Ved resultater opnået ved prøver, der ikke er SBH’s udtagelser, IPO 1 DM, DKK IPO DM og FMBB IPO VM –  send dine resultater til BHU med kopi af resultatbog. Gerne på mail til bhu@belgiskehyrdehunde.dk.

Dkk’s Fci Ipo VM Landshold 2018! Click foto for fuld str! – Foto:Henrik Hjort

Fci Ipo Vm 12-16/9 2018 Sted: Lignano Sabbiadoro Italien.
Dommere: Bernard Roser  – Tero Oravasaari  – Arcon Hari 
       

Nr

Hundefører Hund

A

B

C

I alt

5

Karina Annesen Independent Spirit’s I’Ro

91

95

96 (delt)

282

20

Henrik Due Annesen Daneskjold Lucca

95

94

85

274

86

Lone Nielsen My’s Lya Elvis av Eske

83

82

88

253

 

16/9 2018 – Sbh Kreds 9 Sneslev.
Dommer: Hans Hansen
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Kim Andersen Mindful Astie Fp         Ja
Kimmie Juhler Vandalen’s Rusty Ipo.1 40 65 86 191 Nej
Kimmie Juhler Odet V.D Haagse bloed Ipo.1 70 93 80 243 Ja
Gitte Hansen IIzzy vom Lausitzeck Ipo.2 84 95 82 261 Ja
Jørgen Larsen Vandalen’s Rita Ipo.2 97 95 95 287 Ja

 

7/9 2018 – Sbh Kreds 15
Dommer: Lene Carlson
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Mads Orbe Anima Ex Mera Passio Ipo.1 96  88 93  277  Ja

 

1/9 2018 – Schæferhundeklubben Kreds 13
Dommer: Ella Laursen
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Jørgen Nielsen Electra Force Canina Ipo.1 97  83 96  276  Ja

 

30/8 2018 – Sbh Kreds 14
Dommer: Ella Laursen
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Cecillie Moth Jenos Zafir Fp         Ja
Cecillie Moth Jenos Yndig Fp         Ja

 


Vinderne af årets anden fmbb vm udtagelse! Click foto for fuld str!

    Dommere:
Henrik Hjort
Mikkel Kruse
  Figuranter:
Morten Hansen
Jannik Dybvad Grube
         
    Hundefører   Hund A B C T (Rød = Bedst i gruppe)
1   Lone Nielsen   My’s Lya Elvis av Eske 96 91 88 275 SG
2   Mikkel Carlseng   Nisha van het Dreiland 82 90 94 266 G
3   Brian Honore   Independent-Spirit’s Moon 94 72 97 263 G
4   Henrik Due Annesen   Daneskjold Lucca 88 83 91 262 G
5   Brian Pedersen   Daneskjold Xivan 86 85 87 258 G
6   Christian Andersen   Zerberuzdks Eddi 90 77 88 255 G
    Søren Jensen   Safft Security’s Cooper 88 74 63 225 M
    heidi wiberg   Jenos’ Super Flame 62 77 76 215 M
    Karina Annesen   Independent Spirit’s I’Ro         disk.
    Lene Geisler   Vandalen’s Peter         disk.

 

Herning Open 14&15 Juli 2018.
Schæferhundeklubben kreds 14 Herning

Dommere: Günther Diegel (B) &  Horst Dieter Träger (C) Vivi Gilsager (Beg B)
Figuranter: Martin Knudsen & Tommy HansenMorten Hansen & Mikkel Carlseng

Nr. Diciplin Hundefører Hund Point
1 Ipo B Birgitte Kjeldsen Ramona Running Wild 93
2 Ipo B Mia Carlseng Zerberuzdk Bida 90
2 Ipo C Mikkel Carlseng Nisha van het Dreiland 90
6 Ipo C William Nielsen Dancing Diva Vidamanette 90
13 Ipo Heidi Wiberg Jensen Jenos Super Flame 83
15 Ipo Mads Moselund Jenos Vito 81
1 Beg B Lonnie Libenholt Daneskjold Remee 97

Rød = Bedst i G´gruppe – Alle resultater ipo klik her!Alle resultater Beg B klik her!

 

F
Vinderne af årets første fmbb vm udtagelse! Click foto for fuld str!

 

Sbh Fmbb Vm udtagelses konkurrence!
22-24 Juni 2018 – kreds.7 Hjøllund!

Dommere: Hanne Boe &
Lene Carlson.
Figuranter: Sebastian Ruby&
Niels-Jørgen Nielsen.

