Resultater – Udstilling

Udstillingsresultater 2014

Fredericia 8.-9. februar 2014

GROENENDAEL

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 5
Antal bedømte hunde i racen: 5
Dommer: Leni Finne,
Bedst i racen – BIR
Eternity’s Calvin Katalognr.: 1958
Ejere: Susanne Kjærstad NO-8890 Leirjord Norge
Opdrætter: Jesper & Karin Andersson Se-64396 Julita Sverige
Bedst i modsat køn – BIM
Cichlas Kaos To Denmark Katalognr.: 1960
Ejere: Kit Breukelman 6715 Esbjerg N Danmark
Opdrætter: Anne Tove Jensen No-4085 Hundvåg Norge
Hanner
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent Casfan Milan
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CERT CACIB BIR Eternity’s Calvin
2 Excellent CK 2.BHK R.CACIB Coeur-Ami Ulysses Blue
Tæver
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BTK CERT R.CACIB Cichlas Kana
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CACIB 2.BIR BIM Cichlas Kaos To Denmark

MALINOIS

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 2
Antal bedømte hunde i racen: 2
Dommer: Leni Finne,
Bedst i racen – BIR
Isell’s Vista Katalognr.: 1962
Ejere: Pia Jepsen 7884 Fur Danmark
Opdrætter: Birgitte Jensen 9740 Jerslev J Danmark
Hanner
Junior klasse Good Mallesmedens Challenger
Tæver
Brugshundeklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CERT CACIB BIR Isell’s Vista

TERVUEREN

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 5
Antal bedømte hunde i racen: 6
Dommer: Leni Finne,
Bedst i racen – BIR
Jatoba Red Fabulous Joy Katalognr.: 1968
Ejere: Frank Nielsen 4420 Regstrup Danmark
Opdrætter: Frank Nielsen og Jette Nielsen 4420 Regstrup Danmark
Bedste hvalp
Mrs. Tuci Katalognr.: 1964
Ejere: Mona Mortensen 5450 Otterup Danmark
Opdrætter: Mona Mortensen 5450 Otterup Danmark
Tæver
Hvalpeklasse Disqualified Mrs. Tuci
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent Glimbi’s Chicka V. Izsha
2 Very good Traxa’s Drama Queen
Ikke mødt Kogaråsen’s Viska
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CACIB BIR Jatoba Red Fabulous Joy
2 Very good Jatoba Red Fabulous Evita

Torshavn 15.2.2014

TERVUEREN

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 1
Antal bedømte hunde i racen: 1
Dommer: Annette Bystrup, Danmark
Tæver
Åbenklasse Excellent Glimbi’s Anais V. Ginger

Roskilde 10.5.2014

GROENENDAEL

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 2
Antal bedømte hunde i racen: 2
Dommer: Ilona Onstensk-Schenk, Holland
Bedst i racen – BIR
Ca Vilnius Av Nangijala Katalognr.: 0077
Ejere: Emte Jansen NO-3472 Bødalen Norge
Opdrætter: Emte Jansen Norge
Hanner
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CERT CACIB BIR Ca Vilnius Av Nangijala
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Very good Mucius Fazana

MALINOIS

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 1
Antal bedømte hunde i racen: 1
Dommer: Ilona Onstensk-Schenk, Holland
Tæver
Åbenklasse
Plac.
1 Very good Zerberuzdks Diva

TERVUEREN

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 4
Antal bedømte hunde i racen: 4
Dommer: Ilona Onstensk-Schenk, Holland
Bedst i racen – BIR
Ernatorpets Diva af Tevez Katalognr.: 0083
Ejere: Samuel Hudson SE-34331 Älmhult Sverige
Opdrætter: Gunnar Järgren Sverige
Bedst i modsat køn – BIM
Bazzakulls Red Rush Katalognr.: 0081
Ejere: Frank Nielsen 4420 Regstrup Danmark
Opdrætter: Olsson, Ann-Margret Se- 272 97 Gärsnäs Sverige
Hanner
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent Susmik’s Nix V. Jill
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CACIB 2.BIR BIM Bazzakulls Red Rush
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent Glimbi’s Diva V. Misti
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CERT CACIB BIR Ernatorpets Diva af Tevez

Roskilde 11.5.2014

GROENENDAEL

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 3
Antal bedømte hunde i racen: 3
Dommer: Carlos Fernandez-Renau, Spanien
Bedst i racen – BIR
Cichlas Kaos To Denmark Katalognr.: 0113
Ejere: Kit Breukelman 6715 Esbjerg N Danmark
Opdrætter: Anne Tove Jensen No-4085 Hundvåg Norge
Bedst i modsat køn – BIM
Ca Vilnius Av Nangijala Katalognr.: 0111
Ejere: Emte Jahnsen NO-3472 Bødalen Norge
Opdrætter: Emte Jahnsen Norge
Hanner
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CACIB 2.BIR BIM Ca Vilnius Av Nangijala
Tæver
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent Cichlas Kana
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CACIB BIR Cichlas Kaos To Denmark

TERVUEREN

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 5
Antal bedømte hunde i racen: 5
Dommer: Carlos Fernandez-Renau, Spanien
Bedst i racen – BIR
Charming Gold Sun z Kovárny Katalognr.: 0114
Ejere: Marlene Zenius-Nielsen 2770 Kastrup Danmark
Opdrætter: Hana Pisarcíková Cz-50347 Blesno 8 Tjekkiet
Hanner
Junior klasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CERT BIR Charming Gold Sun z Kovárny
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent Glimbi’s Diva V. Misti
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent Glimbi’s Chicka V. Izsha
2 Excellent Ernatorpets Diva af Tevez
Championklasse
Plac.
1 Excellent Jatoba Red Fabulous Joy

Hedensted 17.-18.5.2014

GROENENDAEL

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 1
Antal bedømte hunde i racen: 1
Dommer: Soile Bister, Finland
Tæver
Åbenklasse Excellent Cichlas Kana

TERVUEREN

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 3
Antal bedømte hunde i racen: 3
Dommer: Soile Bister, Finland
Bedst i racen – BIR
Glimbi’s Chicka V. Izsha Katalognr.: 0128
Ejere: Kit Breukelman 6715 Esbjerg N Danmark
Opdrætter: Breukelman, Kit 6715 Esbjerg N Danmark
Hanner
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent Glimbi’s Cato V. Izsha
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent Mrs. Tuci
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CERT BIR Glimbi’s Chicka V. Izsha

Vejen 21.6.2014

GROENENDAEL

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 10
Antal bedømte hunde i racen: 10
Dommer: Gert Christensen, Danmark
Bedst i racen – BIR
Cichlas Kaos To Denmark Katalognr.: 0223
Ejere: Kit Breukelman 6715 Esbjerg N Danmark
Opdrætter: Anne Tove Jensen No-4085 Hundvåg Norge
Bedst i modsat køn – BIM
Je M’Appelle Torres Katalognr.: 0216
Ejere: Tuulia Pajunen FI-20320 Turku Finland
Opdrætter: Sabina Hedenberg Fi-22310 Pålsböle Finland
Hanner
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CERT CACIB 2.BIR BIM Je M’Appelle Torres
2 Excellent Revloch Fiddler`s Green
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BHK R.CACIB Coeur-Ami Ulysses Blue
Veteranklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BHK BIK Luavjan’s Bonotheone
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BTK CERT Moulin Rouge av Vikholmen
2 Excellent Mucius Fazana
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BTK R.CERT R.CACIB Mustanaamion Fidji
2 Excellent CK Cichlas Kana
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CACIB BIR Cichlas Kaos To Denmark
2 Excellent CK 4.BTK Rainbows End´s Amy

MALINOIS

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 2
Antal bedømte hunde i racen: 2
Dommer: Gert Christensen, Danmark
Bedst i racen – BIR
Boholdt Zididada Katalognr.: 0226
Ejere: Ole Boholdt 3050 Humlebæk Danmark
Opdrætter: Boholdt, Ole 3050 Humlebæk Danmark
Hanner
Åbenklasse Ikke mødt Isell’s Igor
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CACIB BIR Boholdt Zididada

TERVUEREN

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 10
Antal bedømte hunde i racen: 10
Dommer: Gert Christensen, Danmark
Bedst i racen – BIR
Glimbi’s El Ninô v. Ginger Katalognr.: 0227
Ejere: Lene Pedersen 6710 Esbjerg V Danmark
Opdrætter: Kit Breukelman 6715 Esbjerg N Danmark
Bedst i modsat køn – BIM
Kvina’s Catching the Moon Katalognr.: 0236
Ejere: Tove Anita Stormoen NO-4480 Kvinesdal Norge
Opdrætter: Alyn H Johansen Norge
Hanner
Junior klasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CERT BIR Glimbi’s El Ninô v. Ginger
2 Very good Hard Candy’s Catch A Dream
Åbenklasse
Plac.
1 Very good Glimbi’s Cato V. Izsha
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent Glimbi’s Dailee V. Misti
2 Excellent Mrs. Tuci
Åbenklasse
Plac.
1 Very good Adara V. Haika’s Huus
2 Very good Vita Valesca Calar
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CERT CACIB 2.BIR BIM Kvina’s Catching the Moon
2 Excellent CK 2.BTK R.CACIB Glimbi’s Chicka V. Izsha
3 Excellent Jatoba Red Fabulous Evita

