Årets hunde – Udstilling

Årets Udstillingshunde 2017

 

  22.04.2017 01.07.2017 02.07.2017 09.12.2017 i alt
GROENENDAEL          
Cichlas Nike 22 11 11 24 68
Iikka-Likka Oasis Pearl 24 7 6 22 59
Coeur-Ami Ulysses Blue 12 6 6 12 36
Mucius Fazana 13 13 7   33
Agnes 11 8 7   26
Traxa’s Gloriana 10 2 8   20
Aica   7 8   15
Blackshadow     11   11
Misty   7     7
Spicy-Vega von der Simmeringer Haide   2   2 4
           
LAEKENOIS          
Akai-San No Ko Alfred ll 24   22 24 70
           
MALINOIS          
Boholdt Zsa Zsa Gabor       24 24
Boholdt Enya 13     8 21
Boholdt Deep Purple 2       2
Beat by Sweety World of Matrix   2     2
Izzy vom Lausitzeck   2     2
           
TERVUEREN          
Jatoba Red Two Freki   22 22 2 46
Buskelunds Efez 22       22
Snestrup Hexia de Trix v. Hekla 5     13 18
Coeur-Ami Mila     8 7 15
Espero Ero Z Kovàrny   7 7   14
Yuma Venja De Conte De Fée 2     12 14
Hard Candy’s Dream ComeTrue 13       13
Traxas Fast And Furious     13   13
Jatoba Red Fabulous Joy       12 12
Jina Langu Ni Feliz       9 9
Platon De Pedra Lume 8       8
Snestrup Hercules v. Hekla 8       8
Glimbi’s Kaos V. Gaia 7       7
Hard Candy’s Even So Clever 7       7
Felice       7 7
Team-Ami Magic Jade       7 7
Glimbi’s Iza V. Chicka 6       6
Glimbi’s Kiran V. Gaia 6       6
Glimbi’s Kazi V. Gaia 2       2
Glimbi’s lzzy V. Chicka 2       2
Vom Hunderath Inga   2     2
           
Årets Belgier          
Akai-San No Ko Alfred II H 3     2 5
Iikka-Likka Oasis Pearl 4       4
Cichlas Nike        4 4
Boholdt Zsa Zsa Gabor       3 3
0

Årets Udstillingshunde 2016 – endeligt resultat

Hundens navn 16.4. 6.8. 7.8. 19.11. I alt  
LAEKENOIS            
Akai-San No Ko Alfred II   8 24   32  
Vajert Dimma 24       24  
             
TERVUEREN            
Mrs. Tuci 13 24 24 13 74  
Espero Ero Z Kovârny 13 13 12 12 50  
Pascha Jadora Di Scottatura 22     24 46  
Yuma Venja de Corte De Feè 8 12 7   27  
Glimbi’s El Ninô v. Ginger 24       24  
Glimbi’s Cato v. Izsha       22 22  
Kathalina du Domaine de la Sure   7 13   20  
Jataoba Red Two Wotan   7 13   20  
Heierås Nala   12 7   19  
Jatoba Red Two Freki 2 2 12   16  
Casfan Kanto Kavli 11       11  
Traxa’s Fast And furious   10     10  
Glimbi’s Halle v. Raindrops 10       10  
Aabo’s Enzo     8   8  
Jatoba Red Two Hejmdal   6 2   8  
Casfan Joy       8 8  
Eternity’s Damon 6       6  
Aabo’s Easy   2 2   4  
Glimbi’s Izzy V. Chicka     2   2  
             
MALIONOIS            
Boholdt ZZ Top Magic 22 24 24 12 82  
Boholdt Dire Straits 24 12 12   48  
Boholdt Django Reinhardt   22 22   44  
Isell’s Uniq 13     22 35  
Boholdt Dancing Queen   13 13   26  
Jam Session Dei Baci Di Dama       24 24  
Boholdt Belinda       12 12  
Boholdt Deep Purple       8 8  
Boholdt Enya     7   7  
Zerberuzdks Diva     2   2  
Boholdt Evita   2     2  
Boholdt Dizzy Miss Lizzy       2 2  
             
GROENENDAEL            
Coeur-Ami Ulysses Blue 12 12 6 22 52  
Team-Ami Lionheart Blue   22 22   44  
Iikka-Likka Oasis Pearl 12 9 8 8 37  
Cichlas Nike 24 3 9   36  
Team-Ami Qali Blue 22 11 2   35  
Cichlass Kana       24 24  
Eternity’s Louka     12 8 20  
Coeur-Ami B Serafina 2 9 8   19  
Agnes   2 13   15  
Team-Ami Zoran Blue   8 7   15  
Indiana Black z Kovàrny   2 2 10 14  
Casfan Milan       13 13  
O’Shaya Bergerac De Hu 13       13  
Misty       12 12  
Mucius Fazana 8       8  
Ferrari des Jardins Dèbene   5 3   8  
Team-Ami Zaro Blue     8   8  
Ollegaarden`s Pica of O’Shaya 7       7  
             
