Ved resultater opnået ved prøver, der ikke er SBH’s udtagelser, IPO 1 DM, DKK IPO DM og FMBB IPO VM –  send dine resultater til BHU med kopi af resultatbog. Gerne på mail til bhu@belgiskehyrdehunde.dk.

 

Det dygtige Danske Landshold, der opnåede en fornem 4’plads i nations konkurrencen!!!!

14-17/4 2017 – FCI VM  Rheine Tyskland!
Dommere:
A.Toshihiko Mochizuki
B. Geert verlinden ,
C. Mike Greub 
           
Hundefører Hund Placering A B C I alt Bestået
Jens Carlseng Jeno’s Nathan 5 97 97 96 290 Ja
Karina Anesen Independent Spirit’s I’Ro 8 97 95 94 286 Ja
Brian Amann Pedersen Daneskjold Xivan 62 90 88  90 268  Ja
Mads Orbe Zerberuzdk Devil 79 92 78 93 263 Ja

 

                                          Vinderne af Royalcanin Cup 2017!

  19-20/8 2017 – Royalcanin Cup 2017
Sbh/Fmbb Vm udtagelseskonkurrence!
Dommere:
A – B & C Lene Carlson & Henrik Hjort
 Rød = bedst i gruppe            
1 Karina Annesen Independent Spirit’s I’Ro 95 93 97 Udp 285 SG
2 Søren Jensen Safft Security’s Cooper 89 88 88 Udp 265 G
3 Henrik Due Annesen Daneskjold Lucca 91 90 84 Udp 265 G
4 mads orbe Zerberuzdk Devil 85 83 86 Udp 254 G
5 Jan Carlsen Vandalen’s Orkan 81 80 89 Udp 250 G
6 Henrik Due Annesen Independent Spirit’s Luxus 85 72 89 Udp 246 G
  bill østrup Rasmussen Daneskjold Unik 64       64 Syg
  Bo gryholtL Jenos’ Ouzo 0 0 0   0 Udeblev
  Brian Pedersen Daneskjold Xivan 0 0 0   0 Nåede ikke frem
  Brian Honore Independent-Spirit’s Moon 0 0 0   0 trukket

 

12/8 2017 – Sbh Kreds 14
Dommer: Ella Laursen
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Betina Carlseng Jeno’s Viggo Fp         Ja
Torben Christensen Jeno’s T’chili Ipo.2 88 93 98 279 ja

 

29/7 2017 – Sbh Kreds 18
Dommer: Ella Laursen
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Mads Moselund Jeno’s Vito Ipo.2 96 93 95 284 ja

 

28/7 2017 – Sbh Kreds 18
Dommer: Ella Laursen
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Brian Honoré Independent Spirit’s Moon Ipo.2 99  88 98  285  Ja
Mads Moselund Jeno’s Vito Ipo.1 85 80 94 259 ja

 

                                                          Vinderne af Dogsport Cup 2017!

  24-25/6 2017 – Dogsport Cup 2017
Sbh/Fmbb Vm udtagelseskonkurrence!
Dommere:
A – B & C Mikkel Kruse & Henrik Hjort
 Rød = bedst i gruppe            
1 Jens Carlseng Jenos’ Nathan 96 93 97 Udp 286 F
2 Karina Annesen Independent Spirit’s I’Ro 99 90 97 Udp 286 F
3 Bettina Carlseng Jenos’ Oline 98 86 89 Udp 273 SG
4 Søren Jensen Safft Security’s Cooper 95 83 87 Udp 265 G
5 mads orbe Zerberuzdk Devil 87 82 94 Udp 263 G
6 Brian Pedersen Daneskjold Xivan 84 87 91 Udp 262 G
7 Bo gryholtL Jenos’ Ouzo 89 78 88 Udp 255 G
8 Lone Nielsen My’s Lya Elvis av Eske 81 81 86 Udp 248 G
9 Jørgen Larsen Vandalen’s Otard 84 74 87 Udp 245 G
10 Jeanne puggaard Balzac Ostraryka 79 84 75 Ts 238 Tilstrækkelig
  Henrik Due Annesen Independent Spirit’s Luxus 99 67 83 Udp 249 M
  Marlene Meincke Jenos’ Oscar 0 0 0   0 disk.
  Henrik Due Annesen
Daneskjold Lucca
97 90 93 Udp 280 SG – Ipo.2

