Agility

SBH’s Agilityudvalg inviterer til VM-udtagelsesstævner

SBH’s agility udvalg afholder to udtagelseskonkurrencer (åbne for alle belgiske hyrdehunde)

  • 28. januar 2018 – dommer Allan Hansen (AG+AG+SP) kl. 10
  • 25. februar 2018 – dommer Bonnik Bertelsen (SP+AG+AG) kl. 10

Der løbes begge dage 2 agilityløb og 1 springløb. Alle løb tæller til udtagelse til VM 2018.

HJÆLPER: Har du lyst til at være hjælper denne dag, får du mulighed for at træne ca. 2 timer i hallen efter stævnet med egen hund (skal selvfølgelig deles med de andre hjælpere). Du kan tilmelde ...

Læs mere →
0

Tilføjelse til Udtagelsesregler til FMBB Agility VM 2018

Agilityudvalget har besluttet at tilføje følgende til reglerne for kvalifikation til VM 2018, for at sikre at der ikke opstår tvivl om udtagelseskriterierne.

9c Såfremt der ikke er nok ekvipager med point til holdet, vælges den højst placerede ekvipage på den individuelle liste, som ikke allerede er placeret, til at deltage på holdet. 

Se reglerne her

Agilityudvalget, 12.11.2017

Læs mere →
0

Årets Agilityhund 2017

Placering Navn Stambogsnavn AG-nr. Slutstilling
1 Flemming Hansen Daniella 02194/14 138
2 Gitte Hansen Belgerac Gandhi 23237/07 135
3 Flemming Hansen Clarissa 00734/10 108
4 Annett Jørgensen Finn Noir Miracle 10894/14 90
5 Jette Blixt/Allan Carlsen Eternity’s Herah 11605/12 74
6 Kjeld Schrøder Casfan Latoyah 23370/09 20
6 Charlotte Mølgaard Finn Noir Noctuelle 16357/14 20
6 Frank Rosengaard Coer-Ami Pepsi Blue 15378/09 20
6 Amalie Redke Mocca 10038/14 20
10 Birgit Kristensen Cheri 00733/10 18
11 Johanna Andersen Eternity’s Halo 17703/13 10
11 Jørgen Schou Ollegården’s Qti of O’shaya 15276/11 10
11 Jørgen Rasmussen Casa Lilja Amanda 21259/08 10
11 Margot Pedersen Vom Hunderath Ici Ipo 18184/13 10
15 Jacob Højsgaard Isells Xtreme-Coda 14923/14 9
16 Anne Rath Petersen Vom Hunderath Viola 09136/12 8
17 Lars Hindsgaul Hope van het Groot Wezenland 16114/08 6
  Gitte Eilstrup Casa Lilja Andy 21262/08 0
  Mona Mortensen Mrs. Tuci   0
  Mette Lorentzen Belsique’s Zaga-Nevada of Aura 05055/10 0
  Pia van Acker Boholdt Zsa Zsa Gabor 10379/11 0
  Anne Rath Petersen Vom Hunderath Inga 18187/13 0

Se udregningen her

Agilityudvalget inviterer til træningssamling den 27. august

Kurset foregår i SBH Kreds 3, Måløv Byvej 276, 2760 Måløv

Program:

Morgenmad og opsætning af baner kl. 8.30.

Kursus: 9.00 – 13.00. Der er baner for både øvede og begyndere og unghunde.

Tilmeldingsfrist: mandag d. 21. august til Flemming: mail: flemming.hansen@sloek.com eller til et af de andre udvalgsmedlemmer: Annett, Anne eller Allan.

Hvilket niveau er din hund på? Øvet, begynder, unghund under 18 mdr.

Pris: 1. hund 150 kr., øvrige hunde 100 kr. Beløbet bedes overført til konto: Reg. 0573 kontonr. 4399563763

Ønsker du en ...