Årets Belgier            
Mrs. Tuci (T)   4 4   8  Årets Belgier
Boholdt ZZ Top Magic (T)   3 3   6  
Cichlas Nike (H) 5       5 Årets Belgier modsat køn
Pascha Jadora Di Scottatura (T)       5 5  
Glimbi`s El Ninô (H) 4       4  
Jam Session Dei Baci Di Dama (H)       4 4  
Boholdt Dire Straits (H) 3       3  
Cichlas Kana (T)       3 3  
Vajert Dimma (T) 2       2  
Akai-San No Ko Alfred II (H)     2   2  
0

Årets udstillingshunde 2015

Årets Groenendael 2015 11. april 27.jun 28.jun 28.nov I alt
Cichla’s Kana 12 11 24 47
Cichla’s Nike 7 12 22 41
Coeur-Ami Ulysses Blue 22 5 2 7 36
Cichla’s Kaos To Denmark 24 24
Mucius Fazana 11 11 22
Ferrari Des Jardins D’ebene 8 8 2 2 20
Agnes 8 2 8 18
Misty 8 8 16
Blackshadow 13 13
Team-Ami Quli Blue 12 12
Spicy-Vega von der simmeringer Haid 2 2 4
A-Te-Ell’s Madame Viola 2 2
Årets Laekenois 2015 11.apr 27.jun 28.jun 28.nov I alt
Akai-San No Ko Alfred II 8 24 32
Vajert Dimma 8 8
Årets Malinois 2015 11.apr 27 juni. 28.jun 28.nov I alt
Boholdt ZZ Top Magic 24 24 13 61
Boholdt Yellow Submarine 22 24 46
Boholdt Zididada 12 24 36
Boholdt Zsa Zsa Gabor 12 10 22
Isell’s Uniq 22 22
Makita v.d. Vaardekenshoeve 7 11 18
Zerberuzdks Diva 12 2 14
Jam Session Dei Baci Di Dama 13 13
Boholdt Yellow Rita 8 8
Krokasmedens Remus 8 8
Richie Bohemia Alké 8 8
Fame Du Crepuscule Des Loups 2 2
Isell’s Igor 2 2
Isell’s Whos Jean-Claude van Damme 2 2
Isell’s Xtreme Coda 2 2
Årets Tervueren 2015 11. april 27.jun 28.jun 28.nov I alt
Grimmendans Friga 24 7 8 12 51
Glimbi’s El Ninô v. Ginger 8 7 22 37
Mrs. Tuci 10 12 12 34
Espero Ero Z Kovárny 22 11 33
Glimbi’s Fauna v. Izsha 11 7 8 26
Bästdals Hekla 24 24
Glimbi’s Diva v. Misti 13 10 23
Bazzakulls Red Rush 22 22
Grimmendans Izsha 12 8 20
Heierås Nala 6 2 2 8 18
Traxa’s Fast and Furious 5 13 18
Glimbi’s Cato v. Izsha 2 13 15
Kamilah di Terra Meiga 11 2 2 15
Glimbi’s East v. Ginger 13 13
Glimbi’s Flame v. Izsha 13 13
Yama Venja De Conte De Fee 11 11
Pascha Jadore Di Scottature 11 11
Aabo’s Bianca 8 2 10
Aabo’s Easy 8 8
Glimbi’s Fire v. Izsha 8 8
Glimbi’s Dailee v. Misti 8 8
Perfect Storm Of Dark Brigthness 7 7
Aabo’s Evelina 6 6
Team-Ami Vision 6 6
Årets Udstillings Belgier 2015 11. april 27.jun 28.jun 28.nov I alt
Boholdt Zz Top Magic 4 5 9
Grimmendans Friga 5 5
Boholdt Yellow Submarine 5 5
Cichla’s Kana 4 4
Cichla’s Kaos To Denmark 3 3
Boholdt Zididada 3 3
Bästdals Hekla 3 3
Akai-San No Ko Alfred II 2 2
0

Årets Udstillingshunde 2014

Af en eller anden årsag har jeg ikke lagt Årets Udstillingshund 2014 på hjemmesiden (har nok haft travlt med at lave årbog). Men her er den.

