Agility resultater Træf 2016

Spring 1
Banetid 50 s
Stor Dommer: Jannie Nielsen
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 1 Allan Carlsen Herah Tervueren 0 35,56 0
2 4 Jacob Højsgård Coda Malinois 0 37,28 0
3 7 Charlotte Mølgaard Hansen Nellie Groenendael 5 35,68 5
4 6 Mona Mortensen Tuci Tervueren 5 42,57 5
5 3 Tina Mette Jørgensen Ninji Groenendael 10 31,19 10
6 2 Anne Rath Petersen Inga Tervueren 20 42,88 20
Dis 9 Jeanette Harmsen Agnes Groenendael
Dis 5 Karsten Bruun Hugin Groenendael
Spring 2
Banetid 50 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 21 Annett Jørgensen Mira Groenendael 0 36,34 0
2 20 Frank Rosengaard Pepsi Groenendael 0 37,5 0
3 8 Yanne Enevoldsen Sazu Malinois 0 39,41 0
4 13 Flemming Hansen Daniella Groenendael 0 39,87 0
5 15 Anne Rath Petersen Viola Tervueren 0 42,37 0
6 24 Jørgen Rasmussen Amanda Tervueren 5 35,53 5
7 12 Lars Hindsgaul Hippie Malinois 5 36,5 5
8 22 Mette Lorentzen Zaga Tervueren 5 37,5 5
9 11 Gitte Hansen Gandhi Groenendael 5 38,31 5
10 16 Birgit Kristensen Cherie Groenendael 5 39,68 5
11 10 Gitte Eilstrup Andy Tervueren 10 38,22 10
Dis 14 Flemming Hansen Clarissa Groenendael
Dis 18 Anne Mickelborg Jamie Tervueren
Dis 26 Janne Kjærgaard Feliz Tervueren
Dis 19 Pia Van Acker Zazia Malinois
Dis 23 Mona Mortensen Dixie Tervueren
Dis 25 Hanne Gjerulff Kristensen Kasi Tervueren
Dis 17 Jørgen Schou Qti Groenendael
Spring 2 Senior
Banetid 55 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 27 Flemming Hansen Nikki Groenendael 0 47,32 0
2 28 Maibritt Schou Fidji Groenendael 0 51,5 0
Dis 29 Pia Van Acker Lilja Tervueren
Spring Åben
Banetid 50 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 8 Yanne Enevoldsen Sazu Malinois 0 36,94 0
2 16 Birgit Kristensen Cherie Groenendael 0 38,85 0
3 14 Flemming Hansen Clarissa Groenendael 5 35,22 5
4 22 Mette Lorentzen Zaga Tervueren 5 36,66 5
5 11 Gitte Hansen Gandhi Groenendael 5 38,9 5
6 10 Gitte Eilstrup Andy Tervueren 5 40 5
7 15 Anne Rath Petersen Viola Tervueren 5 40,53 5
8 13 Flemming Hansen Daniella Groenendael 5 42,97 5
9 1 Allan Carlsen Herah Tervueren 10 40,21 10
10 25 Hanne Gjerulff Kristensen Kasi Tervueren 10 43 10
11 24 Jørgen Rasmussen Amanda Tervueren 15 33,56 15
12 12 Lars Hindsgaul Hippie Malinois 15 42,03 15
13 18 Anne Mickelborg Jamie Tervueren 20 35,5 20
Dis 20 Frank Rosengaard Pepsi Groenendael
Dis 26 Janne Kjærgaard Feliz Tervueren
Dis 21 Annett Jørgensen Mira Groenendael
Dis 19 Pia Van Acker Zazia Malinois
Dis 23 Mona Mortensen Dixie Tervueren
Dis 17 Jørgen Schou Qti Groenendael
Dis 7 Charlotte Mølgaard Hansen Nellie Groenendael
Dis 6 Mona Mortensen Tuci Tervueren
Dis 5 Karsten Bruun Hugin Groenendael
Dis 4 Jacob Højsgård Coda Malinois
Dis 3 Tina Mette Jørgensen Ninji Groenendael
Dis 2 Anne Rath Petersen Inga Tervueren
Dis 9 Jeanette Harmsen Agnes Groenendael
Spring Åben Senior
Banetid 55 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 27 Flemming Hansen Nikki Groenendael 0 47,32 0
2 28 Maibritt Schou Fidji Groenendael 0 51,5 0
Dis 29 Pia Van Acker Lilja Tervueren
AG 1
Banetid 50 s
Plac KatNr Navn Hund Klub Fejl Tid
1 6 Mona Mortensen Tuci SBH 0 41,61
2 1 Allan Carlsen Herah SBH/8 10 32,78
Dis 9 Jeanette Harmsen Agnes
Dis 7 Charlotte Mølgaard Hansen Nellie SBH
Dis 5 Karsten Bruun Hugin MBS
Dis 4 Jacob Højsgård Coda
Dis 3 Tina Mette Jørgensen Ninji
Dis 2 Anne Rath Petersen Inga HH
AG 2
Banetid 55 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 21 Annett Jørgensen Mira Groenendael 0 39,07 0
2 11 Gitte Hansen Gandhi Groenendael 0 41,78 0
3 10 Gitte Eilstrup Andy Tervueren 0 43,45 0
4 24 Jørgen Rasmussen Amanda Tervueren 0 43,59 0
5 16 Birgit Kristensen Cherie Groenendael 0 44,32 0
6 26 Janne Kjærgaard Feliz Tervueren 5 46,56 5
