Agility

Årets Agilityhund 2017

Placering Navn Stambogsnavn AG-nr. Slutstilling
1 Flemming Hansen Daniella 02194/14 138
2 Gitte Hansen Belgerac Gandhi 23237/07 135
3 Flemming Hansen Clarissa 00734/10 108
4 Annett Jørgensen Finn Noir Miracle 10894/14 90
5 Jette Blixt/Allan Carlsen Eternity’s Herah 11605/12 74
6 Kjeld Schrøder Casfan Latoyah 23370/09 20
6 Charlotte Mølgaard Finn Noir Noctuelle 16357/14 20
6 Frank Rosengaard Coer-Ami Pepsi Blue 15378/09 20
6 Amalie Redke Mocca 10038/14 20
10 Birgit Kristensen Cheri 00733/10 18
11 Johanna Andersen Eternity’s Halo 17703/13 10
11 Jørgen Schou Ollegården’s Qti of O’shaya 15276/11 10
11 Jørgen Rasmussen Casa Lilja Amanda 21259/08 10
11 Margot Pedersen Vom Hunderath Ici Ipo 18184/13 10
15 Jacob Højsgaard Isells Xtreme-Coda 14923/14 9
16 Anne Rath Petersen Vom Hunderath Viola 09136/12 8
17 Lars Hindsgaul Hope van het Groot Wezenland 16114/08 6
  Gitte Eilstrup Casa Lilja Andy 21262/08 0
  Mona Mortensen Mrs. Tuci   0
  Mette Lorentzen Belsique’s Zaga-Nevada of Aura 05055/10 0
  Pia van Acker Boholdt Zsa Zsa Gabor 10379/11 0
  Anne Rath Petersen Vom Hunderath Inga 18187/13 0

Se udregningen her

Agilityudvalget inviterer til træningssamling den 27. august

Kurset foregår i SBH Kreds 3, Måløv Byvej 276, 2760 Måløv

Program:

Morgenmad og opsætning af baner kl. 8.30.

Kursus: 9.00 – 13.00. Der er baner for både øvede og begyndere og unghunde.

Tilmeldingsfrist: mandag d. 21. august til Flemming: mail: flemming.hansen@sloek.com eller til et af de andre udvalgsmedlemmer: Annett, Anne eller Allan.

Hvilket niveau er din hund på? Øvet, begynder, unghund under 18 mdr.

Pris: 1. hund 150 kr., øvrige hunde 100 kr. Beløbet bedes overført til konto: Reg. 0573 kontonr. 4399563763

Ønsker du en ...

Læs mere →
0

Regler for udtagelse til Agility VM 2018 for Belgiske hyrdehunde

For at ansøge :
1. Ansøgerne skal være medlem af SBH i hele udtagelsesforløbet samt under deltagelsen i VM.
2. Det er en forudsætning, at hunden er DKK stambogsført og ejer/fører er dansk statsborger.
3. Det er ekvipagen der samler point, hunden kan således godt opnå point med flere førere, hver enkelt ekvipage skal dog have søgt om deltagelse på landsholdet (se punkt 4). Den fører der er tilmeldt stævnet med hunden er også den, som skal løbe med den.
Læs mere →

0

FMBB Agility VM kvalifikation – stilling

Individuel udtagelse         Point efter 5. aug. 2017
Placering Hundefører Stambogsnavn Fødselsdag Kaldenavn AG-nr. AG SP I  ALT
1 Flemming Hansen Daniella 4.1.2014 Daniella DK02194/2014 20 18 38
Allan Carlsen Eternity’s Herah 27.3.2013 Herah DK11605/2013   10 10
Frank Rosengaard Coeur-Ami Pepsi Blue 9.8.2009 Pepsi DK15378/2009   10 10
Annett Jørgensen Finn Noir Miracle 3.4.2014 Mira DK10894/2014 9   9
Nanna Kretzschmar Rambøl Newstory Trond 14.7.2014 Gisle —– 8   8
Anne Rath Petersen Vom Hunderath Viola 5.5.2012 Viola DK09136/2012   8 8
  Anne Rath Petersen Vom Hunderath Inga 9.9.2013 Inga DK18187/2013      
  Pia van Acker Boholdt Zsa Zsa Gabor 2.6.2011 Zazia DK10379/2011      
  Amalie Redke Mocca 19.5.2014 Mocca DK10038/2014      
  Jacob Højsgaard Isells Xtreme-Coda 31.7.2014 Coda DK14923/2014      
  Charlotte Mølgaard Hansen Finn Noir Noctuelle 8.4.2014 Nellie DK16357/2014      
  Lars Hindsgaul Boholdt Zsa Zsa Gabor 2.6.2011 Zazia DK10379/2011      
  Hunde med fejlkorrigeret tid over banetid er grøn skrift.          
  Hunde med tidsfejl er ikke med.            
                 