Mvh. Pia

Årets Groenendael 2014 28.jun 29.jun 23.nov I alt
Cichla’s Kaos To Denmark 24 24 12 60
Cichla’s Kana 12 9 22 43
Agnes 10 11 2 23
Coeur-Ami Ulysses Blue 7 7 7 21
Team-Ami Lionheart Blue 12 12
Girlenheim Zanti 11 11
Belgerac Gandhi 8 8
Cichla’s Nike 8 8
Belgian Spirit’s Ayla 8 8
Belsique’s Zika-Nevada Of Aura 7 7
Eternity’s Herah 2 2 4
Eternity’s Halo 2 2
Mucius Fazana 2 2
Årets Laekenois 2014 28.jun 29.jun 23.nov I alt
Vajert Dimma 24 24
Årets Malinois 2014 28.jun 29.jun 23. nov I alt
Boholdt Zsa Zsa Gabor 24 24 24 72
Boholdt Zididada 22 22 44
Richie Bohemia Alke 22 22
Zerberuzdks Diva 13 13
Isell’s Roux 13 13
Mallesmedens Challenger 8 2 10
Årets Tervueren 2014 28.jun 29.jun 23.  nov I alt
Glimbi’s Chicka v. Izsha 22 8 24 54
Mrs. Tuci 10 22 13 45
Traxa’s Fast and Furious 7 12 7 26
Glimbi’s El Ninô V. Ginger 11 2 13 26
Glimbi’s Diva v. Misti 12 12 24
Grimmendans Friga 12 11 23
Glimbi’s Cato v. Izsha 22 22
Bästdals Hekla 5 7 10 22
Glimbi’s Dailee v. Misti 9 9 18
Bazzakulls Red Rush 6 7 13
Glimbi’s Fauna v. Izsha 12 12
Eternity’s Damon 11 11
Snestrup Guardian Boy v. Hekla 9 9
Heierås Nala 7 2 9
Kamilah Di Terra Meiga 7 7
Juraso Charming Chelsey 7 7
Vom Hunderath Inga 6 6
Vom Hunderath Viola 6 6
Jatoba Red Fabulous Evita 6 6
Glimbi’s Cooper v. Izsha 2 2 4
Lupus Of The Home Port 2 2
Charming Gold Sun Z Kovany 2 2
Vom Hunderath Lotus 2 2
Espero Ero Z Kovamy 2 2
Årets Udstillings Belgier 2014 28.jun 29.jun 23.nov I alt
Boholdt Zsa Zsa Gabor 4 4 3 11
Cichla’s Kaos To Denmark 5 5 10
Vajert Dimma 2 2
1

Årets Udstillingshunde 2013

Groenendael

Årets Groenendael 2013 27. april 03. aug 04. aug 23. nov I alt
Cichla’s Kaos To Denmark 24 12 11 24 71
Cichla’s Kana 11 7 8 7 33
Coeur-Ami Ulysses Blue 2 2 22 26
Ollegaarden’s Panther Of O’Shaya 22 22
Tempo Comme Un Reve Noir 8 8 16
Belgian Spirit’s Ayla 7 7 14
O’Shaya Bergerac De Hu 13 13
Ollegaarden`s Paca Of O`shaya 11 11
Team-Ami Blue Selina 8 2 10
Barclay 2 8 10
Boholdt Anastastia 2 6 8
Bonja 8 8
Cichla’s Nike 8 8
Ollegaarden’s Pica Of O’Shaya 7 7
Coeur-Ami Pepsi Blue 7 7
Team-Ami Nitro Blue 2 2
Novazsazsa 2 2
Ollegaarden’s Prinia Of O’Shaya 2 2

Laekenois

Årets Laekenois 2013 27. april 03. aug 04. aug 23. nov I alt
Vajert Dimma 24       24
Danrac’s Azura 2 2

Malinois

Årets Malinois 2013 27. april 03. aug. 04. aug. 23. nov I alt
Boholdt Zsa Zsa Gabor 24 24 24  22 94
Boholdt Yellow Submarine 22 22 22  24 90
Richie Bohemia Alke 13 8 7  8 36
Boholdt Yellow Rita 13 13
Boholdt Zz Top Magic 11 11
Maligården’s Cirka Champion 11 11
Isell’s Ike 8 8
Boholdt Zididada 8 8
Boholdt Bonnie Tyler 2 2 4
Boholdt Banjo 2 2
Isell’s Vincent 2 2

Tervueren

Årets Tervueren 2013 21. april 03. aug 04. aug 23.  nov I alt
Bästdals Hekla 22 7 5   34
Susmik’s Livi V. Tiene 12 2 6 13 33
Eternity’s Damon 8 8 7 8 31
Susmik’s Misti v. Jill 12 8 11 31
Glimbi’s Chicka v. Izsha 7 2 10 7 26
Glimbi’s Diva v. Misti 24 24
Glimbi’s Cato v. Izsha 2 8 12 22
Team-Ami Walliant 22 22
Perfect Storm of Dark Brightness 7 10 17
Glimbi’s Chanti v. Izsha 12 2 2 16
Grimmendans Izsha 6 7 13
Glimbi’s Aiko v. Ginger 13 13
Glimbi’s Ami v. Ginger 6 5 11
Jina Langu Ni Feliz 11 11
Dustar Angeleyes Angie 11 11
Fabrizio Di Scottatura 5 2 7
Vom Hunderath Viola 7 7
Heierås Nala 7 7
Susmik’s Lupus V. Tiene 7 7
Glimbi’s Dailee v. Misti 6 6
Jatoba Red Fabulous Evita 6 6
Glimbi’s Cooper v. Izsha 2 2 4
Ollegaarden’s Qasue Of O’shaya 2 2
Vom Hunderath Lotus 2 2
KoolKasi Of The Home Port 2 2
Onno-Jessie V.D Ollandse Werf 2 2
Aabo’s Darwin 2 2
Lupus Of The Home Port 2 2

