
Beat by Sweety World of Matrix   2     2
Izzy vom Lausitzeck   2     2
           
TERVUEREN          
Jatoba Red Two Freki   22 22 2 46
Buskelunds Efez 22       22
Snestrup Hexia de Trix v. Hekla 5     13 18
Coeur-Ami Mila     8 7 15
Espero Ero Z Kovàrny   7 7   14
Yuma Venja De Conte De Fée 2     12 14
Hard Candy’s Dream ComeTrue 13       13
Traxas Fast And Furious     13   13
Jatoba Red Fabulous Joy       12 12
Jina Langu Ni Feliz       9 9
Platon De Pedra Lume 8       8
Snestrup Hercules v. Hekla 8       8
Glimbi’s Kaos V. Gaia 7       7
Hard Candy’s Even So Clever 7       7
Felice       7 7
Team-Ami Magic Jade       7 7
Glimbi’s Iza V. Chicka 6       6
Glimbi’s Kiran V. Gaia 6       6
Glimbi’s Kazi V. Gaia 2       2
Glimbi’s lzzy V. Chicka 2       2
Vom Hunderath Inga   2     2
           
Årets Belgier          
Akai-San No Ko Alfred II H 3     2 5
Iikka-Likka Oasis Pearl 4       4
Cichlas Nike        4 4
Boholdt Zsa Zsa Gabor       3 3
0
Page 3 of 53 12345...»