 

17/6 2017 – Sbh Kreds 14
Dommer: Ella Laursen
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Torben Christensen Jeno’s T’chili Ipo.1 99  98 100 297 Ja
Betina Carlseng Jeno’s Vera Fp         ja
Tommy Flindt Eskildsen Krokasmeden’s Aica Ipo.1         Disk

 

26-30/4 2017 – Fmbb VM  Halle Tyskland!
Dommere:
A.Outi Hermiö&Morten R.Larsen
B. Manfred Strecher & Berry Kleinhesselink
C.Xavier Bruna & Marcio Cerquerira
           
Hundefører Hund Placering A B C I alt Bestået
Karina Annesen Independent Spirit’s I’Ro 33 80 90 92 262 Ja
Lone Nielsen Mys Lya’s Elvis Av Eske 53 87 83 85 255 Ja
Søren Jensen Safft Security’s Cooper 58 87 84  83 254  Ja
Mads Orbe Zerberuzdk Devil 60 91 77 85 253 Ja
Jørgen Nielsen Jeno’s Rika 69 92 76 82 250 Ja
Brian Amann Pedersen Daneskjold Xivan 72 70 84 93 248 Ja

 

21/4 2017 – Sbh Kreds 18
Dommer: Ella Laursen
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Brian Honoré Independent Spirit’s Moon Ipo.1 95  84 97  276  Ja

 

8&9/4 2017 – Dkk Ipo.3  Dm/Fci vm kvalikikation!
Dommere:
A.Gunner Jensen&Michael Brandenhoff
B.Per Svoldgaard Nielsen & Erik Ahrends
C.Vivi Gilsager & Morten Jensen
           
Hundefører Hund Placering A B C I alt Bestået
Jens Carlseng Jenos Nathan 1 95  95  96  286  Ja
Brian Amann Pedersen Daneskjold Xivan 2 98 91 94 283 Ja
Karina Annesen Independent Spirit’s I’Ro 4 94 96 91 281 Ja
Mads Orbe Zerberuzdk Devil 5 95 87 96 278 Ja
Betina Carlseng Jenos Oline 7 86 94 96 276 Ja
Søren Jensen Safft Security’s Cooper 8 95 92 86 273 Ja
Lone Nielsen My’s Lya Elvis Av Eske 19 87 81 94 262 Ja
Bo Gryholdt Jenos Ouzo 22 89 85 79 253 Ja

(rød skrift indikerer bedst i gruppe samt udtaget til vm!)

 

19/3 2017 – Sbh Kreds 7
Dommer: Ella Laursen
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Morten Andersen Søholm’s Enzo Ipo.1 95  75  91  261  Ja
Jørgen Nielsen Jenos Rika Sph.1 100     100 Ja

 

18/3 2017 – Sbh Kreds 19
Dommer: Ella Laursen
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Henrik D.Annesen Daneskjold Lucca Ipo.1 98  98  99  295  Ja
Henrik D.Annesen Independent Spirit’s Luxus Ipo.3 99 93 97 289 Ja

 

10/3 2017 – Sbh Kreds 18
Dommer: Ella Laursen
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Mads Moselund Jenos Vito Fp         Ja

 

4/3 2017 – Sbh Kreds 14
Dommer: Ella Laursen
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Tommy Flindt Eskildsen Krokasmedens Aika Fp         Ja
Betina Carlseng Jenos Oline Ipo.3 98 96 96 290 ja

 

25/2 2017 – Sbh Kreds 18
Dommer: Hanne Boe Andersen
           
Hundefører Hund Prøve A B C I alt Bestået
Jonathan Latour Jenos Uni Fp         Ja