Resultater

Agility resultater Træf 2018

Danmarksmester Sandkasse: Ulla Schrøder med Blackshadow

Danmarksmester Klasse 1: Charlotte Mølgaard Hansen med Finn Noir Noctuelle

Danmarksmester Klasse 2: Flemming Hansen med Daniella

Træffets Bedste Agilityhund: Gitte Eilstrup med Beat by Sweety World of Matrix

Spring Sandkasse                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
1 123 Ulla Schrøder Groenendael Dixie 5 29,69 5
2 102 Ann-Cathrine Nesager Malinois Enya 50   50
3 108 Birgitte Eriksen Malinois Queen 50   50
4 122 Pia van Acker Tervueren Mallie 50   50
                 
Spring Klasse 1                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
1 116 Jeanette Harmsen Groenendael Agnes   43,88 0
2 109 Charlotte Mølgaard Hansen Groenendael Nellie 5 30,47 5
3 114 Gitte Eilstrup Malinois Beat 5 37,78 5
4 103 Anne Mickelborg Tervueren Pippi 5 46,93 6,93
5 100 Allan Carlsen Tervueren Theia 50   50
6 104 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50   50
7 107 Bente Sønderskov Tervueren Enzo 50   50
8 115 Jacob Højsgård Malinois Coda 50   50
9 117 Jørgen Rasmussen Tervueren Pinto 50   50
                 
Spring Klasse 2                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
1 110 Flemming Hansen Groenendael Daniella   33,69 0
2 101 Amalie Redke Groenendael Mocca   38,82 0
3 118 Kjeld Schrøder Tervueren Toyah 5 34,31 5
4 105 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 5 44,59 9,59
5 111 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 50   50
6 112 Gitte Hansen Malinois Izzy 50   50
7 121 Pia van Acker Malinois Zazia 50   50
8 125 Rune  Monsen Groenendael Gucci 50   50
9 106 Annett Jørgensen Groenendael Mira 100   100
10 119 Mette (Michael) Romer Tervueren Diva 100   100
11 120 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 100   100
12 124 Yanne Enevoldsen Malinois Sazu 100   100
                 
Spring Åben                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
11 112 Gitte Hansen Malinois Izzy   27,53 0
12 114 Gitte Eilstrup Malinois Beat   30,47 0
9 110 Flemming Hansen Groenendael Daniella   32,66 0
18 121 Pia van Acker Malinois Zazia   33,19 0
2 101 Amalie Redke Groenendael Mocca   34 0
17 120 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 5 31,1 5
10 111 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 5 31,12 5
21 127 Allan Carlsen Groenendael Hera 5 36,38 5
5 105 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 5 40,41 5
4 104 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 10 36,47 10
14 117 Jørgen Rasmussen Tervueren Pinto 10 41,25 10
1 100 Allan Carlsen Tervueren Theia 15 31,75 15
3 103 Anne Mickelborg Tervueren Pippi 50   50
7 107 Bente Sønderskov Tervueren Enzo 50   50
8 109 Charlotte Mølgaard Hansen Groenendael Nellie 50   50
15 118 Kjeld Schrøder Tervueren Toyah 50   50
20 125 Rune  Monsen Groenendael Gucci 50   50
6 106 Annett Jørgensen Groenendael Mira 100   100
13 115 Jacob Højsgård Malinois coda 100   100
16 119 Mette (Michael) Romer Tervueren Diva 100   100
19 124 Yanne Enevoldsen Malinois Sazu 100   100
                 
Agility Sandkasse                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
1 123 Ulla Schrøder Groenendael Dixie 10 44,87 10
2   Liselotte     Miley 20 72,59 42,59
3 102 Ann-Cathrine Nesager Malinois Enya 50   50
4 108 Birgitte Eriksen Malinois Queen 50   50
  122 Pia van Acker Tervueren Mallie 50   50
                 