Vejen 22.6.2014

GROENENDAEL

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 10
Antal bedømte hunde i racen: 10
Dommer: Dan Ericsson, Sverige
Bedst i racen – BIR
Cichlas Kaos To Denmark Katalognr.: 0059
Ejere: Kit Breukelman 6715 Esbjerg N Danmark
Opdrætter: Anne Tove Jensen No-4085 Hundvåg Norge
Bedst i modsat køn – BIM
Je M’Appelle Torres Katalognr.: 0050
Ejere: Tuulia Pajunen FI-20320 Turku Finland
Opdrætter: Sabina Hedenberg Fi-22310 Pålsböle Finland
Hanner
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CERT CACIB 2.BIR BIM Je M’Appelle Torres
2 Excellent Revloch Fiddler`s Green
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BHK R.CACIB Coeur-Ami Ulysses Blue
Veteranklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BHK BIK Luavjan’s Bonotheone
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BTK CERT Moulin Rouge av Vikholmen
2 Excellent Mucius Fazana
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BTK R.CERT R.CACIB Cichlas Kana
2 Very good Mustanaamion Fidji
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CACIB BIR Cichlas Kaos To Denmark
2 Excellent Rainbows End´s Amy

MALINOIS

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 1
Antal bedømte hunde i racen: 1
Dommer: Dan Ericsson, Sverige
Bedst i racen – BIR
Isell’s Vista Katalognr.: 0044
Ejere: Pia Jepsen 7884 Fur Danmark
Opdrætter: Birgitte Jensen 9740 Jerslev J Danmark
Tæver
Brugshundeklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CERT CACIB BIR Isell’s Vista

TERVUEREN

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 5
Antal bedømte hunde i racen: 5
Dommer: Dan Ericsson, Sverige
Bedst i racen – BIR
Kvina’s Catching the Moon Katalognr.: 0049
Ejere: Tove Anita Stormoen NO-4480 Kvinesdal Norge
Opdrætter: Alyn H Johansen Norge
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BTK CERT Mrs. Tuci
Åbenklasse Ikke mødt Adara V. Haika’s Huus
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CACIB BIR Kvina’s Catching the Moon
2 Excellent CK 2.BTK R.CACIB Glimbi’s Chicka V. Izsha
3 Excellent CK 4.BTK Jatoba Red Fabulous Evita

SBH Holbæk 28.6.2014

GROENENDAEL

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 23
Antal bedømte hunde i racen: 24
Dommer: T. P. Wheeler, England
Bedst i racen – BIR
Cichlas Kaos To Denmark Katalognr.: 0021
Ejere: Kit Breukelman 6715 Esbjerg N Danmark
Opdrætter: Anne Tove Jensen No-4085 Hundvåg Norge
Bedst i modsat køn – BIM
Revlochs Fiddler Katalognr.: 0005
Ejere:
Opdrætter:
Hanner
Junior klasse
Plac.
1 Very good Cichlas Optimus Prime
2 Very good Eternity’s Halo
Ikke mødt Cichla`s Opium Prime
Mellemklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CERT 2.BIR BIM Revlochs Fiddler
Åbenklasse Ikke mødt Barclay
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BHK Cichlas Karras
2 Excellent CK 4.BHK Aras De Bruine Buck
3 Excellent CK Coeur-Ami Ulysses Blue
Veteranklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BHK BIK Luavjan’s Bonotheone
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BTK CERT Moulin Rouge av Vikholmen
2 Excellent CK 4.BTK Agnes
3 Excellent Beljekalis Happiness
4 Very good Eternity’s Herah
Ikke mødt Cichla`s Oracle Pride
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BTK R.CERT Cichlas Kana
2 Excellent Cichla`s Kashew
3 Excellent Mustanaamion Fidji
4 Very good Cichla`s Killi
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK BIR Cichlas Kaos To Denmark
2 Excellent CK Rainbows End´s Amy
3 Excellent CK Cichla`s Goya
4 Excellent Cichla`s Montana
Veteranklasse
Plac.
1 Excellent A-Te-Ell’s Madame Urza

MALINOIS

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 3
Antal bedømte hunde i racen: 3
Dommer: Satu Ylä-Mononen, Finland
Bedst i racen – BIR
Boholdt Zsa Zsa Gabor Katalognr.: 0030
Ejere: Pia Van Acker, Lars Hindsgaul 4653 Karise Danmark
Opdrætter: Boholdt, Ole 3050 Humlebæk Danmark
Bedst i modsat køn – BIM
Boholdt Zididada Katalognr.: 0029
Ejere: Ole Boholdt 3050 Humlebæk Danmark
Opdrætter: Boholdt, Ole 3050 Humlebæk Danmark
Hanner
Junior klasse
Plac.
1 Excellent Mallesmedens Challenger
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK 2.BIR BIM Boholdt Zididada
Tæver
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK BIR Boholdt Zsa Zsa Gabor

TERVUEREN

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 22
Antal bedømte hunde i racen: 22
Dommer: Satu Ylä-Mononen, Finland
Bedst i racen – BIR
Chevy’s Kahriff Katalognr.: 0041
Ejere: Norge
Opdrætter: Norge
Bedst i modsat køn – BIM
Glimbi’s Chicka V. Izsha Katalognr.: 0051
Ejere: Kit Breukelman 6715 Esbjerg N Danmark
Opdrætter: Breukelman, Kit 6715 Esbjerg N Danmark
Hanner
Junior klasse
Plac.
1 Excellent CK 4.BHK CERT Glimbi’s El Ninô v. Ginger
2 Excellent Traxa’s Fast And Furious
3 Very good Charming Gold Sun z Kovárny
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent Vom Hunderath Lotus
2 Excellent Glimbi’s Cooper V. Izsha
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BHK Tikkabis Xanti
2 Excellent CK 3.BHK Rainbows Ends Bizzo
3 Excellent Bazzakulls Red Rush
Veteranklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK BIK BIR Chevy’s Kahriff
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BTK CERT Glimbi’s Diva V. Misti
2 Excellent CK 4.BTK R.CERT Mrs. Tuci
3 Excellent Vom Hunderath Inga
Mellemklasse
Plac.
1 Excellent CK Glimbi’s Dailee V. Misti
2 Excellent Heierås Nala
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK Glimbi’s Chess V. Izsha
2 Excellent CK Chevy`s Philadelphia
3 Very good Vom Hunderath Viola
4 Very good Ulvemors V Key To The Future
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK 2.BIR BIM Glimbi’s Chicka V. Izsha
2 Excellent CK 2.BTK Grimmendans Friga
3 Excellent Jatoba Red Fabulous Evita
4 Excellent Bästdals Hekla

SBH Holbæk 29.6.2014

GROENENDAEL

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 26
Antal bedømte hunde i racen: 27
Dommer: Satu Ylä-Mononen, Finland
Bedst i racen – BIR
Cichlas Kaos To Denmark Katalognr.: 0049
Ejere: Kit Breukelman 6715 Esbjerg N Danmark
Opdrætter: Anne Tove Jensen NORGE
Bedst i modsat køn – BIM
Luavjan’s Bonotheone Katalognr.: 0039
Ejere: Ronny Eliassen NO-5114 Tertnes Norge
Opdrætter: Pietro Bottagisio It-26824 Cavenago D´adda Italien
Hanner
Junior klasse
Plac.
1 Excellent Cichlas Optimus Prime
Good Eternity’s Halo
Ikke mødt Cichla`s Optimus Prime
Ikke mødt Cichla`s Oracle Pride
Ikke mødt Cichla`s Opium Prime
Mellemklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BHK CERT Revlochs Fiddler
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent Belgerac Gandhi
Ikke mødt Barclay
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BHK Team-Ami Lionheart Blue
2 Excellent CK 4.BHK Cichlas Karras
3 Excellent Coeur-Ami Ulysses Blue
4 Excellent CK Aras De Bruine Buck
Veteranklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK 2.BIR BIM Luavjan’s Bonotheone
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BTK CERT Moulin Rouge av Vikholmen
2 Excellent CK 3.BTK R.CERT Agnes
3 Excellent CK Beljekalis Happiness
4 Very good Eternity’s Herah
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK Cichlas Kana
2 Excellent CK Cichla`s Kashew
3 Excellent Mustanaamion Fidji
4 Excellent Cichla`s Killi
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK BIR Cichlas Kaos To Denmark
2 Excellent CK 4.BTK Cichla`s Goya
3 Excellent Rainbows End´s Amy
4 Excellent Cichla`s Montana
Veteranklasse
Plac.
1 Excellent A-Te-Ell’s Madame Urza

MALINOIS

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 4
Antal bedømte hunde i racen: 4
Dommer: T. P. Wheeler, England
Bedst i racen – BIR
Boholdt Zsa Zsa Gabor Katalognr.: 0004
Ejere: Pia Van Acker, Lars Hindsgaul 4653 Karise Danmark
Opdrætter: Boholdt, Ole 3050 Humlebæk Danmark
Bedst i modsat køn – BIM
Boholdt Zididada
Ejere: Ole Boholdt 3050 Humlebæk Danmark
Opdrætter: Boholdt, Ole 3050 Humlebæk Danmark
Hanner
Junior klasse
Plac.
1 Very good Mallesmedens Challenger
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK Boholdt Zididada
Tæver
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BTK CERT Zerberuzdks Diva
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK BIR Boholdt Zsa Zsa Gabor