HOLDUDTAGELSE         Point efter 5. aug. 2017
Placering Hundefører Stambogsnavn Fødselsdag Kaldenavn AG-nr. AG SP I  ALT
1 Flemming Hansen Daniella 4.1.2014 Daniella DK02194/2014 40 19 59
Allan Carlsen Eternity’s Herah 27.3.2013 Herah DK11605/2013   10 10
Anne Rath Petersen Vom Hunderath ...
Læs mere →
0

Agility resultater Træf 2017

Spring klasse 1 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 0 25,34 0      
2 111 Jacob Højsgård Malinois coda 0 27,1 0      
3 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 5 38,9 8,9      
4 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 10 46,13 21,13      
5 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 50 0 50      
6 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
                       

Spring klasse 2 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 0 31,62 0      
2 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 34 0      
3 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 0 34,5 0      
4 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 34,88 0      
5 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 37,72 2,72      
6 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 5 32,25 5      
7 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 5 35,57 5,57      
8 117 Pia van Acker Malinois Zazia 10 35,59 10,59      
9 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 50 0 50      
10 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 50 0 50      
11 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 50 0 50      
12 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 50 0 50      
13 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 50 0 50      
                       

Spring Sandkasse 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 118 Pia van Acker Tervueren Mallie 50 0 50      
2 119 ulla schrøder Groenendael Dixie 50 0 50      
3 121 Ole Torp Aundahl Tervueren Mikkel 50 0 50      
                       

Spring Åben 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 0 30,78 0      
2 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 31,53 0      
3 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 0 31,59 0      
4 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 32,12 0      
5 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 0 32,4 0      
6 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 32,92 0      
7 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 0 38,19 1,83      
8 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 5 29,09 5      
9 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 5 34,57 5      
10 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 15 29,81 15      
11 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 50 0 50      
12 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
13 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 50 0 50      
14 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 50 0 50      
15 111 Jacob Højsgård Malinois coda 50 0 50      
16 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 50 0 50      
17 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 50 0 50      
18 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 50 0 50      
19 117 Pia van Acker Malinois Zazia 50 0 50      
                       

Agility klasse 1 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 0 35,44 0      
2 111 Jacob Højsgård Malinois coda 5 38,25 5      
3 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 10 55,44 23,44      
4 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
5 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 50 0 50      
6 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 50 0 50      
                       

Agility klasse 2 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 38,37 0      
2 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 0 42,06 0      
3 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 42,84 0      
5 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 46,19 1,19      
6 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 0 49,79 4,79      
7 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 5 38,5 5      
4 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 5 41,12 5      
8 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 5 42,03 5      
9 117 Pia van Acker Malinois Zazia 5 44,66 5      
10 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 10 37,66 10      
11 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 15 43,12 15      
12 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 10 53,25 18,25      
13 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 50 0 50      
                       

Agility sandkasse 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 119 ulla schrøder Groenendael Dixie 5 89,25 44,25      
2 118 Pia van Acker Tervueren Mallie 50 0 50      
3 121 Ole Torp Aundahl Tervueren Mikkel 50 0 50      
                       

Agility Åben 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 37,03 0      
2 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 40,66 0      
3 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 43,72 1,72      
4 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 5 38,25 5      
5 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 10 38,56 10      
6 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 10 39,78 10      
7 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 15 38,53 15      
8 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 15 39,32 15      
9 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 5 52,75 15,75      
10 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 15 49,43 22,43      
11 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 10 55,25 23,25      
12 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 15 62,28 35,28      
13 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 10 79,34 47,34      
14 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 50 0 50      
15 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
16 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 50 0 50      
17 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 50 0 50      
18 111 Jacob Højsgård Malinois coda 50 0 50      
19 117 Pia van Acker Malinois Zazia 50 0 50      
                       

Hold

                     
        AG   SP   Ialt      
3+1       Fejl ialt Tid Fejl ialt Tid Fejl tid    
102 Anne Rath Petersen Viola 15,75 52,75 1,83 38,19        
106 Flemming Hansen Daniella 0 40,66 0 32,12        
108 Frank Rosengaard Pepsi 10 39,78   29,81        
100 Allan Carlsen Herah   0 0 31,59        
                27,58 264,9   1
                       