Agility Klasse 1                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
1 109 Charlotte Mølgaard Hansen Groenendael Nellie   36,03 0
2 114 Gitte Eilstrup Malinois Beat   36,62 0
3 107 Bente Sønderskov Tervueren Enzo 10 60,75 15,75
4 103 Anne Mickelborg Tervueren Pippi 50   50
5 104 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50   50
6 116 Jeanette Harmsen Groenendael Agnes 50   50
7 117 Jørgen Rasmussen Tervueren Pinto 50   50
8 100 Allan Carlsen Tervueren Theia 100   100
9 115 Jacob Højsgård Malinois coda 100   100
                 
Agility Klasse 2                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
1 112 Gitte Hansen Malinois Izzy   34,66 0
2 111 Flemming Hansen Groenendael Clarissa   44,53 0
3 110 Flemming Hansen Groenendael Daniella   45,13 0
4 105 Anne Rath Petersen Tervueren Viola   52,03 2,03
5 121 Pia van Acker Malinois Zazia 10 44,78 10
6 118 Kjeld Schrøder Tervueren Toyah 15 43,38 15
7 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 50   50
8 125 Rune  Monsen Groenendael Gucci 50   50
9 106 Annett Jørgensen Groenendael Mira 100   100
10 119 Mette (Michael) Romer Tervueren Diva 100   100
11 120 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 100   100
12 124 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 100   100
                 
Agility Åben                
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Race Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt
1 114 Gitte Eilstrup Malinois Beat   38,53 0
2 110 Flemming Hansen Groenendael Daniella   43,69 0
3 101 Amalie Redke Groenendael Mocca   44,06 0
4 112 Gitte Hansen Malinois Izzy 5 34,91 5
5 121 Pia van Acker Malinois Zazia 5 39,68 5
6 105 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 5 47,06 5
7 127 Allan Carlsen Groenendael Hera 10 44,91 10
8 107 Bente Sønderskov Tervueren Enzo 5 61,69 11,69
9 104 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 20 48,16 20
10 103 Anne Mickelborg Tervueren Pippi 50   50
11 109 Charlotte Mølgaard Hansen Groenendael Nellie 50   50
12 111 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 50   50
13 117 Jørgen Rasmussen Tervueren Pinto 50   50
14 118 Kjeld Schrøder Tervueren Toyah 50   50
15 100 Allan Carlsen Tervueren Theia 100   100
16 106 Annett Jørgensen Groenendael Mira 100   100
17 115 Jacob Højsgård Malinois coda 100   100
18 119 Mette (Michael) Romer Tervueren Diva 100   100
19 120 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 100   100
20 124 Yanne Enevoldsen Malinois Sazu 100   100
21 125 Rune  Monsen Groenendael Gucci 100   100
22 126 Rune  Monsen Groenendael  Black Pearl 100   100
0

Succes for “Belgierne” ved Herning Open 2018!

 

Der var masser af succes for “Belgierhundene” og deres Hf’ere ved Herning open 2018! Birgitte Kjeldsen med Malinois Ramona Running Wild vandt sammen med sin makker i diciplinen Ipo – Birgitte og Ramona lavede 93 point i B (stævnets højeste lydighed) Det var 2 år i træk Birgitte var på det vindende hold ved Herning open! Ægteparret Mia & Mikkel Carlseng kom på en flot andenplads med deres 2 malinois, Mia & Zerberuzdk Bida lavede 90 point i B og Mikkel & Nisha van het Dreiland lavede 90 point i C – Wiliam Nielsen & Dancing Diva Videmanette og makker nappede 6′ pladsen, Diva fik 90 point i C – Heidi Wiberg & Jenos Super Flame lavede 83 point i C og kom med deres makker på 13′ pladsen – Mads Moselund & Jenos Vito lavede 81 i C og kom sammen med deres makker på 15′ pladsen i diciplinen ipo. Lonnie Libenholt & Daneskjold Remee og deres makker vandt i flot stil Beg B konkurrencen ved Herning open! Stort tillykke med de flotte resultater!!!!! Ipo resultater klik her & Beg B resultater klik her.

0

FMBB IPO VM 2018

Sbh’s Fmbb Ipo Vm Landshold 2018: Karina & I’Ro – Henrik & Lucca – Brian & Xivan – Holdleder Jørgen Nielsen – Jørgen & Olga – Brian & Moon….