Læs mere →
0

Regler for udtagelse til Agility VM 2018 for Belgiske hyrdehunde

For at ansøge :
1. Ansøgerne skal være medlem af SBH i hele udtagelsesforløbet samt under deltagelsen i VM.
2. Det er en forudsætning, at hunden er DKK stambogsført og ejer/fører er dansk statsborger.
3. Det er ekvipagen der samler point, hunden kan således godt opnå point med flere førere, hver enkelt ekvipage skal dog have søgt om deltagelse på landsholdet (se punkt 4). Den fører der er tilmeldt stævnet med hunden er også den, som skal løbe med den.
Læs mere →

1

FMBB Agility VM kvalifikation – stilling

INDIVIDUEL UDTAGELSE   Point efter 28. jan. 2018
Placering Hundefører Stambogsnavn AG SP I  ALT
1 Flemming Hansen Daniella 45 26 71
2 Annett Jørgensen Finn Noir Miracle 18 10 28
3 Allan Carlsen Eternity’s Herah   19 19
4 Pia van Acker Boholdt Zsa Zsa Gabor 17   17
5 Frank Rosengaard Coeur-Ami Pepsi Blue   10 10
6 Nanna Kretzschmar Rambøl Newstory Trond 8   8
7 Anne Rath Petersen Vom Hunderath Viola 0 8 8
8 Johanna Andersen Eternity’s Halo 7   7
  Anne Rath Petersen Vom Hunderath Inga 0 0 0
  Amalie Redke Mocca 0 0 0
  Charlotte Mølgaard Hansen Finn Noir Noctuelle 0   0
  Gitte Hansen Izzy vom Lausitzeck   0 0
  Jacob Højsgaard Isells Xtreme-Coda      
           
           
HOLDUDTAGELSE   Point efter 28. jan. 2018
Placering Hundefører Stambogsnavn AG SP I  ALT
1 Flemming Hansen Daniella 80 28 108
2 Allan Carlsen Eternity’s Herah   20 20
3 Anne Rath Petersen Vom Hunderath Viola   9 9
  Anne Rath Petersen Vom Hunderath Inga      
  Frank Rosengaard Coeur-Ami Pepsi Blue      
  Annett Jørgensen Finn Noir Miracle      
  Pia van Acker Boholdt Zsa Zsa Gabor      
  Nanna Kretzschmar ...
Læs mere →
0

Agility resultater Træf 2017

Spring klasse 1 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 0 25,34 0      
2 111 Jacob Højsgård Malinois coda 0 27,1 0      
3 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 5 38,9 8,9      
4 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 10 46,13 21,13      
5 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 50 0 50      
6 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
                       

Spring klasse 2 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 0 31,62 0      
2 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 34 0      
3 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 0 34,5 0      
4 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 34,88 0      
5 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 37,72 2,72      
6 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 5 32,25 5      
7 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 5 35,57 5,57      
8 117 Pia van Acker Malinois Zazia 10 35,59 10,59      
9 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 50 0 50      
10 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 50 0 50      
11 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 50 0 50      
12 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 50 0 50      
13 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 50 0 50      
                       

Spring Sandkasse 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 118 Pia van Acker Tervueren Mallie 50 0 50      
2 119 ulla schrøder Groenendael Dixie 50 0 50      
3 121 Ole Torp Aundahl Tervueren Mikkel 50 0 50      
                       

Spring Åben 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 0 30,78 0      
2 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 31,53 0      
3 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 0 31,59 0      
4 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 32,12 0      
5 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 0 32,4 0      
6 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 32,92 0      
7 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 0 38,19 1,83      
8 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 5 29,09 5      
9 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 5 34,57 5      
10 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 15 29,81 15      
11 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 50 0 50      
12 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
13 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 50 0 50      
14 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 50 0 50      
15 111 Jacob Højsgård Malinois coda 50 0 50      
16 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 50 0 50      
17 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 50 0 50      
18 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 50 0 50      
19 117 Pia van Acker Malinois Zazia 50 0 50      
                       

Agility klasse 1 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 0 35,44 0      
2 111 Jacob Højsgård Malinois coda 5 38,25 5      
3 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 10 55,44 23,44      
4 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
5 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 50 0 50      
6 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 50 0 50      
                       