Årets Udstillings Belgier 2013

Årets Udstillings Belgier 2013 27. apr 03. aug 04. aug 23. nov I alt
Boholdt Zsa Zsa Gabor 2 3 3   8
Cichla’s Kaos To Denmark 4 3 7
Glimbi’s Diva v. Misti 5 5
Boholdt Yellow Submarine 4 4
Vajert Dimma 3 3

Se udregningerne her (Excel)

Se regler for Årets Udstillingshund her

1

Årets Udstillingshunde 2012

Årets Groenendael 2012 21. april 11. aug. 12. aug. 19. nov I alt
O’Shaya Bergerac De Hu 24 8 7 24 63
Ollegaarden’s Panther Of O’Shaya 24 22 13 59
Cichla’s Kaos To Denmark 11 12 13 36
Coeur-Ami Ulysses Blue 8 12 12 32
Cichla’s Kana 8 10 11 29
Belsique’s Othello Noel Of Fiona 22 22
Ollegaarden’s Qaydo Of O’Shaya 7 7 8 22
Tempo Comme Un Reve Noir 22 22
Ollegaarden`s Paca Of O’Shaya 13 8 21
Belsique’s Ziva-Nevada Of aura 7 2 11 20
Belsique’s Zefyros-Nevada Of Aura 2 13 2 17
Ollegaarden’s O’Gaia Of O’Shaya 14 14
Team-Ami Qato Blue 7 7 14
Belsique’s Zika-Nevada Of Aura 6 7 13
Ollegaarden’s Quenya Of O’Shaya 6 6 12
Fannie Des Jardin d’Ebene 11 11
Coeur-Ami Pepsi Blue 11 11
Boholdt Anastastia 7 7
Pilekildegaarden’s Atilla 6 6
Aura Di Terra Luna 6 6
Ollegaarden’s Qito Of O’Shaya 6 6
Gangster Of Black Magic’s Castle 2 2 4
Årets Laekenois 2012 21. april 11. aug. 12. aug. 19. nov I alt
Sunred’s Brita V. Tazan 22 24 24 70
Sunred’s Chief Willi V. Quint 24 22 22 68
Vajert Dimma 24 24
Årets Malinois 2012 21. april 11. aug. 12. aug. 19. nov I alt
Boholdt Zididada 22 8 22 22 74
Belgross Petit Fleur 24 24 24 72
Boholdt Zsa Zsa Gabor 13 13 13 11 50
Ienla’s Q’enzo 8 8 13 29
Boholdt ZZ Top Magic 24 24
Isell’s Vincent 7 7 14
Isell’s Vista 7 7 14
Boholdt Yellow Rita 8 8
Årets Tervueren 2012 21. april 11. aug. 12. aug. 19. nov I alt
Susmik’s Misti V. Jill 24 12 22 6 64
Farbrizio Di Scottatura 10 10 24 13 57
Glimbi`s Ami V. Ginger 12 11 22 45
Koolkasi Of The Home Port 9 8 13 8 38
Glimbi’s Aisha V.Ginger 12 13 12 37
Jatoba Red Fabulous Evita 13 24 37
Perfect Storm Of Dark Brightness 22 11 33
Susmik’s Livi V. Jill 7 6 6 11 30
Grimmendans Izsha 6 13 4 23
Bästdals Hekla 6 13 19
Belsique’s Zaga-Nevada Of Aura 10 3 3 16
Grimmendans Ginger 8 7 15
Jatoba Red Fabulous Joy 3 5 7 15
Onno-Jessie V.D. Ollandse Werf 13 13
Bazzakulls Red Rush 6 7 13
Glimbi’s Aquino V. Ginger 10 10
D’Isabels Isabella 9 9
Susmik’s Lotus V. Tiene 8 8
Glimbi’s Chicka V. Izsha 8 8
Glimbi’s Anastacia V. Ginger 7 7
Grimmendans Friga 7 7
Ollegaarden’s Q’lima Of O’Shaya 7 7
Glimbi’s Cato v. Izsha 6 6
Glimbi’s Chanti v. Izsha 6 6
Ollegaarden’s Qooper Of O’Shaya 5 5
Ollegaarden’s Qasue Of O’Shaya 2 2
Årets Udstillings Belgier 2012 21. april 11. aug 12.aug 19. nov I alt
Belgross Petit Fleur 5 5 5 15
O’Shaya Bergerac De Hu 3 3 6
Jatoba Red Fabulous Evita 5 5
Susmik’s Misti V. Jill 4 4
Ollegaarden’s Panther Of O’Shaya 4 4
Sunred’s Brita V. Tazan 2 2 4
Boholdt ZZ Top Magic 4 4
Fabrizio Di Scottatura 3 3
Sunred’s Chief Willi V. Quint 2 2
Vajert Dimma 2 2
0