FMBB VM 2018:

Ligesom i 2017 fik vi desværre ingen danskere i finalen for de 20 bedste ekvipager i år 
De danske resultater blev således:
Karina Annesen & Independent-Spirit’s I’Ro: A.86 B.79 C.94 Total.259 nr.30
Henrik D.Annesen & Daneskjold Lucca: A.91 B.74 C.87 Total.252 nr.47
Brian Amann Pedersen & Daneskjold Xivan: A 82 B.75 C.83 Total.240 nr.80
Jørgen Larsen & Vandalens Omega: A.88 B.72 C.78 Total.238 nr.83
Brian Honoré & Independent-Spirit’s Moon: A.79 derefter disk i C 

Det var et Vm hvor ekstrem varme og meget højt græs på sporarealerne, blev en faktor for rigtig mange deltagere. 
Bedømmelserne var ekstrem hårde (280 point til vinderen er ikke sædvanligt niveau, men ok til et stævne af denne kaliber 💪).

En stor tak til landsholdet’s sponsor Royal Canin, for at træde til “5 minutter i lukketid” med tøj til os, og “brændstof til hundene”

Ligeledes stor tak til vores holdleder Jørgen Nielsen, der både før og under VM har gjort et fortrinligt stykke arbejde for holdet 💪

Hele resultatlisten kan ses ved at klikke her: Caniva resultatliste!

Ønsker man at se danske vm resultater fra tidligere år, kan man klikke her 😉

0

Agility resultater Træf 2017

Spring klasse 1 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 0 25,34 0      
2 111 Jacob Højsgård Malinois coda 0 27,1 0      
3 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 5 38,9 8,9      
4 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 10 46,13 21,13      
5 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 50 0 50      
6 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
                       

Spring klasse 2 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 0 31,62 0      
2 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 34 0      
3 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 0 34,5 0      
4 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 34,88 0      
5 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 37,72 2,72      
6 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 5 32,25 5      
7 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 5 35,57 5,57      
8 117 Pia van Acker Malinois Zazia 10 35,59 10,59      
9 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 50 0 50      
10 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 50 0 50      
11 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 50 0 50      
12 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 50 0 50      
13 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 50 0 50      
                       

Spring Sandkasse 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 118 Pia van Acker Tervueren Mallie 50 0 50      
2 119 ulla schrøder Groenendael Dixie 50 0 50      
3 121 Ole Torp Aundahl Tervueren Mikkel 50 0 50      
                       

Spring Åben 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 0 30,78 0      
2 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 31,53 0      
3 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 0 31,59 0      
4 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 32,12 0      
5 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 0 32,4 0      
6 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 32,92 0      
7 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 0 38,19 1,83      
8 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 5 29,09 5      
9 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 5 34,57 5      
10 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 15 29,81 15      
11 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 50 0 50      
12 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
13 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 50 0 50      
14 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 50 0 50      
15 111 Jacob Højsgård Malinois coda 50 0 50      
16 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 50 0 50      
17 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 50 0 50      
18 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 50 0 50      
19 117 Pia van Acker Malinois Zazia 50 0 50      
                       

Agility klasse 1 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 0 35,44 0      
2 111 Jacob Højsgård Malinois coda 5 38,25 5      
3 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 10 55,44 23,44      
4 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
5 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 50 0 50      
6 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 50 0 50      
                       

Agility klasse 2 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 38,37 0      
2 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 0 42,06 0      
3 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 42,84 0      
5 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 46,19 1,19      
6 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 0 49,79 4,79      
7 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 5 38,5 5      
4 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 5 41,12 5      
8 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 5 42,03 5      
9 117 Pia van Acker Malinois Zazia 5 44,66 5      
10 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 10 37,66 10      
11 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 15 43,12 15      
12 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 10 53,25 18,25      
13 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 50 0 50      
                       

Agility sandkasse 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 119 ulla schrøder Groenendael Dixie 5 89,25 44,25      
2 118 Pia van Acker Tervueren Mallie 50 0 50      
3 121 Ole Torp Aundahl Tervueren Mikkel 50 0 50      
                       