7 20 Frank Rosengaard Pepsi Groenendael 10 45,69 10
8 13 Flemming Hansen Daniella Groenendael 10 49,84 10
9 25 Hanne Gjerulff Kristensen Kasi Tervueren 10 52,34 10
Dis 12 Lars Hindsgaul Hippie Malinois
Dis 14 Flemming Hansen Clarissa Groenendael
Dis 15 Anne Rath Petersen Viola Tervueren
Dis 8 Yanne Enevoldsen Sazu Malinois
Dis 18 Anne Mickelborg Jamie Tervueren
Dis 19 Pia Van Acker Zazia Malinois
Dis 22 Mette Lorentzen Zaga Tervueren
Dis 23 Mona Mortensen Dixie Tervueren
Dis 17 Jørgen Schou Qti Groenendael
AG Åben
Banetid 50 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 12 Lars Hindsgaul Hippie Malinois 0 38,54 0
2 11 Gitte Hansen Gandhi Groenendael 0 39,13 0
3 14 Flemming Hansen Clarissa Groenendael 0 40,44 0
4 8 Yanne Enevoldsen Sazu Malinois 0 42,53 0
5 2 Anne Rath Petersen Inga Tervueren 0 48,06 0
6 17 Jørgen Schou Qti Groenendael 0 50,69 0,69
7 16 Birgit Kristensen Cherie Groenendael 5 41,72 5
8 10 Gitte Eilstrup Andy Tervueren 5 45,5 5
9 1 Allan Carlsen Herah Groenendael 10 48,59 10
10 18 Anne Mickelborg Jamie Tervueren 25 46,13 25
Dis 3 Tina Mette Jørgensen Ninji Groenendael
Dis 4 Jacob Højsgård Coda Malinois
Dis 5 Karsten Bruun Hugin Groenendael
Dis 6 Mona Mortensen Tuci Tervueren
Dis 7 Charlotte Mølgaard Hansen Nellie Groenendael
Dis 9 Jeanette Harmsen Agnes Groenendael
Dis 13 Flemming Hansen Daniella Groenendael
Dis 24 Jørgen Rasmussen Amanda Tervueren
Dis 23 Mona Mortensen Dixie Tervueren
Dis 26 Janne Kjærgaard Feliz Tervueren
Dis 15 Anne Rath Petersen Viola Tervueren
Dis 19 Pia Van Acker Zazia Malinois
Dis 20 Frank Rosengaard Pepsi Groenendael
Dis 21 Annett Jørgensen Mira Groenendael
Dis 22 Mette Lorentzen Zaga Tervueren
Dis 25 Hanne Gjerulff Kristensen Kasi Tervueren
AG Åben senior
Banetid 55 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 27 Flemming Hansen Nikki Groenendael 0 58,63 3,63
Dis 29 Pia Van Acker Lilja Tervueren
Dis 28 Maibritt Schou Fidji Groenendael
Spring Åben søndag
Banetid 45 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 21 Annett Jørgensen Mira Groenendael 0 36,71 0
2 14 Flemming Hansen Clarissa Groenendael 0 38 0
3 16 Birgit Kristensen Cherie Groenendael 0 38,93 0
4 10 Gitte Eilstrup Andy Tervueren 0 40,25 0
5 11 Gitte Hansen Gandhi Groenendael 5 37,81 5
6 13 Flemming Hansen Daniella Groenendael 5 39,47 5
7 26 Janne Kjærgaard Feliz Tervueren 5 40,59 5
8 19 Pia Van Acker Zazia Malinois 10 37,97 10
9 2 Anne Rath Petersen Inga Tervueren 15 45,61 15,61
10 24 Jørgen Rasmussen Amanda Tervueren 20 37,28 20
Dis 18 Anne Mickelborg Jamie Tervueren
Dis 20 Frank Rosengaard Pepsi Groenendael
Dis 1 Allan Carlsen Herah Groenendael
Dis 12 Lars Hindsgaul Hippie Malinois
Dis 22 Mette Lorentzen Zaga Tervueren
Dis 7 Charlotte Mølgaard Hansen Nellie Groenendael
Dis 15 Anne Rath Petersen Viola Tervueren
*** 5 Karsten Bruun Hugin Groenendael * * *
AG Åben søndag
Banetid 50 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 10 Gitte Eilstrup Andy Tervueren 0 39,37 0
2 19 Pia Van Acker Zazia Malinois 0 42,69 0
3 22 Mette Lorentzen Zaga Tervueren 0 42,78 0
4 16 Birgit Kristensen Cherie Groenendael 0 43,62 0
5 11 Gitte Hansen Gandhi Groenendael 5 38,15 5
6 24 Jørgen Rasmussen Amanda Tervueren 5 39,91 5
7 13 Flemming Hansen Daniella Groenendael 10 45,4 10
8 15 Anne Rath Petersen Viola Tervueren 5 58,25 13,25
9 26 Janne Kjærgaard Feliz Tervueren 15 59,13 24,13
Dis 18 Anne Mickelborg Jamie Tervueren
Dis 1 Allan Carlsen Herah Groenendael
Dis 12 Lars Hindsgaul Hippie Malinois
Dis 20 Frank Rosengaard Pepsi Groenendael
Dis 21 Annett Jørgensen Mira Groenendael
Dis 7 Charlotte Mølgaard Hansen Nellie Groenendael
Dis 2 Anne Rath Petersen Inga Tervueren
Dis 14 Flemming Hansen Clarissa Groenendael
*** 5 Karsten Bruun Hugin Groenendael * * *
0