Årets Udstillingshunde 2011

Årets Groenendael 2011

Årets Groenendael 2011 30. april 06. aug. 07. aug. 19. nov I alt
Belsique’s Othello Noel Of Fiona 14 13 13 22 62
Ollegaarden’s Panther Of O’shaya 24 8 11 7 50
Belsique’s Ziva-Nevada Of Aura 9 13 5 6 33
Danish Design Martinus Hubertus 22 6 28
Belsique’s Zika-Nevada Of Aura 7 3 2 11 23
Ollegaarden’s Onyx Of O’shaya 22 22
Tempo Comme Un Reve Noir 22 22
Ollegaarden’s Prinia Of O’shaya 10 11 21
Ollegaarden’s Pica Of O’shaya 12 5 3 20
Fannie des Jardin d’Ebene 8 8 16
Belgian Spirit’s Ayla 9 5 14
O’shaya Bergerac De Hu 13 13
Belsique’s Rashia-Ori Of Aura 6 7 13
Vagabond Z Kovarny 13 13
Holly 2 2 7 11
Belsique’s Nauri Noel Of Fiona 11 11
Team-Ami Nike Blue 9 9
Belsique’s Rania-Ori Of Aura 8 8
Cherie 2 6 8
Coeur-Ami Panther Blue 8 8
Casfan Milan 8 8
Team-Ami Qato Blue 7 7
Team-Ami Naughty Blue 3 3
Team-Ami Ofelia Blue 3 3
Clarissa 2 2
Belsique`s Zefyros-Nevada Of Aura 2 2
Belsique`s Rashi-Ori Of Aura 2 2
Team-Ami Quali Blue 2 2

 

Årets Laekenois 2011

 

Årets Laekenois 2011 30. april 06. aug. 07. aug. 19. nov I alt
Sunred’s Chief Willi V. Quint 2 24 24 24 74
van Silkeborg’s Amanda 22 22 44
Roughrags Tiffanelle 2 12 8 2 24
Vajert Dimma 8 8

 

Årets Malinois 2011

Årets Malinois 2011 30. april 06. aug. 07. aug. 19. nov I alt
Ienla’s Qènzo 12 22 22 56
Boholdt Yellow Rita 24 8 0 32
Boholdt Yellow Submarine 13 13 26
Belgross Petit Fleur 24 24
Isell’s Fabian 24 24
Winalmik’s Elegance Is An Attitude 22 22
A’fortuna Terra Kawai Kaito 22 22
Isell’s Tenzo 13 13
Dahharahn’s Fidel 2 2
Vandalen’s Karen 2 2
Jeno’s Idéfix 2 2
Daneskjold Kaos 2 2

 

Årets Tervueren 2011

Årets Tervueren 30. april 06. aug. 07. aug. 19. nov I alt
Grimmendans Friga 24 7 10 6 47
Natural Beauty of Dark Brightness 24 11 11 46
Susmik’s Misti V. Jill 11 9 9 11 40
Susmik’s Jeffi V. Tiene 22 8 30
Fabrizio Di Scottatura 10 8 10 28
Jatoba Red Fabulous Joy 7 6 7 7 27
Glimbi’s Aquino V. Ginger 11 9 7 27
D’Isabels Isabella 13 13 26
Glimbi’s Aisha V. Ginger 7 6 13 26
Belsique’s Zaga-Nevada Of Aura 6 7 8 2 23
Bazzakulls Red Rush 10 5 3 18
Perfect Storm Of Dark Brightness 3 3 12 18
Casfan Kevin Kavil 9 8 17
Glimbi’s Ami V. Ginger 7 9 16
Grimmendans Izsha 11 5 16
Bästdals Hekla 9 7 16
Glimbi’s Aiko V. Ginger 8 8 16
Susmik’s Niri V. Jill 9 3 2 14
Hexen House Xaneyh 13 13
Snestrup Funky-Odyn 6 7 13
Susmik’s Livi V. Tiene 8 5 13
Susmik’s Jubi V. Tiene 12 12
Bästdals Iberus 8 8
Jatoba Red Fabulous Evita 8 8
Susmik’s Ni V. Jill 7 7
Glimbi’s Alicia V. Ginger 6 6
Glimbi’s Anastasia V. Ginger 4 2 6
Red Goblin’s Crafth 2 2
Maroon Aslan Av Revehiet 2 2
Coeur-Ami Madonna 2 2
Casfan Kato Kavil 2 2
Jomsborg’s Bjarke 2 2
Eaton Resistance Is Futile 2 2
Ghibli van`t Sparrebos 2 2
Tyboki’s Joy 2 2

 