TERVUEREN

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 19
Antal bedømte hunde i racen: 19
Dommer: T. P. Wheeler, England
Bedst i racen – BIR
Rainbows Ends Bizzo Katalognr.: 0009
Ejere: Ritva Helen Lauritsen NO-4345 Bryne Norge
Opdrætter: Rolf og Anne-Karin Hansen No-4070 Randaberg Norge
Bedst i modsat køn – BIM
Mrs. Tuci Katalognr.: 0014
Ejere: Mona Mortensen 5450 Otterup Danmark
Opdrætter: Mona Mortensen 5450 Otterup Danmark
Hanner
Junior klasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BHK CERT Traxa’s Fast And Furious
2 Very good Glimbi’s El Ninô V. Ginger
Åbenklasse
Plac.
1 Very good Glimbi’s Cooper V. Izsha
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK BIR Rainbows Ends Bizzo
2 Excellent CK 4.BHK Tikkabis Xanti
3 Excellent CK Bazzakulls Red Rush
Veteranklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BHK BIK Chevy’s Kahriff
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CERT 2.BIR BIM Mrs. Tuci
2 Excellent CK 2.BTK R.CERT Glimbi’s Diva V. Misti
Mellemklasse
Plac.
1 Excellent CK Glimbi’s Dailee V. Misti
2 Very good Heierås Nala
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BTK Glimbi’s Chess V. Izsha
2 Excellent Kamilah di Terra Meiga
3 Very good Chevy`s Philadelphia
Ikke mødt Ulvemors V Key To The Future
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 4.BTK Grimmendans Friga
2 Excellent CK Glimbi’s Chicka V. Izsha
3 Excellent CK Bästdals Hekla
Ikke mødt Jatoba Red Fabulous Evita

Aarhus 23.8.2014

GROENENDAEL

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 1
Antal bedømte hunde i racen: 1
Dommer: Miklós Levente, Ungarn
Tæver
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent Cichlas Kana

TERVUEREN

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 5
Antal bedømte hunde i racen: 5
Dommer: Miklós Levente, Ungarn
Bedst i racen – BIR
Glimbi’s Cato V. Izsha Katalognr.: 0039
Ejere: Paw Sahl Rasmussen 6990 Ulfborg Danmark
Opdrætter: Breukelman, Kit 6715 Esbjerg N Danmark
Hanner
Junior klasse Very good Glimbi’s El Ninô v. Ginger
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CERT BIR Glimbi’s Cato V. Izsha
Tæver
Mellemklasse Ikke mødt Glimbi’s Dailee V. Misti
Åbenklasse Good Casfan Jozy
Championklasse
Plac.
1 Very good Jatoba Red Fabulous Joy

Hillerød 21.9.2014

GROENENDAEL

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 9
Antal bedømte hunde i racen: 9
Dommer: Seamus Oates, Irland
Bedst i racen – BIR
Eternity’s Calvin Katalognr.: 1861
Ejere: Susanne Kjærstad NO-8890 Leirfjord Norge
Opdrætter: Jesper Andersson, Karin Andersson Se-64396 Julita Sverige
Bedst i modsat køn – BIM
Cichlas Kana Katalognr.: 1865
Ejere: Helle Eriksen 6715 Esbjerg N Danmark
Opdrætter: Anne Tove Jensen No-4085 Hundvåg Norge
Hanner
Junior klasse Ikke mødt Cichlas Optimus Prime
Mellemklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BHK CERT R.CACIB Revloch Fiddler’s Green
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CACIB BIR Eternity’s Calvin
2 Excellent CK 3.BHK R.CERT Cichlas Karras
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BTK R.CERT Agnes
Ikke mødt Cichla`s Oracle Pride
Mellemklasse Ikke mødt Cihlas Nossa
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CERT CACIB 2.BIR BIM Cichlas Kana
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BTK R.CACIB Cichlas Kaos To Denmark

MALINOIS

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 1
Antal bedømte hunde i racen: 1
Dommer: Seamus Oates, Irland
Bedst i racen – BIR
Boholdt Zsa Zsa Gabor Katalognr.: 1847
Ejere: Pia Van Acker, Lars Hindsgaul 4653 Karise Danmark
Opdrætter: Boholdt, Ole 3050 Humlebæk Danmark
Tæver
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CACIB BIR Boholdt Zsa Zsa Gabor

TERVUEREN

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 12
Antal bedømte hunde i racen: 12
Dommer: Seamus Oates, Irland
Bedst i racen – BIR
Traxa’s Drama Queen Katalognr.: 1879
Ejere: Karoline Kjærstad NO-8890 Leirfjord Norge
Opdrætter: Susanne Kjærstad, Karoline Olsen Kjærstad No-8890 Leirfjord Norge
Bedst i modsat køn – BIM
Susmik’s Nix V. Jill Katalognr.: 1870
Ejere: Poul Andersen 3630 Jægerspris Danmark
Opdrætter: Susanne Klug Christiansen 9490 Pandrup Danmark
Hanner
Junior klasse
Plac.
1 Very good Glimbi’s El Ninô v. Ginger
Mellemklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BHK R.CERT R.CACIB Charming Gold Sun z Kovárny
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CERT CACIB 2.BIR BIM Susmik’s Nix V. Jill
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BHK Bazzakulls Red Rush
2 Excellent CK 4.BHK Tikkabi’s Xanti
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent CK Glimbi’s Fauna V. Izsha
Mellemklasse Ikke mødt Heierås Nala
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BTK R.CERT R.CACIB Koko Luxus Av Revehiet
2 Excellent CK 3.BTK Jina Langu Ni Feliz
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CERT CACIB BIR Traxa’s Drama Queen
2 Excellent CK 4.BTK Glimbi’s Chicka V. Izsha
3 Excellent CK Jatoba Red Fabulous Joy

Herning 1.11.2014

GROENENDAEL

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 13
Antal bedømte hunde i racen: 13
Dommer: Anna Albrigo, Italien
Bedst i racen – BIR
Cichlas Karras Katalognr.: 0124
Ejere: Vidar Fredriksen NO-5416 Stord Norge
Opdrætter: Anne Tove Jensen No– – Norge
Bedst i modsat køn – BIM
Cichlas Kaos To Denmark Katalognr.: 0131
Ejere: Kit Breukelman 6715 Esbjerg N Danmark
Opdrætter: Anne Tove Jensen No-4085 Hundvåg Norge
Hanner
Junior klasse
Plac.
1 Excellent Shathena’s Hunter
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BHK CERT R.CACIB Kaspian vom Lambertshügel
2 Excellent CK 3.BHK R.CERT Phenomenon Av Ostretunet
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CACIB BIR Cichlas Karras
2 Excellent Coeur-Ami Ulysses Blue
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent Shathena’s Hot’n Pink Cera
2 Very good Agnes
Mellemklasse
Plac.
1 Excellent Faye Valentine Polaris
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BTK R.CERT Cichlas Kana
2 Very good Taki De Rancho Jerez
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CACIB 2.BIR BIM Cichlas Kaos To Denmark
2 Excellent CK 2.BTK CERT R.CACIB Revloch Cause for Applause
3 Excellent Shirocky’s Imagine

TERVUEREN

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 16
Antal bedømte hunde i racen: 16
Dommer: Anna Albrigo, Italien
Bedst i racen – BIR
Glimbi’s Cato V. Izsha Katalognr.: 0134
Ejere: Paw Sahl Rasmussen 6990 Ulfborg Danmark
Opdrætter: Breukelman, Kit 6715 Esbjerg N Danmark
Bedst i modsat køn – BIM
Snestrup Golden Gucci v. Hekla Katalognr.: 0142
Ejere: Jette Holgersen 7361 Ejstrupholm Danmark
Opdrætter: Jan Nielsen, Amy Nielsen 5210 Odense Nv Danmark
Hanner
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CERT CACIB BIR Glimbi’s Cato V. Izsha
2 Very good Nenyac Des Champs Du Trêfle
Brugshundeklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BHK R.CERT Kiosan´s Rin-Tin-Tin
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BHK R.CACIB Woodshine’s Micmac
2 Excellent CK 4.BHK Tikkabi’s Xanti
3 Excellent CK Woodshine`s Armani
4 Excellent Woodshine’s Niantic
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CERT 2.BIR BIM Snestrup Golden Gucci v. Hekla
2 Very good Glimbi’s Fauna V. Izsha
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BTK R.CERT CACIB Woodshine’s Ametyst
2 Excellent CK 3.BTK R.CACIB Jatoba Red Fabulous Joy
3 Excellent Glimbi’s Chicka V. Izsha
4 Excellent Irielle von Eitzum
Excellent Woodshine`s Amber
Veteranklasse
Plac.
1 Excellent CK 4.BTK BIK Flammeus Freay Pretty
2 Excellent Woodshine’s Regal Swansea

Herning 2.11.2014

GROENENDAEL

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 16
Antal bedømte hunde i racen: 16
Dommer: Hanne Laine Jensen, Danmark
Bedst i racen – BIR
Cichlas Kaos To Denmark Katalognr.: 0188
Ejere: Kit Breukelman 6715 Esbjerg N Danmark
Opdrætter: Anne Tove Jensen No-4085 Hundvåg Norge
Bedst i modsat køn – BIM
Cichlas Karras Katalognr.: 0181
Ejere: Vidar Fredriksen NO-5416 Stord Norge
Opdrætter: Anne Tove Jensen No– – Norge
Hanner
Junior klasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BHK CERT Shathena’s Hunter
Mellemklasse
Plac.
1 Excellent CK Revloch Fiddler’s Green
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent Phenomenon Av Ostretunet
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CACIB 2.BIR BIM Cichlas Karras
2 Excellent CK 2.BHK R.CACIB Eternity’s Calvin
3 Excellent CK Coeur-Ami Ulysses Blue
Veteranklasse
Plac.
1 Excellent CK 4.BHK BIK Black Track’s I’m Ici
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent Agnes
2 Very good Shathena’s Hot’n Pink Cera
Mellemklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BTK R.CERT Faye Valentine Polaris
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BTK CERT R.CACIB Cichlas Kana
2 Very good Taki De Rancho Jerez
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CACIB BIR Cichlas Kaos To Denmark
2 Excellent CK Shirocky´s Iselilja
Ikke mødt Shirocky’s Imagine
Veteranklasse
Plac.
1 Excellent CK 4.BTK Rainbows End´s Amy

