FMBB Agility VM kvalifikation – stilling

Individuel udtagelse         Point efter 5. aug. 2017
Placering Hundefører Stambogsnavn Fødselsdag Kaldenavn AG-nr. AG SP I  ALT
1 Flemming Hansen Daniella 4.1.2014 Daniella DK02194/2014 20 18 38
Allan Carlsen Eternity’s Herah 27.3.2013 Herah DK11605/2013   10 10
Frank Rosengaard Coeur-Ami Pepsi Blue 9.8.2009 Pepsi DK15378/2009   10 10
Annett Jørgensen Finn Noir Miracle 3.4.2014 Mira DK10894/2014 9   9
Nanna Kretzschmar Rambøl Newstory Trond 14.7.2014 Gisle —– 8   8
Anne Rath Petersen Vom Hunderath Viola 5.5.2012 Viola DK09136/2012   8 8
  Anne Rath Petersen Vom Hunderath Inga 9.9.2013 Inga DK18187/2013      
  Pia van Acker Boholdt Zsa Zsa Gabor 2.6.2011 Zazia DK10379/2011      
  Amalie Redke Mocca 19.5.2014 Mocca DK10038/2014      
  Jacob Højsgaard Isells Xtreme-Coda 31.7.2014 Coda DK14923/2014      
  Charlotte Mølgaard Hansen Finn Noir Noctuelle 8.4.2014 Nellie DK16357/2014      
  Lars Hindsgaul Boholdt Zsa Zsa Gabor 2.6.2011 Zazia DK10379/2011      
  Hunde med fejlkorrigeret tid over banetid er grøn skrift.          
  Hunde med tidsfejl er ikke med.            
                 
HOLDUDTAGELSE         Point efter 5. aug. 2017
Placering Hundefører Stambogsnavn Fødselsdag Kaldenavn AG-nr. AG SP I  ALT
1 Flemming Hansen Daniella 4.1.2014 Daniella DK02194/2014 40 19 59
Allan Carlsen Eternity’s Herah 27.3.2013 Herah DK11605/2013   10 10
Anne Rath Petersen Vom Hunderath ...
Læs mere →
0

Agility resultater Træf 2017

Spring klasse 1 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 0 25,34 0      
2 111 Jacob Højsgård Malinois coda 0 27,1 0      
3 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 5 38,9 8,9      
4 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 10 46,13 21,13      
5 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 50 0 50      
6 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
                       

Spring klasse 2 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 0 31,62 0      
2 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 34 0      
3 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 0 34,5 0      
4 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 34,88 0      
5 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 37,72 2,72      
6 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 5 32,25 5      
7 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 5 35,57 5,57      
8 117 Pia van Acker Malinois Zazia 10 35,59 10,59      
9 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 50 0 50      
10 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 50 0 50      
11 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 50 0 50      
12 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 50 0 50      
13 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 50 0 50      
                       

Spring Sandkasse 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 118 Pia van Acker Tervueren Mallie 50 0 50      
2 119 ulla schrøder Groenendael Dixie 50 0 50      
3 121 Ole Torp Aundahl Tervueren Mikkel 50 0 50      
                       

Spring Åben 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 0 30,78 0      
2 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 31,53 0      
3 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 0 31,59 0      
4 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 32,12 0      
5 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 0 32,4 0      
6 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 32,92 0      
7 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 0 38,19 1,83      
8 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 5 29,09 5      
9 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 5 34,57 5      
10 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 15 29,81 15      
11 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 50 0 50      
12 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
13 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 50 0 50      
14 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 50 0 50      
15 111 Jacob Højsgård Malinois coda 50 0 50      
16 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 50 0 50      
17 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 50 0 50      
18 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 50 0 50      
19 117 Pia van Acker Malinois Zazia 50 0 50      
                       

Agility klasse 1 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 0 35,44 0      
2 111 Jacob Højsgård Malinois coda 5 38,25 5      
3 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 10 55,44 23,44      
4 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
5 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 50 0 50      
6 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 50 0 50      
                       

Agility klasse 2 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 38,37 0      
2 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 0 42,06 0      
3 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 42,84 0      
5 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 46,19 1,19      
6 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 0 49,79 4,79      
7 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 5 38,5 5      
4 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 5 41,12 5      
8 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 5 42,03 5      
9 117 Pia van Acker Malinois Zazia 5 44,66 5      
10 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 10 37,66 10      
11 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 15 43,12 15      
12 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 10 53,25 18,25      
13 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 50 0 50      
                       

Agility sandkasse 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 119 ulla schrøder Groenendael Dixie 5 89,25 44,25      
2 118 Pia van Acker Tervueren Mallie 50 0 50      
3 121 Ole Torp Aundahl Tervueren Mikkel 50 0 50      
                       