Agility Åben 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 37,03 0      
2 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 40,66 0      
3 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 43,72 1,72      
4 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 5 38,25 5      
5 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 10 38,56 10      
6 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 10 39,78 10      
7 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 15 38,53 15      
8 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 15 39,32 15      
9 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 5 52,75 15,75      
10 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 15 49,43 22,43      
11 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 10 55,25 23,25      
12 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 15 62,28 35,28      
13 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 10 79,34 47,34      
14 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 50 0 50      
15 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
16 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 50 0 50      
17 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 50 0 50      
18 111 Jacob Højsgård Malinois coda 50 0 50      
19 117 Pia van Acker Malinois Zazia 50 0 50      
                       

Hold

                     
        AG   SP   Ialt      
3+1       Fejl ialt Tid Fejl ialt Tid Fejl tid    
102 Anne Rath Petersen Viola 15,75 52,75 1,83 38,19        
106 Flemming Hansen Daniella 0 40,66 0 32,12        
108 Frank Rosengaard Pepsi 10 39,78   29,81        
100 Allan Carlsen Herah   0 0 31,59        
                27,58 264,9   1
                       
        AG   SP   Ialt      
Team Casa Lilja       Fejl ialt Tid Fejl ialt Tid Fejl tid    
110 gitte eilstrup Andy 15 39,32 5 34,57        
112 Jørgen Rasmussen Amanda 10 38,56 5 29,09        
113 Lars Hindsgaul Hippie 15 38,53 0 32,4        
117 Pia van Acker Zazia   0   0        
                50 212,47   2
                       
        AG   SP   Ialt      
Kreds3 Power       Fejl ialt Tid Fejl ialt Tid Fejl tid    
116 Nanna Rambøl Gisle 22,43 49,43 50 0        
101 Amalie Redke Mocca 47,34 79,34 50 0        
109 Gitte Hansen Gandhi 0 37,03 0 31,53        
104 Annett Jørgensen Mira                
                169,77 197,33   3
                       
        AG   SP   Ialt      
Flemming, Anne og Mona     Fejl ialt Tid Fejl ialt Tid Fejl tid    
103 Anne Rath Petersen Inga 50 0 50 0        
107 Flemming Hansen Clarissa 5 38,25 0 30,78        
114 Mona Mortensen Tuci 23,25 55,25 50 0        
                178,25 124,28   4
                       
        AG   SP   Ialt      
Højme       Fejl ialt Tid Fejl ialt Tid Fejl tid    
111 Jacob Højsgård coda   0   0        
120 yanne Enevoldsen Sazu 1,72 43,72 0 32,92        
115 Mona Mortensen Dixie 35,28 62,28 50 0        
105 Charlotte Mølgaard Nellie 50 0 50 0        
                187 138,92   5
0