 Årets Veteran 2011 

Årets Veteran 2011 30. april 06. aug. 07. aug. 19. nov I alt
Belsique’s Othello Noel Of Fiona , G 5 5 5 5 20

Årets Belgier 2011

Årets Udstillings Belgier 2011 30. april 06. aug. 07. aug. 19. nov I alt
Sunred’s Chief Willi V. Quint, L 4 3 2 9
Ollegaarden’s Panther Of O’shaya, G 5 5
Natural Beauty of Dark Brightness, T 5 5
Grimmendans Friga, T 4 4
Boholdt Yellow Rita, M 3 3
Ienla’s Qènzo, M 3 3
Belgross Petit Fleur 3 3
0

Årets Udstillingshunde 2010

Årets Belgier 2010

 

26-jun 07-aug 08-aug 20-nov
point point point point I alt
nr. 1 Sunred’s Cindy v. Quint      4 3 7   Årets Belgier
nr. 2 Susmik Jubi v. Tiene 5 5   Årets Belgier modsat køn
Ollegaarden’s O’gaia Of O’shaya       5 5
Zilla V.D. Lamar                                4 4
O’shaya Bergerac De Hu 4 4
Ienla’s Q’enzo       2 2

Årets Groenendael 2010

2010 26-jun 07-aug 08-aug 20-nov
point point point point i alt
Nr 1 Belsique’s Othello Noel Of Fiona 8 21 12 21 62
Nr 2 Xanova Mist Walker 10 12 12 12 46
nr 3 Ollegaarden’s O’gaia Of O’shaya 23 11 10 44
nr 4 Ollegaarden’s Onyx Of O’shaya 11 6 7 24
nr 5 Ollegaarden’s Pica Of O’shaya 6 7 2 8 23
nr 6 O’shaya Bergerac De Hu 23 23
nr 7 Pilekildegaarden’s Átilla 21 21
nr 8 Ollegaarden’s Prinia Of O’shaya 10 8 18
nr 9 Belsique’s Rashia-Ori Of Aura 6 2 8 16
nr 10 Ollegaarden’s Panther Of O’shaya 12 12
nr 11 Team-Ami Lionheart Blue 11 11
nr 12 Coeur-Ami Panther Blue 10 10
nr 13 Nelly-Bonny V. Lana’s Hof 10 10
nr 14 Belsique’s Rashi-Ori Of Aura 10 10
nr 15 Vagabond Black Z Kovarny 7 7
nr 16 De Fait Ami Bounty 7 7
nr 17 Team-Ami Nahla Blue 7 7
nr 18 Pilekildegaarden’s Elton 7 7
nr 19 Chad De Brunalines 5 5
nr 20 Coeur-Ami Mischa Blue 5 5
nr 21 Team-Ami Nitro Blue 2 2
nr 22 Scalloway’s E Loupo 2 2
nr 23 Arizona 2 2
nr 24 Ala 2 2
nr 25 Ollegaarden’s Paca Of O’shaya 2 2

 

Årets Laekenois 2010

26-jun 07-aug 08-aug 20-nov
point point point point I alt
nr 1 Sunred’s Cindy V. Quint 6 23 23 23 75
nr 2 Roughrags Tiffanelle 12 12
nr 3 Berber Fan’e Rispinge 8 8

Årets Malinois 2010

26-jun 07-aug 08-aug 20-nov
point point point point I alt
nr 1 Ienla’s Q’enzo 2 11 11 23 47
nr 2 Dahharahn’s Fidel 6 11 11 12 40
nr 3 Winalmik’s Elegance Is An Attitude       21 21
nr 4 Isell’s Xenia 12 8 20
nr 5 Isell’s Fabian 7 7
nr 6 Hadassa Vitris Bohemia 6 6
nr 7 Mallesmedens Atlas 5 5
nr 8 Isell’s Zicelle 2 2

Årets Tervueren 2010

26-jun 07-aug 08-aug 20-nov
point point point point I alt
Nr. 1 Zilla V.D. Lamar 12 23 10 21 66
nr 2 Grimmendans Izsha 10 8 8 11 37
nr 3 Susmik’s Misti V. Jill 5 7 8 10 30
nr 4 Grimmendans Friga 9 12 8 29
nr 5 Jatoba Red Fabulous Joy 7 8 7 6 28
nr 6 Kiosan’s Eis 8 10 8 26
nr 7 Susmik’s Livi V. Tiene 7 6 6 7 26
nr 8 Hexen house Dundrah 8 8 8 8 32
nr 9 Natural Beauty of Dark Brightness 10 5 11 26
nr 10 Fabrizio Di Scottatura 8 10 7 25
nr 11 Susmik’s Jubi V. Tiene 23 23
nr 12 Perfect Storm Of Dark Brightness 10 12 22
nr 13 Bästdals Hekla 12 9 21
nr 14 Cosmos De Sincfal 21 21
nr 15 Bazzakulls Red Rush 7 7 7 21
nr 16 Susmik’s Jeffi V. Tiene 7 6 6 19
nr 17 Hexen House Xaneyh 2 6 2 6 16
nr 18 Grimmendans Ginger 5 2 6 13
nr 19 Casfan Kanto Kavil 11 11
nr 20 Casfan Kuno Kavil 9 9
nr 21 Juraso Bristy 6 2 8
nr 22 Juraso Bonzo 8 8
nr 23 Casfan Jezzica 2 5 7
nr 24 Via Deabei 7 7
nr 25 Casyka’s Hoxie Dream 6 6
nr 26 Devil The Red Dragon 5 5
nr 27 Jatoba Red Fabulous Evita 5 5
nr 28 Shirley Urbi Z Kovarny 2 2 4
nr 29 Eaton Resistance Is Futile 2 2
nr 30 Voodoo Deabei 2 2