         
1 Henrik Due Annesen Daneskjold Lucca 97 92 93 282 SG
2 Karina Annesen Independent Spirit’s I’Ro 98 94 90 282 SG
3 Mikkel Carlseng Nisha van het Dreiland 92 84 96 272 SG
4 Brian Honore Independent-Spirit’s Moon 92 84 95 271 SG
5 Christian Andersen Zerberuzdks Eddi 90 89 90 269 G
6 Brian Pedersen Daneskjold Xivan 86 88 94 268 G
7 Torben Christensen Jenos’ T’Chili 84 77 93 254 G
  Jeanne puggaard Balzac Ostraryka 61 92 92 245 M
  Lise Lindegaard Andersen T’QuBik Airport Hannover         disk.
  Lone Nielsen My’s Lya Elvis av Eske         disk.
  Alice Bøgh Independent Spirit’s Luxus         disk.
  Lise Lindegaard Andersen Hiro Mi-Ji 92 Fpr 3    

 

2/6 2018 – Sbh Kreds 13
Dommer: Ella Laursen
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Dorthe Jepsen Østergaard Zerberudzdk Dea Ipo.1 84  88 92  261  Ja

 

27/5 2018 – Sbh Kreds 9 Sneslev.
Dommer: Hans Hansen
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Claus Henriksen Vandalen’s Nada Beg.B   90   90 Ja
Jørgen Larsen Vandalen’s Rita Ipo.1 94 93 100 287 ja
Gitte Hansen Izzy vom Lausitzeck  Ipo.1 96 95 96 287 ja
Lise Lindegaard Andersen T’Qubik Airport Hannover Ipo.2 96 97 90 283 ja
Lene Geisler  Vandalen’s Peter Ipo.2 94 92 96 282 ja

 

Dkk Begynder B DM 2018 – Sbh Kreds 7 Hjøllund!!

Vinderne DKK BEG B DM 2018! Click foto for fuld str! (Click her for beg b dm facebookside)

Nr Hundefører Hund Race Point Anden præmiering
1 Kimmi Juhler Odet van’t Haag’s Bloed Malinois 100 Bedste Belgier
3 Birthe Dejgaard Thunderwolf Dream Catcher Tervuren 98 Yngste Belgier
5 Lisbeth Otvald Deevee von der Niederspitz Groenendael 98 Eneste Groenendael
6 Michael Eifer Ice Alta Escuela Malinois 98 Bedste Lineføring
15 Lonnie Libenholdt Daneskjold Remee Malinois 92 Yngste Malinois
18 Jørgen Petersen Maggie van de Boarebreker Malinois 92 Bedste Apportering/Ældste malinois
55 Pia Van Acker Charona vom Kiebietzbusch Tervuren 55  

 

   Sbh’s Fmbb Ipo VM Landshold 2018! Click foto for fuld str! – Foto:Lene Geisler Christiansen

Fmbb Vm 2018 Sted:  Ajdovščina Slovenien (Ingen danskere i finalen)
Dommere: Roar Kjonstad Nenad Milojevic Vincent Solare Marc-Oliver Radke Jozef Adamuscin Rinus Bastiaansenmiran mars  Figuranter: 
Aljaž Janc Vladimir Dragicevic Anže Novak Franci Balantič 
       

Nr

Hundefører Hund

A

B

C

I alt

30

Karina Annesen Independent-Spirit’s I’Ro

86

79

94

259

47

Henrik D.Annesen Daneskjold Lucca

91

74

87

252

79

Brian Amann Pedersen Daneskjold Xivan

82

75

83

240

81

Jørgen Larsen Vandalen’s Olga

88

72

78

238

Brian Honoré Independent-Spirit’s Moon

79

Disk

Disk

 

Foto fra afslutninng’s ceremonien ved Dkk Dm 2018! Click foto for fuld str! – Foto: Alice Bøgh!

Dkk IPO DM 7&8/4 2018:
Sch Kreds 46 Køge!
Rød = Bedst i G´gruppe          
Nr Hundefører Hund A B C T Prædikat
1 Udtaget til Vm! Karina Annesen Independent Spirit’s I’Ro 96 98 98 292 F
4 Udtaget til Vm! Lone Nielsen My’s Lya Elvis av Eske 89 94 92 275 SG
6 Reserve til Vm! Henrik Due Annesen Daneskjold Lucca 94 92 87 273 SG
10 Christian Ferslev Andersen Zerberuzdk Eddi 94 89 85 268 G
11 Søren Jensen Safft Security Cooper 91 94 83 268 G
12 Brian Pedersen Daneskjold Xivan 80 93 91 264 G
Ej placeret Jens Carlseng Jenos’ Nathan 56 98 94 248 M
Ej placeret Mikkel Carlseng Nisha van het Dreiland 17 88 91 196 M