LAEKENOIS

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 1
Antal bedømte hunde i racen: 1
Dommer: Hanne Laine Jensen, Danmark
Bedst i racen – BIR
Vajert Dimma Katalognr.: 0192
Ejere: Daniela Raccis 7000 Fredericia Danmark
Opdrætter: Sekobon, Linnea og Sekobon, Göte Se-138 34 Älta Sverige
Tæver
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CACIB BIR

MALINOIS

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 3
Antal bedømte hunde i racen: 3
Dommer: Hanne Laine Jensen, Danmark
Bedst i racen – BIR
Boholdt Yellow Rita Katalognr.: 0195
Ejere: Ole Boholdt 3050 Humlebæk Danmark
Opdrætter: Ole Boholdt 3050 Humlebæk Danmark
Bedst i modsat køn – BIM
Boholdt Zididada Katalognr.: 0193
Ejere: Ole Boholdt 3050 Humlebæk Danmark
Opdrætter: Boholdt, Ole 3050 Humlebæk Danmark
Hanner
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CACIB 2.BIR BIM Boholdt Zididada
Tæver
Brugshundeklasse
Plac.
1 Very good Isell’s Vista
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CACIB BIR Boholdt Yellow Rita

TERVUEREN

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 18
Antal bedømte hunde i racen: 18
Dommer: Hanne Laine Jensen, Danmark
Bedst i racen – BIR
Woodshine’s Ametyst Katalognr.: 0212
Ejere: Anne Grete Larsen NO-1404 Siggerud Norge
Opdrætter: anne grete larsen No-1404 Siggerud Norge
Bedst i modsat køn – BIM
Woodshine’s Niantic Katalognr.: 0204
Ejere: Unni Merethe Lilleskjæret NO-1389 Heggedal Norge
Opdrætter: Anne Grete l No-1404 Siggerud Norge
Hanner
Mellemklasse
Plac.
1 Very good Glimbi’s El Ninô v. Ginger
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BHK Glimbi’s Cato V. Izsha
2 Very good Nenyac Des Champs Du Trêfle
Brugshundeklasse
Plac.
1 Excellent Kiosan´s Rin-Tin-Tin
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CERT CACIB 2.BIR BIM Woodshine’s Niantic
2 Excellent CK 2.BHK R.CERT R.CACIB Woodshine’s Armani
3 Excellent CK 4.BHK Tikkabi’s Xanti
4 Excellent CK Woodshine’s Micmac
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent Traxa’s Fantasy Queen
2 Very good Glimbi’s Fauna V. Izsha
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK CERT CACIB BIR Woodshine’s Ametyst
2 Excellent CK 3.BTK R.CACIB Woodshine’s Amber
3 Excellent CK Traxa’s Drama Queen
4 Excellent CK Glimbi’s Chicka V. Izsha
Excellent Jatoba Red Fabulous Joy
Ikke mødt Shirocky´s No Fear No Tear
Veteranklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BTK R.CERT BIK Flammeus Freay Pretty
2 Excellent CK 4.BTK Woodshine’s Regal Swansea

SBH Them 22.11.2014

GROENENDAEL

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 12
Antal bedømte hunde i racen: 13
Dommer: Wilma Roen, Holland
Bedst i racen – BIR
Revloch Fiddlers Katalognr.: 9000
Ejere:
Opdrætter: Irland
Bedst i modsat køn – BIM
Cichlas Kana Katalognr.: 0011
Ejere: Helle Eriksen 6715 Esbjerg N Danmark
Opdrætter: Anne Tove Jensen No-4085 Hundvåg Norge
Hanner
Mellemklasse
Plac.
1 Excellent Cichlas Nike
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CERT BIR Revloch Fiddlers
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BHK Cichlas Karras
2 Excellent Coeur-Ami Ulysses Blue
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BTK CERT Cichlas Oracle Pride
2 Very good Agnes
3 Very good Mucius Fazana
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent Belgian Spirit’s Ayla
1 Excellent Chiklas Me Me The Red Rainbow
2 Excellent Belsique’s Zika-Nevada Of Aura
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK 2.BIR BIM Cichlas Kana
2 Excellent CK 2.BTK Cichlas Kaos To Denmark
Veteranklasse
Plac.
1 Excellent CK 4.BTK R.CERT Girlenheim Zanti

LAEKENOIS

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 1
Antal bedømte hunde i racen: 1
Dommer: Wilma Roen, Holland
Bedst i racen – BIR
Vajert Dimma Katalognr.: 0001
Ejere: Daniela Raccis 7000 Fredericia Danmark
Opdrætter: Sekobon, Linnea og Sekobon, Göte Se-138 34 Älta Sverige
Tæver
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK BIR Vajert Dimma

MALINOIS

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 4
Antal bedømte hunde i racen: 4
Dommer: Wilma Roen, Holland
Bedst i racen – BIR
Boholdt Zsa Zsa Gabor Katalognr.: 0033
Ejere: Pia Van Acker, Lars Hindsgaul 4653 Karise Danmark
Opdrætter: Boholdt, Ole 3050 Humlebæk Danmark
Bedst i modsat køn – BIM
Richie Bohemia Alké Katalognr.: 0030
Ejere: Birgitte Jensen 9740 Jerslev J Danmark
Opdrætter: Alexandra Grygarová Cz-262 03 Nový Knín Tjekkiet
Hanner
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CERT 2.BIR BIM Richie Bohemia Alké
Ikke mødt Isell’s Whos Jean-Claude van Damme
Veteranklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BHK R.CERT Isell’s Roux
Tæver
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK BIR Boholdt Zsa Zsa Gabor

TERVUEREN

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 15
Antal bedømte hunde i racen: 14
Dommer: Wilma Roen, Holland
Bedst i racen – BIR
Glimbi’s Chicka V. Izsha Katalognr.: 0025
Ejere: Kit Breukelman 6715 Esbjerg N Danmark
Opdrætter: Breukelman, Kit 6715 Esbjerg N Danmark
Bedst i modsat køn – BIM
Glimbi’s Cato V. Izsha Katalognr.: 0022
Ejere: Paw Sahl Rasmussen 6990 Ulfborg Danmark
Opdrætter: Breukelman, Kit 6715 Esbjerg N Danmark
Hanner
Junior klasse
Plac.
1 Excellent CK Snestrup Guardian Boy v. Hekla
Disqualified Glimbi’s Frisko Ice V. Izsha
Mellemklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BHK R.CERT Glimbi’s El Ninô v. Ginger
2 Excellent Traxa’s Fast And Furious
Åbenklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BHK CERT 2.BIR BIM Glimbi’s Cato V. Izsha
2 Excellent CK 3.BHK Eternity’s Damon
3 Very good Lupus of the Home Port
4 Very good Espero Ero Z Kovárny
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 4.BHK Tikkabi’s Xanti
Tæver
Juniorklasse
Plac.
1 Excellent CK 3.BTK R.CERT Glimbi’s Fauna V. Izsha
Mellemklasse
Plac.
1 Excellent CK 2.BTK CERT Mrs. Tuci
Åbenklasse
Plac.
2 Excellent Juraso Charming Chelsey
Championklasse
Plac.
1 Excellent CK 1.BTK BIR Glimbi’s Chicka V. Izsha
2 Excellent CK 4.BTK Bästdals Hekla
0

Udstillingsresultater 2013

SBH – Strøby 23. november 2013

Dommer: Ulf Bråthen

Race: Groenendael

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK05970/2013 Cichlas Nike H Inge J. Masanneck Exc.JK Plac.1
DK07357/2011 Coeur-Ami Ulysses Blue H Jan Peter Jensen, Ane Kirstine Bukhave Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIM
DK01369/2012 Cichlas Kaos To Denmark T Kit Breukelman Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR
DK00736/2010 Novazsazsa T Ulla Høgsted Høm, Carina Wøhlk VG.ÅK Plac.3
DK01790/2012 Cichlas Kana T Helle Eriksen Exc.ÅK Plac.2

Race: Malinois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK16686/2012 Richie Bohemia Alké H Birgitte Jensen Exc.ÅK Plac.1
DK02819/2010 Boholdt Yellow Submarine H Ole Boholdt Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIR
DK10379/2011 Boholdt Zsa Zsa Gabor T Pia Van Acker, Lars Hindsgaul Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIM

Race: Tervueren

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK05832/2012 Team-Ami Waliant H Rebekka Stewart Exc.MK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIM
DK15572/2013 Lupus Of The Home Port H Birgitte Blazejewics, Peter Blazejewilz-Mikkelsen VG.MK Plac.3
DK18613/2012 Eternity’s Damon H Anne Klausen Exc.MK Plac.2 CK
DK20288/2011 Glimbi’s Cato V. Izsha H Paw Sahl Rasmussen Exc.ÅK Plac.1 CK 3.BHK R.CERT
DK06140/2009 Perfect Storm Of Dark Brightness H Inger Pedersen, Mona Mortensen Exc.CHK Plac.2 CK 4.BHK
DK19240/2010 Glimbi’s Aiko V.Ginger H Ninna A. Jensen Exc.CHK Plac.1 CK 2.BHK
DK06415/2013 Heierås Nala T Mai-Britt Lindevang Exc.JK Plac.2
DK02202/2013 Glimbi’s Diva V. Misti T Mette Romer Exc.JK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR
DK02205/2013 Glimbi’s Dailee V. Misti T Kit Breukelman Exc.JK Plac.3
DK20296/2011 Glimbi’s Chicka V. Izsha T Kit Breukelman Exc.MK Plac.2
12279/2006 Susmik’s Livi V. Tiene T Kâthe Bunkenborg Exc.CHK Plac.1 CK 2.BTK
DK17964/2009 Susmik’s Misti V. Jill T Kit Breukelman Exc.CHK Plac.2 CK 3.BTK
12280/2006 Susmik’s Lotus V. Tiene T Henrik Høybye Exc.CHK Plac.3 CK
DK16204/2009 Jatoba Red Fabulous Evita T Mona Mortensen Exc.CHK Plac.4 CK
DK18113/2013 Dustar Angeleyes Angie T Tanja Rørgren, Tonny Bovien Exc.MK Plac.1 CK 4.BTK R.CERT

 

DKK International – Herning 3. november 2013 – Dansk Vinder 2013

Dommer: Norman Deschuymere

Race: Groenendael

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK05970/2013 Cichlas Nike H Inge J. Masanneck VG.JK Plac.1
DK07357/2011 Coeur-Ami Ulysses Blue H Jan Peter Jensen, Ane Kirstine Bukhave VG.ÅK Plac.1
NHSB 2638386 Aras De Bruine Buck H John Morten Jensen Exc.CHK Plac.1
S 69434/2004 Black Track’s I’m Ici H Irene Børresen Exc.VTK Plac.1
DK01369/2012 Cichlas Kaos To Denmark T Kit Breukelman Exc.ÅK Plac.1
S 62205/2009 Emmabourne Ray Of Sunshine T Birgitta Stinchcombe VG.ÅK Plac.2
DK01790/2012 Cichlas Kana T Helle Eriksen VG.ÅK Plac.3
N 22248/06 Shirocky´s Iselilja T Irene Børresen VG.CHK Plac.2
N 22249/06 Shirocky’s Imagine H Irene Børresen Exc.CHK Plac.1
N 14936/03 Chac Mool’s Fuzzy Dancer T Anne Grete Larsen VG.VTK Plac.2
S 44048/2004 A-Te-Ell’s Madame Urza T John Morten Jensen Exc.VTK Plac.1 BIK

Race: Laekenois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK07649/2012 Danrac’s Azira T Daniela Raccis CBJ.MK
DK20823/2010 Vajert Dimma T Daniela Raccis Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIR

Race: Malinois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK10377/2011 Boholdt Zididada H Ole Boholdt Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK CACIB BIR
03506/2006 Daneskjold Indra T Helle Jensen G.ÅK
DK17404/2011 Isell’s Vixen T Ann-Merethe Rønning, Marianne Ono Njøten VG.CHK Plac.2
LOF 66475 Brie Des Iles Fidji T Irene Børresen VG.CHK Plac.3
DK10379/2011 Boholdt Zsa Zsa Gabor T Pia Van Acker, Lars Hindsgaul Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIM

Race: Tervueren

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK15572/2013 Lupus Of The Home Port H Birgitte Blazejewics, Peter Blazejewilz-Mikkelsen VG.MK Plac.1
NO 44428/11 Woodshine’s Micmac H Anne Grete Larsen Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIM
N 10038/06 Chevy’s Kahriff H Tone Rasmussen Exc.CHK Plac.1
DK19241/2010 Glimbi’s Ami V. Ginger H Jacob Bøhme Christensen Exc.CHK Plac.2
DK02205/2013 Glimbi’s Dailee V. Misti T Kit Breukelman VG.JK Plac.1
DK20296/2011 Glimbi’s Chicka V. Izsha T Kit Breukelman Exc.MK Plac.1 CK 2.BTK CERT R.CACIB
DK16201/2009 Jatoba Red Fabulous Joy T Frank Nielsen Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIR
NO 11770/05 Woodshine’s Regal Swansea T Irene Børresen Exc.VTK Plac.1 BIK

 

DKK International – Herning 2. november 2013

Dommer: A.M Beenen-Sluyters

Race: Groenendael

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK05970/2013 Cichlas Nike H Inge J. Masanneck VG.JK Plac.1
DK07357/2011 Coeur-Ami Ulysses Blue H Jan Peter Jensen, Ane Kirstine Bukhave Exc.ÅK Plac.1
NHSB 2638386 Aras De Bruine Buck H John Morten Jensen Exc.CHK Plac.1
DK01790/2012 Cichlas Kana T Helle Eriksen VG.ÅK Plac.3
DK01369/2012 Cichlas Kaos To Denmark T Kit Breukelman VG.ÅK Plac.1
S 62205/2009 Emmabourne Ray Of Sunshine T Birgitta Stinchcombe VG.ÅK Plac.2
N 22249/06 Shirocky’s Imagine H Irene Børresen VG.CHK Plac.1

Race: Laekenois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK07649/2012 Danrac’s Azira T Daniela Raccis CBJ.MK
DK20823/2010 Vajert Dimma T Daniela Raccis Exc.CHK Plac.1

Race: Malinois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK17404/2011 Isell’s Vixen T Ann-Merethe Rønning, Marianne Ono Njøten G.CHK
03506/2006 Daneskjold Indra T Helle Jensen VG.ÅK Plac.1

Race: Tervueren

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK15572/2013 Lupus Of The Home Port H Birgitte Blazejewicz VG.MK Plac.1
DK20290/2011 Glimbi’s Cooper V. Izsha H Lene Pedersen G.ÅK
NO 44428/11 Woodshine’s Micmac H Anne Grete Larsen Exc.ÅK Plac.1
NO 45441/11 Cd Marco Polo Av Nangijala H Britt Pinderud Disq.CHK
DK02205/2013 Glimbi’s Dailee V. Misti T Kit Breukelman VG.JK Plac.1
DK20296/2011 Glimbi’s Chicka V. Izsha T Kit Breukelman Exc.MK Plac.1
DK16201/2009 Jatoba Red Fabulous Joy T Frank Nielsen Exc.CHK Plac.1
NO 11770/05 Woodshine’s Regal Swansea T Irene Børresen VG.VTK Plac.1

 

 

DKK International – Ballerup 21. september 2013 – Københavnsvinder 2013

Dommer: Elzbieta Chwalibog

Race: Groenendael

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK10110/2012 Gangster Of Black Magic’s Castle H Marianne Gulløv Exc.MK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIM
DK01790/2012 Cichlas Kana T Helle Eriksen Exc.MK Plac.2
DK01369/2012 Cichlas Kaos To Denmark T Kit Breukelman Exc.MK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIR
12401/2004 O’shaya Bergerac De Hu T Christina Gulløv Exc.VTK Plac.1 CK 2.BTK BIK

Race: Malinois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK10377/2011 Boholdt Zididada H Ole Boholdt Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR
DK10379/2011 Boholdt Zsa Zsa Gabor T Pia Van Acker, Lars Hindsgaul Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIM
DK10380/2011 Boholdt Zz Top Magic T Christina Gulløv VG.CHK Plac.2

Race: Tervueren

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK09130/2012 Vom Hunderath Lotus H Anne Rath Petersen VG.JK Plac.2
DK11198/2012 Aabo’s Don H Bente Sønderskov Exc.JK Plac.1 CK 3.BHK CERT
DK09997/2010 Susmik’s Nix V. Jill H Poul Andersen Exc.ÅK Plac.1 CK 4.BHK R.CERT
19987/2003 Hugofridabanditboss H Anne Og Mikkel Rath Petersen Exc.BK Plac.1
DK19446/2008 Bazzakulls Red Rush H Frank Nielsen Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK CACIB BIM
DK19240/2010 Glimbi’s Aiko V.Ginger H Ninna A. Jensen Exc.CHK Plac.2 CK 2.BHK R.CACIB
DK20296/2011 Glimbi’s Chicka V. Izsha T Kit Breukelman Exc.MK Plac.1 CK 2.BTK CERT R.CACIB
DK16201/2009 Jatoba Red Fabulous Joy T Frank Nielsen Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIR

 

 

DKK National Kreds 11 – Varde 24. august 2013

Dommer: Terrence Griffin

Race: Groenendael

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK11347/2013 Indiana Black Z Kovárny T Jan Peter Jensen, Ane Kirstine Bukhave ?
DK07357/2011 Coeur-Ami Ulysses Blue H Jan Peter Jensen, Ane Kirstine Bukhave Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIR

Race: Malinois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
SE 49522/2011 Boholdt Zuckerbaby Love T Ylva Persson Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR

Race: Tervueren

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK16201/2009 Jatoba Red Fabulous Joy T Frank Nielsen Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR

 

DKK Kreds 12 National – Tórshavn, Færøerne 24. august 2013

Dommer: Arne Foss

Race: Malinois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK06965/2010 Daneskjold Ygg H Eydfinnur Olsen Exc.ÅK