 

Årets Veteran 2010

26-jun 07-aug 08-aug 20-nov
point point point point I alt
nr 1 Belsique’s Othello Noel Of Fiona , Gro   4 5 5 14
nr 2 Kiosan’s Eis  , Terv   5 4 9
nr 3 Hexen House Dundrah , Terv 4   4 8
0

Årets Udstillingshunde 2009

Årets Groenendael 2009

Placering Stambogsnavn Antal udstillinger Point
1 De Fait Ami Athena 5 56
2 Ollegaarden’s O’Gaia of O’Shaya 5 52
3 De Fait Ami Aramis 4 41
4 Belsique’s Othello Noel of Fiona 5 40
5 Pilekildegaarden’s Atilla 2 24
6 Chad de Brunalines 3 17
7 Ollegaarden’s Onyx of O’Shaya 2 15
8 Chacami Kadour Blue 4 11
9 Blade vom Johannisbach 2 10
10 Lubanja’s Bunny Blue 1 9
11 Foula’s Coco Chanel of Royal Duc 1 8
Jatoba Black Miss Zabrina 1 8
Jatoba Black Rex of Vanessa 2 8
Team-Ami Lotus Blue 2 8
15 O’Shaya Bergerac de Hu 1 7
Ollegaarden’s Odier of O’Shaya 1 7
17 Gygi van de Woestenhoeve 1 6
Girlenheim Zanti 1 6
19 Girlenheim Dyzo 2 2
20 Team-Ami Lionheart Blue 1 1
De Fait Ami Aros 1 1
Daffy Kvitko Z Certova 1 1
Coeur-Ami Malou 1 1
Belgerac Gandhi 1 1
De Fait Ami Bounty 1 1
Jatoba Black Mister Bolan 1 1
Jatoba Black Mister Bean 1 1

Årets Laekenois 2009

Placering Stambogsnavn Antal udstillinger Point
1 Mc William’s Nikita – Årets Belgier 2009 5 84
2 Sunred’s Chief Willi V. Quint 3 51
3 Sunred’s Cindy V. Quint 3 33
4 Pelsens Yasmin 3 17

Årets Malinois 2009

Placering Stambogsnavn Antal udstillinger Point
1 Faust van Balderlo – Årets Belgier Modsat køn 4 70
2 Hadassa Vitris Bohemia 2 36
3 Belgross Petit Fleur 4 23
4 Isell’s Xenia 1 22
5 Maligården’s Cirka Champion 1 21
6 Isell’s Fabian 2 18
7 A’Fortuna Terra Kawai Kaito 2 16
8 Ienla’s Q’enzo 2 14
9 Maligården’s Geisha of Love 1 9
Dahharahn’s Fidel 2 9
11 Ienla’s Rex 2 8
Ienla’s Puck 1 8
13 Isell’s Rafael 1 1
Carza Alvira 1 1
Carza Aldora 1 1

 

 

Årets Tervueren 2009

Placering Stambogsnavn Antal udstillinger Point
1 Natural Beauty of Dark Brightness 5 54
2 Hexen House Dundrah 5 49
3 Kiosan’s Eis 3 47
4 Fabrizio Di Scottatura 5 43
5 Cosmos de Sincfal 3 42
6 D’isabels Isabella 5 39
7 Bästdals Hekla 2 31
8 Susmik’s Lotus v. Tiene 4 27
Susmik’s Luna v. Tiene 4 27
10 Disabels’s Isha 4 26
11 Grimmendans Ginger 5 24
12 Snestrup Thor 3 21
13 Hexen House Xaneyh 4 19
Susmik’s Livi v. Tiene 4 19
15 Maroon Aslan av Revehiet 3 17
16 Perfect Storm of Dark Brightness 2 16
Zilla v.d. Lamar 2 16
18 Susmik’s Jeffi v. Tiene 2 11
Bazzakulls Red Rush 3 11
20 Susmik’s Lupus v. Tiene 3 10
21 Susmik’s Jill v. Tiene 1 8
22 Thunderwolf’s Red Rock West 1 7
Susmik’s Fate of Tristan 1 7
24 Dream-Ami Bonnie 1 6
Eistrup’s Cilver v. Inca 2 6
Tyboki’s Joy 2 6
27 Continental’s Raindrops From Roxie 4 5
28 Eistrup’s Cilly v. Inca 2 2
29 Divyx Mercedes af Darco 1 1
Devil the red Dragon 1 1
Kenzofridabandit 1 1
Eternity’s Wilda 1 1
Asarna’s Ymer 1 1
Bästdals Iberus 1 1
Duchesse Danell’s Quinzy of Fuego 1 1
0