Årets Agilityhund 2016 – slutstilling

Placering Navn Stambogsnavn Hund AG-nr. Slutstilling
AG SP I  ALT
1 Jette Blixt/Allan Carlsen Eternitys Herah Herah 11605/12 30 49 79
2 Gitte Hansen Belgerac Gandhi Gandhi 23237/07 36 39 75
3 Flemming Hansen Daniella Daniella 02194/14 20 44 64
4 Gitte Eilstrup Casa Lilja Andy Andy 21262/08 26 34 60
5 Birgit Kristensen Cheri Cheri 00733/10 12 37 49
6 Annett Jørgensen Finn Noir Miracle Mira 10894/14 20 25 45
6 Flemming Hansen Clarissa Clarissa 00734/10 16 29 45
8 Lars Hindsgaul Hope van het Groot Wezenland Hippie 16114/08 20 19 39
9 Anne Rath Petersen Vom Hunderath Inga Inga 18187/13 14 19 33
10 Jørgen Rasmussen Casa Lilja Amanda Amanda 21259/08 24 8 32
11 Frank Rosengaard Coeur-Ami Pepsi Blue Pepsi 15378/09 24 24
12 Mona Mortensen Mrs. Tuci Tuci 20 20
12 Anne Rath Petersen Vom Hunderath Viola Viola 09136/12 20 20
14 Mette Lorentzen Belsique’s Zaga-Nevada of Aura Zaga 05055/10 10 9 19
15 Jakob Højsgård Isell’s Xtreme Coda Coda 18 18
15 Pia van Acker Boholdt Zsa Zsa Gabor Zazia 10379/11 18 18
17 Janne Kjærgaard Jina Langu Ni Feliz Feliz 12085/11 9 3 12
18 Kjeld Schrøder Casfan Latoyah Toyah 23370/09 2 2

Se udregning her

0

SBH’s Agilityudvalg afholder kvalifikation til FMBB VM 2017

Nu har vi fået stævnet den 24. september 2016 på plads. Stævnet afholdes hos Sorø Hundevenner, Kongevejen 11, 4180 Sorø

Vi kører med 4 starter: spring – agility – agility – spring. Dommer er Regin Reinhard

Tidsplan:
9.00 morgenmad og banebygning
10.00 Banegennemgang (7 min)
10.15 Spring
11.30 Agility
12.00 Frokost
12.30. Agility
13.30 Spring
14.00 kaffe og kage og præmieoverrækkelse (vi har et par sponsorgaver fra Royal Canin og Kingsmoor tilovers fra træffet)
Alle tider er cirka tider.

Pris for 4 løb kr. 250,-, inkl. morgenmad, kaffe og kage.

Tilmelding og betaling via hundeweb.dk, klik på Kurser, find SBH under Klub og klik Læs mere – eller brug dette link: Tilmelding til VM-udtagelse. Tilmeldingsfristen er den 16. september 2016.

Alle Belgiske hyrdehunde er velkomne.

Vi skal bruge 7-8 hjælpere på dagen.

Vi glæder os til at se jer

Bedste hilsner
SBH’s Agilityudvalg

0

Nyt fra Agilityudvalget om kvalifikation til FMBB VM 2017

Agilityudvalget gør opmærksom på, at det er muligt at tilmelde sig kvalifikation til FMBB VM 2017. Udtagelsespoint tæller fra tilmeldingsdatoen.

