• SBH IGP DM 2019, resultater

    Vinderne IGP 3: Jens Carlseng med Jenos’ Nathan, Torben Christensen med Jenos’ T’Chili og Mikkel Carlseng med Nisha van het Dreiland

    I denne weekend holdt SBH Kreds 14 SBH IGP DM 2019 og SBH’s 3. FMBB IGP VM udtagelse.

    Resultater:

    RangHundeførerHundABCTotal
    1Jens CarlsengJenos’ Nathan999396288
    2Torben ChristensenJenos’ T’Chili958790272
    3Mikkel CarlsengNisha van het Dreiland858390258
    4Jørgen LarsenVandalen’s Rita848383250
    5Søren JensenSafft Security’s Cooper937874245
    6Martine LafrenzCzhaplin Codi-Fin978167245
    7Christian Ferslev AndersenZerberuzdks Eddi887665229
    8Gitte HansenIzzy vom Lausitzeck 648083227
    9Sidse NielsenJenos XikaDisk.

    Lars Carlsen og Jenos’ Anna vandt IGP 1 DM med A 90, B 88, C 92.

    Stort tillykke til vinderne.

  • SBH IGP DM 2019, live resultater

    Følg med i resultaterne på Caniva her:

    https://www.caniva.com/event/5161/SBH-DM-IGP/

  • SBH IGP DM 2019, Vejledende tidsplan

    AFHOLDES AF KREDS 14 – HATTINGVEJ 14 – 8700 HORSENS
    LØRDAG den 19.10.2019
    Lodtrækning kl. 8.30
    Baneprøvning kl. 9.00 – 11.00. Det er alene HF som aftaler forløbet af baneprøvningen
    Indskrivning kl. 9.00 – 11.00
    Væsentest kl. 11.15 – 11.45
    Første spor tages kl. 13.00
    Baneprøvning
    Prøve Hund Fører Baneprøvning Gruppe
    IGP 3 Zerberuzdks Eddi Christian F. Andersen 9.00 – 10.00 1
    IGP 3 Jenos  T`chili Torben Christensen 9.00 – 10.00 1
    IGP 3 Vandalen’s Rita Jørgen Larsen 9.00 – 10.00 1
    IGP 3 Nisha Van Het Dreiland Mikkel Carlseng 9.00 – 10.00 1
    IGP 3 Jenos Xika Sidse Nielsen 9.00 – 10.00 1
    IGP 3 Izzy vom Lausitzeck Gitte Hansen 10.00 – 11.00 2
    IGP 3 Jenos’ Nathan Jens Carlseng 10.00 – 11.00 2
    IGP 3 Safft-Securitys Cooper Søren jensen 10.00 – 11.00 2
    IGP 3 Czhaplin Codi-Fin Martine Lafrenz 10.00 – 11.00 2
    IGP 1 Jenos Anne Lars Carlsen 10.00 – 11.00 2
    Spor
    Start nr. Hund Fører Sporgruppe Spor lægges Spor tages
    1     1 12.00 13.00
    2     1 12.15 13.15
    3     1 12.30 13.30
    4     2 12.45 13.45
    5     2 13.00 14.00
    6     2 13.15 14.15
    7     3 13.30 14.30
    8     3 13.45 14.45
    9     3 14.00 15.00
    10 Jenos Anne Lars Carlsen 4 14.55 15.15
    SØNDAG den 20.10.2019
    Første 2 hunde på banen Gr. B kl. 9.00
    Middag kl. 11.30 – 12.30.
    Prøvehund Gr. C kl. 12.30
    Første hund på banen Gr. C kl. 12.40
    Afslutning og præmieoverrækkelse kl. 15.00
    Start nr. Hund Fører Gr. B Gr. C
    Prøvehund       12.30
      Jenos Anne Lars Carlsen 9.00 12.40
      Blindhund   9.00 12.50
    1     9.25 13.00
    2     9.25 13.10
    3     9.50 13.20
    4     9.50 13.30
    5     10.15 13.40
    6     10.15 13.50
    7     10.40 14.00
    8     10.40 14.10
    9     11.05 14.20
      Blindhund   11.05  

  • SBH IGP DM 2019, bane og spor

    Her ser du en oversigt over banen og information om sporet:

  • SBH IGP DM 2019, Deltagerliste

    PrøveHundens navnRaceDKK reg. nr.FødselsdatoKønEjer/Fører
    IGP1Jenos’ AnneMalinoisDK00728/201829 Mar 2017TæveLars Carlsen
    IGP3Czhaplin Codi-FinMalinoisDK16660/201616 Mar 2016HanMartine Lafrenz
    IGP3Safft-Securitys CooperMalinoisDK09189/201405 May 2014HanSøren Jensen
    IGP3Jenos’ NathanMalinoisDK01337/201230 Dec 2011HanJens Carlseng
    IGP3Izzy vom LausitzeckMalinoisDk20223/201620 Apr 2016TæveGitte Hansen
    IGP3Jenos XikaMalinoisDK02569/201619 Dec 2015TæveSidse Nielsen
    IGP3Nisha Van Het DreilandMalinoisDK18106/201517 Jun 2014TæveMikkel Carlseng
    IGP3Vandalen’s RitaMalinoisDK11083/201605 Jun 2016TæveJørgen Larsen
    IGP3Jenos’ T’Chili MalinoisDK16957/201426 Aug 2014TæveTorben Christensen
    IGP3Zerberuzdks EddiMalinoisDk08560/201517 Apr 2015HanChristian Ferslev Andersen

  • Invitation til SBH IGP DM 2019