Årets Udstillingshunde 2008

Årets Groenendael 2008

Placering Stambogsnavn Antal udstillinger Point
1 Belsique’s Othello Noel of Fiona 5 53
2 De Fait Ami Athena 4 51
3 De Fait Ami Aramis 5 37
4 Josephien-Donna v. Lana’s Hof 5 33
5 Evi van’t Sparrebos 4 29
6 Chacami Keanu Blue 3 25
7 Chacami Kadour Blue 3 24
8 A-Te-Ell’s Madame Viola 3 22
9 Ollegaarden’s O’gaia of O’Shaya 3 19
10 Belgian Spirit’s Amie 4 17
Blade vom Johannisbach 3 17
12 De Fait Ami Aros 2 15
Active Aysha of Dark Brightness 2 15
Belgian Spirit’s Ayla 2 14
15 Chacami Koala Blue 2 12
16 Girlenheim Dyzo 2 11
17 Chad De Brunalines 4 10
18 Jatoba Black Rex of Vanessa 1 9
19 Jatoba Black Regina of Vanessa 1 8
Ollegaarden’s Orfeus of O’Shaya 1 8
21 Girlenheim Zanti 2 7
Chacami Karo Blue 1 7
Oud Sabbinge v. Zorpan 1 7
24 Belgerac Guinnes 1 6
Ollegaarden’s Onyx of O’Shaya 2 6
26 De Fait Ami Bounty 2 2
Ollegaarden’s Odier of O’Shaya 1 2
De Fait Ami Buffy 1 2
29 Casfan Handsome Heikki 1 1
Casfan Happy Hamira 1 1
Dark’n Smart Paint it Black 1 1
Girlenheim Athene 1 1

Årets Laekenois 2008

Placering Stambogsnavn Antal udstillinger Point
1 Sunred’s Bamse v. Tazan II – Årets Belgier 5 91
2 Pelsens Yasmin 5 74
3 Berber Fan’e Rispinge 1 19
4 Gaya Vom Belle Jura 1 7

Årets Malinois 2008

Placering Stambogsnavn Antal udstillinger Point
1 Bjarkarima Tamira 4 64
2 Faust van Balderlo 5 58
3 Ienla’s Q’enzo 5 50
4 Isell’s Roux 2 36
5 Ienla’s Qaiya 4 31
6 Belgross Petit Fleur 1 19
7 Maligårdens Inferno 2 17
8 Maligårdens Cirka Champion 1 16
9 Dahharahn’s Fidel 3 15
10 Carza Aldora 1 7
11 Visdan Angel 1 1
Garry Von Den Lausbuben 1 1
Alpha v. Cobra 1 1
Es-Flindttos Engie 1 1

Årets Tervueren 2008

Placering Stambogsnavn Antal udstillinger Point
1 Susmik’s Lotus v. Tiene – Årets Belgier Modsat køn 5 73
2 Fabrizio Di Scottatura 5 46
3 Susmik’s Jeffi v. Tiene 5 36
4 Susmik’s Livi v. Tiene 5 31
5 Maroon Aslan av Revehiet 5 26
6 Continental’s Raindrops From Roxie 5 25
7 Bästdals Hekla 3 23
8 D’isabels Isabella 2 17
D’isabels Isha 3 17
10 Grimmendans Friga 2 15
Duchesse Danell’s Quinella of Fuego 3 15
12 Eternity’s Wilda 2 14
13 Montmorenja’s Elleville Ceros 2 13
14 Snestrup Thor 2 12
15 Susmik’s Luna v. Tiene 3 9
16 Kiosan’s Eis 2 8
Kenzofridabandit 2 8
Bazzakulls Red Rush 1 8
Grimmendans Ginger 1 8
20 Bäsdals Devi 1 7
Sejerø’s Exodus of Indian Summer 2 7
Susmik’s Jill v. Tiene 1 7
23 D’Isabels Ivanhoo 1 6
24 Cosmos De Sincfal 1 5
Dream-Ami Bonnie 1 5
26 Zacho Di Scottatura 1 2
Ghibli van’t Sparrebos 2 2
28 Aabo’s Brutus 1 1
Kvina’s Afternoon Dream 1 1
Casfan Ironside 1 1
Duchesse Danell’s Quinzy of Fuego 1 1
Bästdals Dageld 1 1
Ghandi van’t Sparrebos 1 1
0
Page 1 of 2 12