Race: Tervueren

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK19245/2010 Glimbi’s Anais V. Ginger T Jakobina Niclasen Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR

 

 

DKK International – Bornholm 17. august 2013

Dommer: Gunnar Nymann

Race: Groenendael

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
12401/2004 O’shaya Bergerac De Hu T Christina Gulløv Exc.VTK Plac.1 CK 1.BTK BIK BIR

Race: Malinois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK10379/2011 Boholdt Zsa Zsa Gabor T Lars Hindsgaul, Pia Van Acker Exc.CHK Plac.2 CK 2.BTK R.CACIB
DK10380/2011 Boholdt Zz Top Magic T Christina Gulløv Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIR

Race: Tervueren

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK09130/2012 Vom Hunderath Lotus H Anne Rath Petersen CBJ.ÅK
LOSH 1071880 Grimmendans Iroquoi H Dirk Spruyt, Myriam Vermeire Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR
DK09136/2012 Vom Hunderath Viola T Anne Rath Petersen Exc.ÅK Plac.1

DKK International – Bornholm 18. august 2013

Dommer: Jørgen Hindse

Race: Groenendael

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
12401/2004 O’shaya Bergerac De Hu T Christina Gulløv Exc.VTK Plac.1 CK 1.BTK BIK BIR

Race: Malinois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK16097/2012 Castor H Anders Borgen Marcussen VG.JK Plac.1
DK10380/2011 Boholdt Zz Top Magic T Christina Gulløv Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIR

Race: Tervueren

LOSH 1071880 Grimmendans Iroquoi H Dirk Spruyt, Myriam Vermeire Disq.CHK

 

SBH – Horsens 4. august 2013

Dommer: Jean Lawless

Race: Groenendael

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK04929/2012 Barclay H Anni Hornhaver Exc.JK Plac.1
DK15378/2009 Coeur-Ami Pepsi Blue H Frank Rosengaard, Winnie Rosengaard Exc.ÅK Plac.2
DK07357/2011 Coeur-Ami Ulysses Blue H Jan Peter Jensen, Ane Kirstine Bukhave VG.ÅK Plac.4
DK23703/2008 Team-Ami Nitro Blue H Sabrine Christiansen, Andreas Ridderstrøm VG.ÅK Plac.3
NHSB 2638386 Aras De Bruine Buck H Anne Tove Mitchell Jensen Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK BIM
DK01369/2012 Cichlas Kaos To Denmark T Kit Breukelman Exc.MK Plac.1 CK 4.BTK
DK01790/2012 Cichlas Kana T Helle Eriksen Exc.MK Plac.2 CK
SE 11664/2010 Breakpoint’s Okey Of Joy T Per & Kathrine Sandh Exc.ÅK Plac.1 CK 2.BTK CERT
DK05514/2007 Belgian Spirit’s Ayla T Sabrine Christiansen Exc.ÅK Plac.2
N 46957/09 Dustin Dream Av Vikholmen T Ada Elin Ekeland Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK BIR
DK18382/2010 Tempo Comme Un Reve Noir H Henning Clausen Exc.ÅK Plac.1
DK03583/2011 Team-Ami Blue Selina T Annibeth Strømsten, Frank Sejer Jensen VG.ÅK Plac.3
NHSB 2611177 Copyright T Anne Tove Mitchell Jensen Exc.CHK Plac.2 CK 3.BTK R.CERT

Race: Laekenois

Dommer: Paul Lawless

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK07650/2012 Danrac’s Azura T Birgitte Jensen VG.JK Plac.1

Race: Malinois

Dommer: Jean Lawless

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK16686/2012 Richie Bohemia Alké H Birgitte Jensen Exc.ÅK Plac.2
DK10377/2011 Boholdt Zididada H Ole Boholdt Exc.ÅK Plac.1
DK02819/2010 Boholdt Yellow Submarine H Ole Boholdt Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK BIM
DK15599/2012 Boholdt Bonnie Tyler T Kjeld Bjørstrup Larsen VG.JK Plac.1
DK10379/2011 Boholdt Zsa Zsa Gabor T Pia Van Acker, Lars Hindsgaul Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK BIR
DK16100/2008 A’fortuna Terra Kawai Kaito T Birgitte Jensen Exc.ÅK Plac.1

Race: Tervueren

Dommer: Paul Lawless

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK18613/2012 Eternity’s Damon H Anne Klausen Exc.MK Plac.2
DK10334/2011 Koolkasi Of The Home Port H Hanne Gjerulff Kristensen CBJ.ÅK
16426/2006 Fabrizio Di Scottatura H Hanne Gjerulff Kristensen VG.CHK
NO 34806/09 Tikkabi’s Xander H Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIM
DK19241/2010 Glimbi’s Ami V. Ginger H Jacob Bøhme Christensen Exc.CHK Plac.4
DK20296/2011 Glimbi’s Chicka V. Izsha T Kit Breukelman Exc.MK Plac.2 CK 4.BTK
DK20293/2011 Glimbi’s Chess V. Izsha T Susanne Kjærstad Exc.MK Plac.1 CK 2.BTK R.CERT
DK20297/2011 Glimbi’s Caoimhe Mina V. Izsha T Kerstin Orlowski Exc.MK Plac.3
DK20294/2011 Glimbi’s Chanti V. Izsha T Kit Breukelman VG.MK Plac.4
DK12085/2011 Jina Langu Ni Feliz T Janne Kjærgaard Exc.ÅK Plac.2 CK 3.BTK
12279/2006 Susmik’s Livi V. Tiene T Kâthe Bunkenborg Exc.CHK Plac.3
DK23838/2007 Bästdals Hekla T Amy Nielsen, Jan Nielsen Exc.CHK Plac.4
DK17964/2009 Susmik’s Misti V. Jill T Kit Breukelman Exc.CHK Plac.1
DK21850/2009 Grimmendans Izsha T Kit Breukelman Exc.CHK Plac.2
DK20290/2011 Glimbi’s Cooper V. Izsha H Lene Pedersen VG.MK Plac.3
DK11197/2012 Aabo’s Darwin H Ole Christensen VG.JK Plac.1
DK20288/2011 Glimbi’s Cato V. Izsha H Paw Sahl Rasmussen Exc.MK Plac.1

 

 

SBH – Horsens 3. august 2013

Dommer: Paul Lawless

Race: Groenendael

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK04929/2012 Barclay H Anni Hornhaver VG.JK Plac.1
NO 55762/11 Cichlas Karras H Vidar Fredriksen Exc.MK Plac.1 CK 2.BHK CERT
DK07357/2011 Coeur-Ami Ulysses Blue H Jan Peter Jensen, Ane Kirstine Bukhave VG.ÅK Plac.3
DK04926/2012 Bonja T Sabrine Christiansen Exc.JK Plac.1
DK19912/2011 Boholdt Anastasia T Henrik Høybye Exc.MK Plac.3
DK01790/2012 Cichlas Kana T Helle Eriksen Exc.MK Plac.2
DK01369/2012 Cichlas Kaos To Denmark T Kit Breukelman Exc.MK Plac.1 CK 3.BTK CERT
NO 55765/11 Cichlas Killi T Exc.MK Plac.4
DK05514/2007 Belgian Spirit’s Ayla T Sabrine Christiansen Exc.ÅK Plac.2
N 46957/09 Dustin Dream Av Vikholmen T Ada Elin Ekeland Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK BIR
DK18382/2010 Tempo Comme Un Reve Noir H Henning Clausen Exc.ÅK Plac.1
DK03583/2011 Team-Ami Blue Selina T Annibeth Strømsten, Frank Sejer Jensen Exc.ÅK Plac.1

Race: Malinois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK15595/2012 Boholdt Banjo H Kristian Warming VG.JK Plac.1
DK17399/2011 Isell’s Vincent H Anne-Belle Nøhr Brinck VG.MK Plac.2
DK05089/2012 Isell’s Ike H Flemming Larsen Exc.MK Plac.1
DK16686/2012 Richie Bohemia Alké H Birgitte Jensen Exc.ÅK Plac.1
DK02819/2010 Boholdt Yellow Submarine H Ole Boholdt Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK BIM
DK15599/2012 Boholdt Bonnie Tyler T Kjeld Bjørstrup Larsen VG.JK Plac.1
DK10379/2011 Boholdt Zsa Zsa Gabor T Pia Van Acker, Lars Hindsgaul Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR

Dommer: Jean Lawless

Race: Tervueren

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK09130/2012 Vom Hunderath Lotus H Anne Rath Petersen VG.JK Plac.1
DK20288/2011 Glimbi’s Cato V. Izsha H Paw Sahl Rasmussen VG.MK Plac.2
DK20290/2011 Glimbi’s Cooper V. Izsha H Lene Pedersen VG.MK Plac.3
DK18613/2012 Eternity’s Damon H Anne Klausen Exc.MK Plac.1
DK10334/2011 Koolkasi Of The Home Port H Hanne Gjerulff Kristensen VG.ÅK Plac.3
DK15310/2010 Onno-Jessie V.D. Ollandse Werf H Sidsel Pørtner Jensen VG.ÅK Plac.4
NO 34807/09 Tikkabi’s Xanti H Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIM
DK19241/2010 Glimbi’s Ami V. Ginger H Jacob Bøhme Christensen Exc.CHK Plac.3
NO 34806/09 Tikkabi’s Xander H Henry Tore Frederiksen Exc.CHK Plac.2 CK 3.BHK
16426/2006 Fabrizio Di Scottatura H Hanne Gjerulff Kristensen Exc.CHK Plac.4
DK09136/2012 Vom Hunderath Viola T Anne Rath Petersen Exc.JK Plac.2
DK20296/2011 Glimbi’s Chicka V. Izsha T Kit Breukelman VG.MK Plac.2
DK20293/2011 Glimbi’s Chess V. Izsha T Susanne Kjærstad Exc.MK Plac.1 CK 2.BTK R.CERT
DK20294/2011 Glimbi’s Chanti V. Izsha T Kit Breukelman VG.MK Plac.3
DK17964/2009 Susmik’s Misti V. Jill T Kit Breukelman Exc.CHK Plac.1 CK 3.BTK
DK23838/2007 Bästdals Hekla T Amy Nielsen, Jan Nielsen Exc.CHK Plac.2
12279/2006 Susmik’s Livi V. Tiene T Kâthe Bunkenborg VG.CHK Plac.3