Agility resultater Træf 2016

Spring 1
Banetid 50 s
Stor Dommer: Jannie Nielsen
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 1 Allan Carlsen Herah Tervueren 0 35,56 0
2 4 Jacob Højsgård Coda Malinois 0 37,28 0
3 7 Charlotte Mølgaard Hansen Nellie Groenendael 5 35,68 5
4 6 Mona Mortensen Tuci Tervueren 5 42,57 5
5 3 Tina Mette Jørgensen Ninji Groenendael 10 31,19 10
6 2 Anne Rath Petersen Inga Tervueren 20 42,88 20
Dis 9 Jeanette Harmsen Agnes Groenendael
Dis 5 Karsten Bruun Hugin Groenendael
Spring 2
Banetid 50 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 21 Annett Jørgensen Mira Groenendael 0 36,34 0
2 20 Frank Rosengaard Pepsi Groenendael 0 37,5 0
3 8 Yanne Enevoldsen Sazu Malinois 0 39,41 0
4 13 Flemming Hansen Daniella Groenendael 0 39,87 0
5 15 Anne Rath Petersen Viola Tervueren 0 42,37 0
6 24 Jørgen Rasmussen Amanda Tervueren 5 35,53 5
7 12 Lars Hindsgaul Hippie Malinois 5 36,5 5
8 22 Mette Lorentzen Zaga Tervueren 5 37,5 5
9 11 Gitte Hansen Gandhi Groenendael 5 38,31 5
10 16 Birgit Kristensen Cherie Groenendael 5 39,68 5
11 10 Gitte Eilstrup Andy Tervueren 10 38,22 10
Dis 14 Flemming Hansen Clarissa Groenendael
Dis 18 Anne Mickelborg Jamie Tervueren
Dis 26 Janne Kjærgaard Feliz Tervueren
Dis 19 Pia Van Acker Zazia Malinois
Dis 23 Mona Mortensen Dixie Tervueren
Dis 25 Hanne Gjerulff Kristensen Kasi Tervueren
Dis 17 Jørgen Schou Qti Groenendael
Spring 2 Senior
Banetid 55 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 27 Flemming Hansen Nikki Groenendael 0 47,32 0
2 28 Maibritt Schou Fidji Groenendael 0 51,5 0
Dis 29 Pia Van Acker Lilja Tervueren
Spring Åben
Banetid 50 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 8 Yanne Enevoldsen Sazu Malinois 0 36,94 0
2 16 Birgit Kristensen Cherie Groenendael 0 38,85 0
3 14 Flemming Hansen Clarissa Groenendael 5 35,22 5
4 22 Mette Lorentzen Zaga Tervueren 5 36,66 5
5 11 Gitte Hansen Gandhi Groenendael 5 38,9 5
6 10 Gitte Eilstrup Andy Tervueren 5 40 5
7 15 Anne Rath Petersen Viola Tervueren 5 40,53 5
8 13 Flemming Hansen Daniella Groenendael 5 42,97 5
9 1 Allan Carlsen Herah Tervueren 10 40,21 10
10 25 Hanne Gjerulff Kristensen Kasi Tervueren 10 43 10
11 24 Jørgen Rasmussen Amanda Tervueren 15 33,56 15
12 12 Lars Hindsgaul Hippie Malinois 15 42,03 15
13 18 Anne Mickelborg Jamie Tervueren 20 35,5 20
Dis 20 Frank Rosengaard Pepsi Groenendael
Dis 26 Janne Kjærgaard Feliz Tervueren
Dis 21 Annett Jørgensen Mira Groenendael
Dis 19 Pia Van Acker Zazia Malinois
Dis 23 Mona Mortensen Dixie Tervueren
Dis 17 Jørgen Schou Qti Groenendael
Dis 7 Charlotte Mølgaard Hansen Nellie Groenendael
Dis 6 Mona Mortensen Tuci Tervueren
Dis 5 Karsten Bruun Hugin Groenendael
Dis 4 Jacob Højsgård Coda Malinois
Dis 3 Tina Mette Jørgensen Ninji Groenendael
Dis 2 Anne Rath Petersen Inga Tervueren
Dis 9 Jeanette Harmsen Agnes Groenendael
Spring Åben Senior
Banetid 55 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 27 Flemming Hansen Nikki Groenendael 0 47,32 0
2 28 Maibritt Schou Fidji Groenendael 0 51,5 0
Dis 29 Pia Van Acker Lilja Tervueren
AG 1
Banetid 50 s
Plac KatNr Navn Hund Klub Fejl Tid
1 6 Mona Mortensen Tuci SBH 0 41,61
2 1 Allan Carlsen Herah SBH/8 10 32,78
Dis 9 Jeanette Harmsen Agnes
Dis 7 Charlotte Mølgaard Hansen Nellie SBH
Dis 5 Karsten Bruun Hugin MBS
Dis 4 Jacob Højsgård Coda
Dis 3 Tina Mette Jørgensen Ninji
Dis 2 Anne Rath Petersen Inga HH
AG 2
Banetid 55 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 21 Annett Jørgensen Mira Groenendael 0 39,07 0
2 11 Gitte Hansen Gandhi Groenendael 0 41,78 0
3 10 Gitte Eilstrup Andy Tervueren 0 43,45 0
4 24 Jørgen Rasmussen Amanda Tervueren 0 43,59 0
5 16 Birgit Kristensen Cherie Groenendael 0 44,32 0
6 26 Janne Kjærgaard Feliz Tervueren 5 46,56 5