Agility klasse 2 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 38,37 0      
2 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 0 42,06 0      
3 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 42,84 0      
5 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 46,19 1,19      
6 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 0 49,79 4,79      
7 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 5 38,5 5      
4 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 5 41,12 5      
8 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 5 42,03 5      
9 117 Pia van Acker Malinois Zazia 5 44,66 5      
10 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 10 37,66 10      
11 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 15 43,12 15      
12 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 10 53,25 18,25      
13 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 50 0 50      
                       

Agility sandkasse 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 119 ulla schrøder Groenendael Dixie 5 89,25 44,25      
2 118 Pia van Acker Tervueren Mallie 50 0 50      
3 121 Ole Torp Aundahl Tervueren Mikkel 50 0 50      
                       

Agility Åben 

                   
Placering Kat. Nr. Fornavn Efternavn Rase Kaldenavn Fejl Tid Fejl ialt      
1 109 Gitte Hansen Groenendael Gandhi 0 37,03 0      
2 106 Flemming Hansen Groenendael Daniella 0 40,66 0      
3 120 yanne Enevoldsen Malinois Sazu 0 43,72 1,72      
4 107 Flemming Hansen Groenendael Clarissa 5 38,25 5      
5 112 Jørgen Rasmussen Tervueren Amanda 10 38,56 10      
6 108 Frank Rosengaard Groenendael Pepsi 10 39,78 10      
7 113 Lars Hindsgaul Malinois Hippie 15 38,53 15      
8 110 gitte eilstrup Tervueren Andy 15 39,32 15      
9 102 Anne Rath Petersen Tervueren Viola 5 52,75 15,75      
10 116 Nanna Rambøl Tervueren Gisle 15 49,43 22,43      
11 114 Mona Mortensen Tervueren Tuci 10 55,25 23,25      
12 115 Mona Mortensen Tervueren Dixie 15 62,28 35,28      
13 101 Amalie Redke Groenendael Mocca 10 79,34 47,34      
14 100 Allan Carlsen Groenendael Herah 50 0 50      
15 103 Anne Rath Petersen Tervueren Inga 50 0 50      
16 104 Annett Jørgensen Groenendael Mira 50 0 50      
17 105 Charlotte Mølgaard Groenendael Nellie 50 0 50      
18 111 Jacob Højsgård Malinois coda 50 0 50      
19 117 Pia van Acker Malinois Zazia 50 0 50      
                       

Hold

                     
        AG   SP   Ialt      
3+1       Fejl ialt Tid Fejl ialt Tid Fejl tid    
102 Anne Rath Petersen Viola 15,75 52,75 1,83 38,19        
106 Flemming Hansen Daniella 0 40,66 0 32,12        
108 Frank Rosengaard Pepsi 10 39,78   29,81        
100 Allan Carlsen Herah   0 0 31,59        
                27,58 264,9   1
                       
        AG   SP   Ialt      
Team Casa Lilja       Fejl ialt Tid Fejl ialt Tid Fejl tid    
110 gitte eilstrup Andy 15 39,32 5 34,57        
112 Jørgen Rasmussen Amanda 10 38,56 5 29,09        
113 Lars Hindsgaul Hippie 15 38,53 0 32,4        
117 Pia van Acker Zazia   0   0        
                50 212,47   2
                       
        AG   SP   Ialt      
Kreds3 Power       Fejl ialt Tid Fejl ialt Tid Fejl tid    
116 Nanna Rambøl Gisle 22,43 49,43 50 0        
101 Amalie Redke Mocca 47,34 79,34 50 0        
109 Gitte Hansen Gandhi 0 37,03 0 31,53        
104 Annett Jørgensen Mira                
                169,77 197,33   3
                       
        AG   SP   Ialt      
Flemming, Anne og Mona     Fejl ...
Læs mere →
0

Agility i SBH Kreds 3

Så er vi ved at være klar til at starte op med agility i kreds 3
Vi træner torsdage fra ca 17.30 – 20.00
Gitte Hansen og Annett Jørgensen er trænere og deltagere på holdet.
Alle er velkomne. Vi laver to baner, så der er noget for alle. På denne måde er vi flere til at bære ind og ud.
Vi mødes første gang d. 4. maj og fortsætter frem til 6. juli (Dog ingen træning d. 25/5)
Tilmelding til annett_ras@yahoo.dk ...

Læs mere →
0
Page 1 of 9 12345...»