 

 

DKK International – Vejen 15. juni 2013

Dommer: Kim Vigsø Nielsen

Race: Groenendael

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK07357/2011 Coeur-Ami Ulysses Blue H Jan Peter Jensen, Ane Kirstine Bukhave VG.ÅK Plac.1
DK01369/2012 Cichlas Kaos To Denmark T Kit Breukelman Exc.MK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIR
DK01790/2012 Cichlas Kana T Helle Eriksen Exc.MK Plac.2
12401/2004 O’shaya Bergerac De Hu T Christina Gulløv Exc.CHK Plac.1 CK 2.BTK R.CACIB

Race: Laekenois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK07649/2012 Danrac’s Azira T Daniela Raccis CBJ.JK

Race: Malinois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK10377/2011 Boholdt Zididada H Ole Boholdt Exc.ÅK Plac.1
DK10380/2011 Boholdt Zz Top Magic T Christina Gulløv Exc.ÅK Plac.1 CK 2.BTK CERT R.CACIB
DK02820/2010 Boholdt Yellow Rita T Ole Boholdt Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIR

Race: Tervueren

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK15281/2011 Ollegaarden’s Qooper Of O’shaya H Tim Jensen, Helle Jensen Exc.MK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIM
DK20296/2011 Glimbi’s Chicka V. Izsha T Kit Breukelman Exc.MK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIR

 

 

DKK Kreds 3 National – Svendborg Idrætspark 18. maj 2013

Dommer: Javier Sanchez Fernandez

Race: Malinois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK02820/2010 Boholdt Yellow Rita T Ole Boholdt Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR

Race: Tervueren

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK05055/2010 Belsique’s Zaga-Nevada Of Aura T Mette Lorentzen Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR

 

DKK International – Roskilde 5. maj 2013

Dommer: Nebojsa Saicic

Race: Groenendael

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK15280/2011 Ollegaarden’s Qaydo Of O’shaya H Bendt Larsen, Vibeke Johansen Exc.MK Plac.2 CK 3.BHK R.CERT
DK15279/2011 Ollegaarden’s Qito Of O’shaya H Anna Bodil Hald Exc.MK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR
DK04196/2010 Team-Ami Qato Blue H Jesper Monberg Exc.ÅK Plac.1 CK 4.BHK
NHSB 2638386 Aras De Bruine Buck H John Morten Jensen, Anne Tove Jensen Exc.CHK Plac.2
NO 54671/09 Cichlas House H Guilhermina A.G.M. Santos Exc.CHK Plac.1 CK 2.BHK R.CACIB
DK01790/2012 Cichlas Kana T Helle Eriksen Exc.MK Plac.2
DK01369/2012 Cichlas Kaos To Denmark T Kit Breukelman Exc.MK Plac.1 CK 2.BTK R.CERT R.CACIB
DK14568/2009 Ollegaarden’s Prinia Of O’shaya T Marianne Asbo Nielsen, Rianna Grant Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM
12401/2004 O’shaya Bergerac De Hu T Christina Gulløv Exc.CHK Plac.1 CK 3.BTK

Race: Malinois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
S 21696/2009 Kiosan’s Ortus H Pia Nilsson Exc.CHK Plac.1
DK10380/2011 Boholdt Zz Top Magic T Christina Gulløv Exc.MK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIR

Race: Tervueren

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK19240/2010 Glimbi’s Aiko V.Ginger H Ninna A. Jensen Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR
DK20296/2011 Glimbi’s Chicka V. Izsha T Kit Breukelman Exc.JK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIM
DK15277/2011 Ollegaarden’s Qasue Of O’shaya T Christina Gulløv VG.MK Plac.1
DK16201/2009 Jatoba Red Fabulous Joy T Frank Nielsen Exc.ÅK Plac.2
DK05055/2010 Belsique’s Zaga-Nevada Of Aura T Mette Lorentzen Exc.ÅK Plac.1

 

DKK International – Roskilde 4. maj 2013

Dommer: Erica Bakker-V.D. Woestijne

Race: Groenendael

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK15280/2011 Ollegaarden’s Qaydo Of O’shaya H Bendt Larsen, Vibeke Johansen Exc.MK Plac.2 CK 4.BHK
DK15279/2011 Ollegaarden’s Qito Of O’shaya H Anna Bodil Hald Exc.MK Plac.1 CK 2.BHK R.CERT R.CACIB
DK04196/2010 Team-Ami Qato Blue H Jesper Monberg Exc.ÅK Plac.1 CK
NHSB 2638386 Aras De Bruine Buck H John Morten Jensen Exc.CHK Plac.2 CK 3.BHK
NO 54671/09 Cichlas House H Guilhermina A.G.M. Santos Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR
DK01790/2012 Cichlas Kana T Helle Eriksen Exc.MK Plac.1 CK 3.BTK R.CERT
DK14568/2009 Ollegaarden’s Prinia Of O’shaya T Marianne Asbo Nielsen, Rianna Grant Exc.ÅK Plac.1 CK 2.BTK CERT R.CACIB
12401/2004 O’shaya Bergerac De Hu T Christina Gulløv Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIM

Race: Malinois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
S 21696/2009 Kiosan’s Ortus H Pia Nilsson Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR
DK10380/2011 Boholdt Zz Top Magic T Christina Gulløv Exc.MK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM

Race: Tervueren

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK11198/2012 Aabo’s Don H Bente Sønderskov Exc.JK Plac.1 CK 2.BHK R.CERT
DK09997/2010 Susmik’s Nix V. Jill H Poul Andersen Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIM
DK15277/2011 Ollegaarden’s Qasue Of O’shaya T Christina Gulløv Exc.MK Plac.1
DK16201/2009 Jatoba Red Fabulous Joy T Frank Nielsen Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIR
DK05055/2010 Belsique’s Zaga-Nevada Of Aura T Mette Lorentzen Exc.ÅK Plac.2 CK 2.BTK R.CERT R.CACIB

 

SBH – Vissenbjerg 27. april 2013

Dommer: Alfred Klapproth

Race: Groenendael

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK14563/2009 Ollegaarden’s Panther Of O’shaya H Per Belmark Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK BIM
DK01369/2012 Cichlas Kaos To Denmark T Kit Breukelman Exc.MK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR
DK01790/2012 Cichlas Kana T Helle Eriksen Exc.MK Plac.2 CK 3.BTK R.CERT
DK19912/2011 Boholdt Anastasia T Henrik Høybye VG.MK Plac.3
DK14566/2009 Ollegaarden’s Pica Of O’shaya T Dorte Jensen Exc.ÅK Plac.2
DK14568/2009 Ollegaarden’s Prinia Of O’shaya T Marianne Asbo Nielsen, Rianna Grant VG.ÅK Plac.3
DK14567/2009 Ollegaarden’s Paca Of O’shaya T Dorte Sørensen, Frank Jessen Exc.ÅK Plac.1 CK 4.BTK
12401/2004 O’shaya Bergerac De Hu T Christina Gulløv Exc.CHK Plac.1 CK 2.BTK

Race: Laekenois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK20823/2010 Vajert Dimma T Daniela Raccis Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK BIR

Race: Malinois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK16686/2012 Richie Bohemia Alké H Birgitte Jensen Exc.ÅK Plac.1 CK 2.BHK CERT
DK02819/2010 Boholdt Yellow Submarine H Ole Boholdt Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK BIM
DK10379/2011 Boholdt Zsa Zsa Gabor T Lars Hindsgaul, Pia Van Acker Exc.MK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR
DK10380/2011 Boholdt Zz Top Magic T Christina Gulløv Exc.MK Plac.2 CK 3.BTK
DK02820/2010 Boholdt Yellow Rita T Ole Boholdt Exc.ÅK Plac.1 CK 2.BTK R.CERT
18200/2000 Maligårdens Cirka Champion T Louise Egdal Exc.CHK Plac.1 CK 4.BTK

Race: Tervueren

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK18613/2012 Eternity’s Damon H Anne Klausen Exc.JK Plac.1
DK06140/2009 Perfect Storm Of Dark Brightness H Inger Pedersen Exc.CHK Plac.2
AKC DN15096505 Blackwater’s Blue Ocean H Bärbel Brendler Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK BIR
DK20294/2011 Glimbi’s Chanti V. Izsha T Kit Breukelman Exc.JK Plac.1 CK 3.BTK CERT
DK20296/2011 Glimbi’s Chicka V. Izsha T Kit Breukelman Exc.JK Plac.2
DK15277/2011 Ollegaarden’s Qasue Of O’shaya T Christina Gulløv VG.MK Plac.1
DK21850/2009 Grimmendans Izsha T Kit Breukelman Exc.CHK Plac.3
DK23838/2007 Bästdals Hekla T Amy Nielsen, Jan Nielsen Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK BIM
12279/2006 Susmik’s Livi V. Tiene T Kâthe Bunkenborg Exc.CHK Plac.2 CK 2.BTK