7 20 Frank Rosengaard Pepsi Groenendael 10 45,69 10
8 13 Flemming Hansen Daniella Groenendael 10 49,84 10
9 25 Hanne Gjerulff Kristensen Kasi Tervueren 10 52,34 10
Dis 12 Lars Hindsgaul Hippie Malinois
Dis 14 Flemming Hansen Clarissa Groenendael
Dis 15 Anne Rath Petersen Viola Tervueren
Dis 8 Yanne Enevoldsen Sazu Malinois
Dis 18 Anne Mickelborg Jamie Tervueren
Dis 19 Pia Van Acker Zazia Malinois
Dis 22 Mette Lorentzen Zaga Tervueren
Dis 23 Mona Mortensen Dixie Tervueren
Dis 17 Jørgen Schou Qti Groenendael
AG Åben
Banetid 50 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 12 Lars Hindsgaul Hippie Malinois 0 38,54 0
2 11 Gitte Hansen Gandhi Groenendael 0 39,13 0
3 14 Flemming Hansen Clarissa Groenendael 0 40,44 0
4 8 Yanne Enevoldsen Sazu Malinois 0 42,53 0
5 2 Anne Rath Petersen Inga Tervueren 0 48,06 0
6 17 Jørgen Schou Qti Groenendael 0 50,69 0,69
7 16 Birgit Kristensen Cherie Groenendael 5 41,72 5
8 10 Gitte Eilstrup Andy Tervueren 5 45,5 5
9 1 Allan Carlsen Herah Groenendael 10 48,59 10
10 18 Anne Mickelborg Jamie Tervueren 25 46,13 25
Dis 3 Tina Mette Jørgensen Ninji Groenendael
Dis 4 Jacob Højsgård Coda Malinois
Dis 5 Karsten Bruun Hugin Groenendael
Dis 6 Mona Mortensen Tuci Tervueren
Dis 7 Charlotte Mølgaard Hansen Nellie Groenendael
Dis 9 Jeanette Harmsen Agnes Groenendael
Dis 13 Flemming Hansen Daniella Groenendael
Dis 24 Jørgen Rasmussen Amanda Tervueren
Dis 23 Mona Mortensen Dixie Tervueren
Dis 26 Janne Kjærgaard Feliz Tervueren
Dis 15 Anne Rath Petersen Viola Tervueren
Dis 19 Pia Van Acker Zazia Malinois
Dis 20 Frank Rosengaard Pepsi Groenendael
Dis 21 Annett Jørgensen Mira Groenendael
Dis 22 Mette Lorentzen Zaga Tervueren
Dis 25 Hanne Gjerulff Kristensen Kasi Tervueren
AG Åben senior
Banetid 55 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 27 Flemming Hansen Nikki Groenendael 0 58,63 3,63
Dis 29 Pia Van Acker Lilja Tervueren
Dis 28 Maibritt Schou Fidji Groenendael
Spring Åben søndag
Banetid 45 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 21 Annett Jørgensen Mira Groenendael 0 36,71 0
2 14 Flemming Hansen Clarissa Groenendael 0 38 0
3 16 Birgit Kristensen Cherie Groenendael 0 38,93 0
4 10 Gitte Eilstrup Andy Tervueren 0 40,25 0
5 11 Gitte Hansen Gandhi Groenendael 5 37,81 5
6 13 Flemming Hansen Daniella Groenendael 5 39,47 5
7 26 Janne Kjærgaard Feliz Tervueren 5 40,59 5
8 19 Pia Van Acker Zazia Malinois 10 37,97 10
9 2 Anne Rath Petersen Inga Tervueren 15 45,61 15,61
10 24 Jørgen Rasmussen Amanda Tervueren 20 37,28 20
Dis 18 Anne Mickelborg Jamie Tervueren
Dis 20 Frank Rosengaard Pepsi Groenendael
Dis 1 Allan Carlsen Herah Groenendael
Dis 12 Lars Hindsgaul Hippie Malinois
Dis 22 Mette Lorentzen Zaga Tervueren
Dis 7 Charlotte Mølgaard Hansen Nellie Groenendael
Dis 15 Anne Rath Petersen Viola Tervueren
*** 5 Karsten Bruun Hugin Groenendael * * *
AG Åben søndag
Banetid 50 s
Plac KatNr Navn Hund Race Fejl Tid Ialt
1 10 Gitte Eilstrup Andy Tervueren 0 39,37 0
2 19 Pia Van Acker Zazia Malinois 0 42,69 0
3 22 Mette Lorentzen Zaga Tervueren 0 42,78 0
4 16 Birgit Kristensen Cherie Groenendael 0 43,62 0
5 11 Gitte Hansen Gandhi Groenendael 5 38,15 5
6 24 Jørgen Rasmussen Amanda Tervueren 5 39,91 5
7 13 Flemming Hansen Daniella Groenendael 10 45,4 10
8 15 Anne Rath Petersen Viola Tervueren 5 58,25 13,25
9 26 Janne Kjærgaard Feliz Tervueren 15 59,13 24,13
Dis 18 Anne Mickelborg Jamie Tervueren
Dis 1 Allan Carlsen Herah Groenendael
Dis 12 Lars Hindsgaul Hippie Malinois
Dis 20 Frank Rosengaard Pepsi Groenendael
Dis 21 Annett Jørgensen Mira Groenendael
Dis 7 Charlotte Mølgaard Hansen Nellie Groenendael
Dis 2 Anne Rath Petersen Inga Tervueren
Dis 14 Flemming Hansen Clarissa Groenendael
*** 5 Karsten Bruun Hugin Groenendael * * *
0