I regler for udtagelse til FMBB Agility VM 2017 var sat en dato inden hvilken, man skulle tilmelde sig. Datoen var ikke tænkt som en deadline for tilmelding, men skulle give udvalget en ide, om der var basis for at arrangere et udtagelsesstævne i september 2016.

Flemming Hansen
Formand for Agilityudvalget

Link til tilmelding

 

0

Dommere på Træffet

Da der ikke er så mange tildelinger som forventet bliver bedømmelse således:

Lørdag dømmer Hana:

Malinois
Groenendael
Tervueren
Laekenois

Søndag dømmer Pauline:

Tervueren
Lakenois
Malinois
Groenendael

Er der spørgsmål er I velkommen til at rette henvendelse til mig på

Sbhudstilling@energimail.dk eller 97145676

Inge

Udstillingsformand

0

Stævner, der tæller til Årets Agilityhund 2016

Følgende stævner tæller til konkurrencen om Årets Agility hund 2016:

25. – 26. juni – Kvistgård Agility Forening

6.  august – SBH-Træf

20. – 21. august – Vestegnens Hundeskole

27. – 28. august – Kvistgård Agility Forening

10. – 11. september –  Ribe Hundevenner

0

Tilmeldte til FMBB Lydighed VM kvalifikation 2017

Race DKK reg. nr. Hundens navn Født Kaldenavn Ejer/Fører Klasse
Malinois DK18232/2014 Lakeside Fellow Breezy Bryssa 14 Oct 2014 Barbie Pernille Boholdt FCI OBE1
Groenendael DK23237/2007 Belgerac Gandhi 11 Sep 2007 Gandhi Gitte Hansen FCI OBE3
Tervueren DK12085/2011 Jina Langu Ni Feliz 10 Feb 2011 Feliz Janne Kjærgaard FCI OBE2
Groenendael DK17703/2013 LP1, LP2, RBM Eternity’s Halo 27 Mar 2013 Hugin Karsten Bruun/Charlotte Nørregaard FCI OBE1
Groenendael dk17634/2014 Spicy-Vega von der Simmeringer Haide 02 Aug 2014 Vega Ulla Høm FCI OBE1
0

Tilmeldte til FMBB Agility VM kvalifikation 2017

Race DKK reg. nr. Hundens navn Fødselsdato Kaldenavn Ejer/Fører
Groenendael DK16357/2014 Finn Noir Noctuelle 08 Apr 2014 Nellie Charlotte Mølgaard
Groenendael DK11605/2013 Eternitys Herah 27 Mar 2013 Herah Allan Carlsen
Tervueren DK21263/2008 Casa Lilja A’Jamie 15 Oct 2008 Jamie Anne Mickelborg
Tervueren DK21259/2008 Casa Lilja Amanda 15 Oct 2008 Amanda Jørgen Rasmussen
Groenendael DK23237/2007 Belgerac Gandhi 11 Sep 2007 Gandhi Gitte Hansen
Malinois DK16114/2009 Hope van het Groot Wezenland 07 Sep 2008 Hippie Pia van Acker
Tervueren dk12085/2011 Jina Langu Ni Feliz 10 Feb 2011 Feliz Janne Kjærgaard
Groenendael DK15378/2009 Coeur-Ami Pepsi Blue 09 Aug 2009 Pepsi Frank Rosengaard
Groenendael DK02194/2014 Daniella 04 Jan 2014 Daniella Flemming Hansen
Groenendael DK00734/2010 Clarissa 28 Dec 2009 Clarissa Flemming Hansen
Groenendael DK10894/2014 Finn Noir Miracle 03 Apr 2014 Mira Annett Jørgensen
Malinois DK16114/2009 Hope van het Groot Wezenland 07 Sep 2008 Hippie Lars Hindsgaul
Malinois DK10379/2011 Boholdt Zsa Zsa Gabor 02 Jun 2011 Zazia Lars Hindsgaul
Tervueren 05055/2010 Belsique’s Zaga-Nevada of Aura 07 Mar 2010 Zaga Mette Lorentzen
Groenendael DK00733/2010 Cheri 28 Dec 2009 Cheri Birgit Kristensen
Tervueren 21262/2008 Casa Lilja Andy 15 Oct 2008 Andy Gitte Eilstrup
Malinois DK10379/2011 Boholdt Zsa Zsa Gabor 02 Jun 2011 Zazia Pia van Acker
Tervueren DK18187/2013 Vom Hunderath Inga 09 Sep 2013 Inga Anne Rath Petersen
Tervueren DK09136/2012 Vom Hunderath Viola 05 May 2012 Viola Anne Rath Petersen
Groenendael DK11605/2013 Eternitys Herah 27 Mar 2013 Herah Jette Blixt
0
Page 10 of 53 «...89101112...»