Agility Åben 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 37,03 0      
2 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 40,66 0      
3 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 43,72 1,72      
4 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 5 38,25 5      
5 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 10 38,56 10      
6 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 10 39,78 10      
7 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 15 38,53 15      
8 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 15 39,32 15      
9 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 5 52,75 15,75      
10 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 15 49,43 22,43      
11 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 10 55,25 23,25      
12 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 15 62,28 35,28      
13 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 10 79,34 47,34      
14 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 50 0 50      
15 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
16 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 50 0 50      
17 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 50 0 50      
18 111 Jacob Højsgård Malinois coda 50 0 50      
19 117 Pia van Acker Malinois Zazia 50 0 50      
                       

Hold

                     
        AG   SP   Ialt      
3+1       Fejl ialt Tid Fejl ialt Tid Fejl tid    
102 Anne Rath Petersen Viola 15,75 52,75 1,83 38,19        
106 Flemming Hansen Daniella 0 40,66 0 32,12        
108 Frank Rosengaard Pepsi 10 39,78   29,81        
100 Allan Carlsen Herah   0 0 31,59        
                27,58 264,9   1
                       
        AG   SP   Ialt      
Team Casa Lilja       Fejl ialt Tid Fejl ialt Tid Fejl tid    
110 gitte eilstrup Andy 15 39,32 5 34,57        
112 Jørgen Rasmussen Amanda 10 38,56 5 29,09        
113 Lars Hindsgaul Hippie 15 38,53 0 32,4        
117 Pia van Acker Zazia   0   0        
                50 212,47   2
                       
        AG   SP   Ialt      
Kreds3 Power       Fejl ialt Tid Fejl ialt Tid Fejl tid    
116 Nanna Rambøl Gisle 22,43 49,43 50 0        
101 Amalie Redke Mocca 47,34 79,34 50 0        
109 Gitte Hansen Gandhi 0 37,03 0 31,53        
104 Annett Jørgensen Mira                
                169,77 197,33   3
                       
        AG   SP   Ialt      
Flemming, Anne og Mona     Fejl ...
Læs mere →
0

Hvalpetræning i Kreds 3, Måløv

Så starter vi et nyt hvalpehold op i kreds 3. Træningen vil foregå hver søndag fra kl. 9 til kl. 11. Træningen vil strække sig over 10 gange plus en afslutningsprøve. Der vil måske i løbet af sensommeren/efteråret være enkelte søndage der må springes over/være selvtræning p.g.a. trænerens eget hundearbejde og ferie. Første træningsdato bliver søndag d. 13. august

Træningen vil primært dreje sig om:

Socialtræning (samvær med andre hvalpe, andre mennesker, nye indtryk m.m.) Sporsøg (lære hvalpen at følge at spor ...

Læs mere →
0

Ændring i bestyrelsens sammensætning

Grundet private anliggender har Rebekka valgt at træde ud af bestyrelsen. Vi har henvendt os til 1. suppleant Diana Juul, som er klar til at springe til. Hun overtager sekretærfunktionen direkte – altså ingen omkonstituering

Det er naturligvis ærgerligt, at samarbejdet med Rebekka ophører – det er dog kun i form af bestyrelsesopgaverne. Hun har nemlig indvilliget i, fortsat at medvirke omkring avls-delen samt øvrige opgaver, der kan passe ind i familiens planlægning. Det er vi rigtig glade for – og ...

Læs mere →
0

Træf 2017 – Foreløbigt program (forbehold for ændringer)

Som noget nyt lancerer vi en uofficiel klasse på udstillingerne. Her kan du få bedømt din hund af en dommer, selv om den måske er kastreret eller har fejl, der gør at du ikke kan stille til en officiel udstilling. Eller måske vil du bare gerne prøve at udstille for sjov, inden du kaster dig ud i det for alvor. Du kan også få tips til, hvordan du får din hund til at vise sig fra den bedste side. Dette ...

Læs mere →
0

Uddeling af pokaler på Træffet

Hvis du er medlem af SBH og din hund har opnået at blive dansk champion, nordisk champion eller international champion – eller LP-, Rally-, Agility- eller Brugschampion – siden sidste træf eller er blevet Årets hund i en af SBH’s discipliner i 2016, kan du få overrakt en pokal på festmiddagen til årets træf.

Send en mail til:

Sbhudstilling@energimail.dk

 
Læs mere →
0

Uofficiel udstillingsbedømmelse på SBH’s Træf 2017

Har du lyst til at få bedømt din belgiske hyrdehunds udseende til en uofficiel udstilling eller vil du bare gerne prøve, hvordan det er at udstille din hund?

På SBH’s Træf 2017 har du muligheden efter den officielle udstilling lørdag den 1. juli 2017. Her kan du også få tips til, hvordan du får din hund til at vise sig fra sin pæneste side i udstillingsringen.

Pris: 100 kr. pr. hund

Tilmelding: Senest 23.juni 2017 – klik her for ...

Læs mere →
0
Page 2 of 50 12345...»