Agility resultater Træf 2015

DM klasse 1:
Vinder: Jette Blixt med Eternitys Herah (Herah), nummer to: Lars Hindsgaul med Hope van het Groot Wezenland (Hippie)

DM klasse 2:
Vinder: Flemming Hansen med Clarissa, nummer to: Mette Lorentzen med Belsique’s Zaga-Nevada Of Aura (Zaga), nummer tre: Flemming Hansen med Team-Ami Nike Blue (Nikki)

Træffets bedste agilityhund:
Vinder: Kjeld Schrøder med Casfan Latoyah (Toyah), nummer to: Lars Hindsgaul med Hope van het Groot Wezenland (Hippie), nummer tre: Flemming Hansen med Clarissa

Se alle resultater her

0

Kvalifikation til FMBB Agility VM 2016 – Slutstilling

Navn Stambogsnavn Hund AG-nr. Slutstilling
AG SP I  ALT
1 Gitte Hansen Belgerac Gandhi Gandhi DK23237/2007 33 69 102
2 Flemming Hansen Clarissa Clarissa DK00734/2010 28 61 89
3 Gitte Eilstrup Casa Lilja Andy Andy DK21262/2008 39 47 86
4 Jørgen Rasmussen Casa Lilja Amanda Amanda DK21259/2008 27 42 69
5 Mette Lorentzen Belsique’s Zaga-Nevada of Aura Zaga DK05055/2010 0 64 64
6 Janne Kjærgaard Jina Langu Ni Feliz Feliz DK12085/2011 15 45 60
7 Birgit Kristensen Cheri Cherie DK00733/2010 6 34 40
8 Allan Carlsen Coeur-Ami Pepsi Blue Pepsi DK15378/2009 10 23 33
9 Lars Hindsgaul Boholdt Zsa Zsa Gabor Zazia DK10379/2011 18 0 18
10 Gitte Hansen Casa Lilja A’Jamie Jamie DK21263/2008 9 0 9
11 Anne Rath Petersen Vom Hunderath Inga Inga DK18187/2013 0 4 4
Anne Rath Petersen Vom Hunderath Viola Viola DK09136/2012 0 0 0
Anne Mickelborg Casa Lilja A’Jamie Jamie DK21263/2008 0 0 0
Lars Hindsgaul Hope van het Groot Wezenland Hippie DK16114/2009 0 0 0
Pia van Acker Boholdt Zsa Zsa Gabor Zazia DK10379/2011 0 0 0
Fransk Rosengaard Coeur-Ami Pepsi Blue Pepsi DK15378/2009 0 0 0

Se udregningen her

Vær opmærksom på, at der har været en udregningsfejl på erstatningsløbene på Træffet den 27. juni. Udregningen følger nu vores regler om 10 point til bedste belgier, 9 til næstbedste osv.

0
Page 1 of 6 12345...»