 

Dansk Kennel Klub – Fredericia 9. februar 2013

Dommer: Marianne Holm

Race: Groenendael

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK07357/2011 Coeur-Ami Ulysses Blue H Jan Peter Jensen, Ane Kirstine Bukhave Exc.MK Plac.1
DK01369/2012 Cichlas Kaos To Denmark T Kit Breukelman G.MK
DK14568/2009 Ollegaarden’s Prinia Of O’shaya T Marianne Asbo Nielsen, Rianna Grant Exc.ÅK Plac.1 CK 2.BTK CERT R.CACIB
DK14567/2009 Ollegaarden’s Paca Of O’shaya T Dorte Sørensen, Frank Jessen G.ÅK
DK06789/2011 Fannie Des Jardin D’ebene T Iben Bohr G.ÅK
12401/2004 O’shaya Bergerac De Hu T Christina Gulløv Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIR

Race: Laekenois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK07647/2012 Danrac’s Amra T Daniela Raccis VG.JK
DK07649/2012 Danrac’s Azira T Daniela Raccis Exc.JK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR
DK20823/2010 Vajert Dimma T Daniela Raccis Exc.CHK Plac.1 CK 2.BTK CACIB

Race: Malinois

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK10380/2011 Boholdt Zz Top Magic T Christina Gulløv Exc.MK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIR
DK17402/2011 Isell’s Vista T Pia Jepsen G.MK
DK02820/2010 Boholdt Yellow Rita T Ole Boholdt Exc.ÅK Plac.1

Race: Tervueren

Regnr. Navn Køn Ejer jf. kataloget RESULTAT
DK19241/2010 Glimbi’s Ami V. Ginger H Jacob Bøhme Christensen G.CHK
DK15278/2011 Ollegaarden’s Q’lima Of O’shaya T Lena Overgaard, Allan Overgaard G.JK
DK15277/2011 Ollegaarden’s Qasue Of O’shaya T Christina Gulløv S.MK
DK16201/2009 Jatoba Red Fabulous Joy T Frank Nielsen Exc.ÅK Plac.1
DK16204/2009 Jatoba Red Fabulous Evita T Mona Mortensen Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIR
0

DKK International Udstilling Ballerup 16.-17. juni 2012

Lørdag – dommer Stelios Makaritas

Groenendael

O´Shaya Bergerac de hu: VK EXC1, CK. BIK1, BIR Ejer Christina Gulløv

Ollegaarden´s Onyx of O´Shaya: CH EXC1, CK, BIK2, CACIB Ejer Marianne Thomsen

Ollegaarden´s Quenya of O´Shaya: JK EXC1, CK, BIK4, res CAC Ejer Christina Gulløv

Ollegaarden´s Panther of O´Shaya: CH EXC1, CK, BIK, CACIB, BIM og INTERNATIONAL CHAMPION IDAG 🙂 Ejer Per Belmark

Ollegaarden´s Qaydo of O´Shaya: JK EXC1, CK, BIK2, CAC Ejer Bendt Larsen

Gangster of Black Magic Castle: Puppy class: VP, Best puppy. Ejer Marianne Gulløv

Tervueren

Ollegaardens Qasue of O´Shaya: JK EXC1, CK, BIK2, Res CAC Ejer Christina Gulløv og Marianne Nielsen

 

Søndag – dommer Guy Jeavons

Groenendael

Tæver

Ollegaarden´s Quenya of O´Shaya: JK EXC1, BIK2, CK, CAC, Ejer Christina Gulløv

Ollegaarden´s Onyx of O´Shaya: CK, EXC2, CK, BIK3, Res CACIB, Ejer Marianne Thomsen

O´Shaya Bergerac de Hu: VK EXC1, CK, BIK4, Ejer Christina Gulløv

Hanner

Ollegaardens Qaydo of Oshaya: JK, VG1, Ejer Bendt Larsen

Ollegaarden´s Panther of O´Shaya: CK, EXC1, BIK1, CK, CACIB, BOS, Copenhagen Winner 2012, Ejer Per Belmark

 

Tervueren

Tæver

Ollegaarden´s Qasue of O´Shaya: JK, EXC1, CK, BIK3, Res CAC, Ejer Christina Gulløv og Marianne Nielsen

0

Udstilling Arnhem, Holland, 26.05.2012 – Dommer Fr. Kadike, Letland

Malinois

Juniorklasse hanner

Boholdt Zididada – VG 1. Opdrætter og ejer: Ole Boholdt

Boholdt Zz top magic – Excellent 1 vinder cert. BIR 1. Opdrætter og ejer: Ole Boholdt

0

Udstilling Swolle, Holland 19.05.2012 – Dommer Fr. L. Vasallo, Italien

Hollands Klubshow 2012

Malinois

Juniorklasse hanner

Boholdt Zididada – Excellent , 2 vinder. Opdrætter og ejer: Ole Boholdt

Juniorklasse tæver

Zz top magic – Excellent, 2 vinder. Opdrætter og ejer: Ole Boholdt

0

Udstilling Ivö, Sverige 17.05.2012 – dommer Linda Lester, GB

Malinois

Juniorklasse hanner

Boholdt Zididada – Excellent 1 vinder ck. Opdrætter og ejer Ole Boholdt

Juniorklasse tæver

Boholdt Zz top magic – Excellent 3 vinder. Opdrætter og ejer Ole Boholdt

0

International udstilling Neumünster 03.06.2012 – Dommer Meike Krug, DE

Se alle resultater her

Groenendael

Hvalpeklasse tæver

Cichla’s Kaos To Denmark: 2. bedste tæve i hvalpe klassen. Ejer Kit & Erik Breukelmann

Mellemklasse hanner

Casfan Milan – Excellent 1. Opdrætter Karin Larsen – ejer Iben Rasmussen
Team-Ami Nitro Blue – SG2. Opdrætter Rebekka Stewart – ejer Sabrine Christiansen

Åben klasse hanner

Shirocky´s Lucifer – Excellent 1. Ejer Karin Larsen

Mellemklasse tæver

Casfan Maika – Excellent 1. Opdrætter Karin Larsen – ejer Sabrine Christiansen

Malinois

Juniorklasse tæver

Boholdt Zsa Zsa Gabor – Excellent 1 Jugendsieger VDH-Anw.-J (cert.). Opdrætter Ole Boholdt – ejer Pia van Acker & Lars Hindsgaul

Tervueren

Mellemklasse hanner

Glimbi’s Ami V. Ginger: Excellent 1, CK, Cert, CACIB, BHK 1, BIR. Opdrætter Kit & Erik Breukelmann – ejer Jacob Bohme Christensen

Åben klasse hanner

Casfan Kevin Kavil – Excellent 1, VDH-Anw. (cert.). Opdrætter Karin Larsen – ejer Henning Kristensen

Champion klasse tæver

Susmik’s Misti V. Jill: Excellent 1, CK, Cert, CACIB, BTK 1, BIM. Opdrætter Susanne Klug – ejer Kit & Erik Breukelmann

0

DKK National Udstilling Aalborg 26.-27. maj 2012

National DKK Udstilling Ålborg, Dommer: Anatoli Zhuk, Rusland

Groenendael

Juniorklasse tæve:

Ollegaarden´s Quenya of O´Shaya: EXC1, CK, CERT, BIR . Ejer Christina Hedal Gulløv

Tervueren

Juniorklasse tæve:
Ollegaarden´s Qasue of O´Shaya: EXC1, CK, CERT, BIR. Ejer Christina Hedal Gulløv og Marianne Nielsen

Malinois

Hvalpeklasse han:

Isells Vincent: SL

Hvalpeklasse tæve:

Isells Vista SL, Bedste hvalp, BIS 4 hvalp

0

DKK International Udstilling Roskilde 5.-6. maj 2012

05.05.2012 – Dommer: J.R. Walsh, IR

Malinois

Åbenklasse hanner:

Boholdt Yellow Submarine – Excellent 1 – ck – cert – cacib -BIM. Ejer Ole Boholdt, Kennel Boholdt

Unghundeklasse tæver:

Boholdt ZZ Top Magic – Excellent 1 – ck – cert – BIR 1. Ejer Ole Boholdt, Kennel Boholdt

06.05.2012 – Dommer: Hans Almgren, SV

Malinois

Åbenklasse hanner:

Boholdt Yellow Submarine – Excellent 2 – ck. Ejer Ole Boholdt, Kennel Boholdt

Unghundeklasse tæver:

Boholdt ZZ Top Magic – Excellent 1 – ck – cert -BIM. Ejer Ole Boholdt, Kennel Boholdt

Tervueren

Hvalpeklasse tæver

Ollegaarden´s Qasue of O´Shaya: SL, BIR Puppy

Groenendael

Hvalpeklasse hanner

Ollegaarden´s Qaydo of O´Shaya: SL, BIM Puppy

Hvalpeklasse tæver

Ollegaarden´s Quenya of O´Shaya: L

Åben klasse tæver
Ollegaarden´s Paca of O´Shaya: EXC1
Veteranklasse tæve
O´Shaya Bergerac de Hu: EXC1, CK. BIK, BIR, selected for crufts 2013
0
Page 1 of 3 123