        AG   SP   Ialt      
Team Casa Lilja       Fejl ialt Tid Fejl ialt Tid Fejl tid    
110 gitte eilstrup Andy 15 39,32 5 34,57        
112 Jørgen Rasmussen Amanda 10 38,56 5 29,09        
113 Lars Hindsgaul Hippie 15 38,53 0 32,4        
117 Pia van Acker Zazia   0   0        
                50 212,47   2
                       
        AG   SP   Ialt      
Kreds3 Power       Fejl ialt Tid Fejl ialt Tid Fejl tid    
116 Nanna Rambøl Gisle 22,43 49,43 50 0        
101 Amalie Redke Mocca 47,34 79,34 50 0        
109 Gitte Hansen Gandhi 0 37,03 0 31,53        
104 Annett Jørgensen Mira                
                169,77 197,33   3
                       
        AG   SP   Ialt      
Flemming, Anne og Mona     Fejl ...
Læs mere →
0

Agility i SBH Kreds 3

Så er vi ved at være klar til at starte op med agility i kreds 3
Vi træner torsdage fra ca 17.30 – 20.00
Gitte Hansen og Annett Jørgensen er trænere og deltagere på holdet.
Alle er velkomne. Vi laver to baner, så der er noget for alle. På denne måde er vi flere til at bære ind og ud.
Vi mødes første gang d. 4. maj og fortsætter frem til 6. juli (Dog ingen træning d. 25/5)
Tilmelding til annett_ras@yahoo.dk ...

Læs mere →
0

Tilmeldte til FMBB Agility VM 2018

 

Race DKK reg. nr. Hundens navn Fødselsdato Kaldenavn Ejer/Fører
Tervueren DK18187/2013 Vom Hunderath Inga 09 Sep 2013 Inga Anne Rath Petersen
Tervueren DK09136/2012 Vom Hunderath Viola 05 Maj 2012 Viola Anne Rath Petersen
Groenendael DK11605/2013 Eternity’s Herah 27 Mar 2013 Herah Allan Carlsen
Groenendael DK15378/2009 Coeur-Ami Pepsi Blue 09 Aug 2009 Pepsi Frank Rosengaard
Groenendael DK10894/2014 Finn Noir Miracle 03 Apr 2014 Mira Annett Jørgensen
Malinois DK10379/2011 Boholdt Zsa Zsa Gabor 02 Jun 2011 Zazia Pia van Acker
Malinois DK16114/2009 Hope van het Groot Wezenland 07 Sep 2008 Hippie Lars Hindsgaul
Groenendael DK02194/2014 Daniella 04 Jan 2014 Daniella Flemming Hansen
Tervueren Under reg. Newstory Trond 14 Jul 2014 Gisle Nanna Kretzschmar Rambøl
Groenendael DK10038/2014 Mocca 19 May 2014 Mocca Amalie Redke
Malinois DK14923/2014 Isells Xtreme-Coda 31 Jul 2014 Coda Jacob Højsgaard
Groenendael DK16357/2014 Finn Noir Noctuelle 08 Apr 2014 Nellie Charlotte Mølgaard Hansen
Malinois DK10379/2011 Boholdt Zsa Zsa Gabor 02 Jun 2011 Zazia Lars Hindsgaul

Har du ...

Læs mere →
0

Konkurrencer med VM udtagelse til FMBB Agility VM 2018

Dato Type Arrangør Sted Løb der tæller
1. juli 2017 Træf SBH og AG-udvalget Ribe 2 åbne klasser
5./6. August 2017 Stævne Vestegnens Hundeskole Albertslund 2 åbne klasser
26. el 27. august 2017 Udtagelseskonkurrence AG-udvalget Sorø 2 AG og 2 SP 
28. januar 2018 Udtagelseskonkurrence AG-udvalget Herringløse (Indendørs) 2 AG og 1 SP
25. februar 2018 Udtagelseskonkurrence AG-udvalget Herringløse (Indendørs) 2 AG og 1 SP

Hvis du har lyst til at deltage og prøve at kvalificere dig til VM 2018 og bor vest for Storebælt, så kontakt udvalget, så prøver vi at finde en løsning på transportudgifterne.

Læs mere →
0
Page 1 of 8 12345...»